$type=carousel$cols=3

İnşaatta Yapılan Hataların Sorumlusu Kim?

PAYLAŞ:

İnşaatta Yapılan Hataların Sorumlusu Kim? Ülkemizin en büyük sorunu nedir diye sorsalar pek çoğumuz "deprem kuşağında yer alması" diye cevap veririz. Ancak ben olaya farklı bir şekilde yaklaşmak istiyorum. Ülkemizin en büyük problemi binalar. Denetimsiz bir şekilde, kontrolsüz bir ş...

İnşaatta Yapılan Hataların Sorumlusu Kim?

İnşaatta Yapılan Hataların Sorumlusu Kim?

Ülkemizin deprem açısından en büyük sorunu nedir diye sorsalar pek çoğumuz "fay hatlarıyla iç içe olması" diye cevap veririz. Ancak ben olaya farklı bir şekilde yaklaşmak istiyorum. Ülkemizin en büyük problemi binalar. Denetimsiz bir şekilde, kontrolsüz bir şekilde, iş bilmezler tarafından inşa edilen binalar.

Ülkemizde emekli ikramiyesini alan herkesin müteahhitliğe soyunduğu son 15 yılda inşaat sektörü altın çağını yaşadı. Peki her köşesi şantiyeye dönen yurdumda tüm binalar kontrollü ve güvenli bir şekilde inşa edildi mi?

Yapı Denetimler Ne İşe Yarıyor?

Ülkemizde yapı denetim sisteminin tam manasıyla uygulanmaya başladığı tarihten itibaren halkın gözünde "nasıl olsa inşaatlar denetleniyor" algısı oluştu. Halkın görüşüne göre: "İnşaatlar yapı denetim firmaları tarafından denetleniyor ve tüm inşaatlar güvenli bir şekilde inşa ediliyor" idi.

Peki durum gerçekten böyle miydi?

Ben bugüne dek pek çok farklı yapı denetim firmasıyla çalıştım. Ancak;
  • Hiçbir yapı denetim firması benim zemin iyileştirme uygulamama iştirak etmedi. 
  • Hiçbir yapı denetim firması temel haricinde aksları kontrol etmedi. 
  • Hiçbir yapı denetim firması kaba inşaatın bitiminden iskan aşamasına kadar geçen süreçte şantiyeye uğramadı.
Oysa tesisat ustalarının; tesisatları, kolonları, kirişleri kırarak geçirdiği fotoğrafları hepiniz internette görmüşsünüzdür. Kaçıranlar ve yeniden görmek isteyenler için tarafımdan çekilen iki ayrı kirişteki tesisat imalatını sizlere sunmak isterim.
inşaat hataları

inşaatta yapılan hatalar
Kaba inşaatın bitiminden iskana kadar şantiyeye uğramayan yapı denetim görevlilerinin bu durumdan haberdar olma şansı yok. Şantiye şefi de kağıt üzerinde 1.000 TL'ye imza atan bir mühendis. Şantiyeye uğramıyor. Öyleyse bu hatanın sorumlusu kim?

Betonun kürlenmesini kim denetliyor?

Beton oldukça değişik bir malzemedir. Sıvı olarak şantiyeye gelir. İçine su katılması cinayete teşebbüstür. Ama beton prizini aldıktan sonra (halk dilinde; beton çektikten sonra) mutlak suretle kürlenmesi, daha basit bir anlatımla sulanması gerekir. (Farklı kür teknikleri ve kimyasalları da vardır ancak en basit çözüm sudur.) Hatta betonun her daim ıslak kalması gerekir. Nemli görüntüsünü hiç kaybetmemesi gerekir. Yani beton sıvı iken verilen su kötü, beton katı iken verilen su iyidir. Bunu da okumalısınız: Beton sulanmazsa ne olur?

Betonun kürlenme işlemi düzgün yapılmazsa betonda çatlaklar oluşur. Çünkü betonda meydana gelen kimyasal tepkimeler betonun hızlı bir şekilde su kaybetmesine yol açar. Peki betonun kürlenip kürlenmediğini takip eden tek bir yapı denetim firması var mı? Ben hiç rastlamadım. Betonda kürleme işlemi yetersiz yapıldığında aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere çatlaklar oluşur. Dahası; betonda dayanım ve dayanıklılık kaybı oluşur.
rötre çatlağı

Kısa kolon problemini kim denetliyor?

Peki gelelim kısa kolon problemine. Daha proje aşamasındayken alınabilecek önlemlerle bertaraf edilebilecek bir sorun olan kısa kolon problemi, bina için en büyük tehditlerden biridir. Bodrum katlardaki bant pencereler, farklı kat seviyeleri gibi mimari etkenler, kısa kolon problemi için açık kapı bırakır. Tabi tüm bu problemlerin çözümleri vardır ve oldukça da kolay çözümlerdir. Bodrumdaki bant pencereler için örnek verecek olursak yarım perde beton ile kolonun arasında konulacak 5 cm kalınlığında köpük, kısa kolon sorununu çözecektir.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kısa kolon problemleri ise proje aşamasından başlamaktadır. Proje aşamasında tasarlanan farklı seviyelerdeki katlar, dilatasyonla ayrılıp iki farklı blok olarak inşa edilseydi, kısa kolon problemi ortaya çıkmazdı. Ancak tek blok olarak inşa edilen, farklı kat seviyelerine sahip binalarda bu durumun yaşanması olasıdır.

Yine aşağıdaki fotoğrafta desenli bahçe duvarı kalıbının da kolona saplandığını göreceksiniz. Ne yazık ki arada dilatasyon yok. Oysa 5 cm'lik köpükle en azından oradaki kısa kolon problemi çözülebilirdi. Kısa kolon probleminin yol açtığı sorunları buraya tıklayarak görebilirsiniz: Taşıyıcı sistem çatlakları

Yine sormak isterim. Yapı denetim nerede? Projelere yapı denetim firması imza atıyor mu? Atıyor. İmalatı bizzat kendisi görüyor mu? Görüyor. Öyleyse tüm bu imalat hataları neden hâlâ meydana geliyor?
kısa kolon problemi

kısa kolon problemi
Gelelim betonarme döşeme atıldıktan sonra kalıpların söküm sürelerine. Hâlâ 2-3 günde döşemenin kalıbını söken firmalar var. Müşterinin gözünde de hızlı bir şekilde inşaat yaptığı için yüceltilen firmalar... Peki yönetmeliklere aykırı olan bu durum karşısında yapı denetim firmaları ne yapıyor?

Havuz sistemi ve yapı denetimlerin asgari personelle çalışması

Şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki havuz sistemi gelmeden önce bir müşteri olarak daha mutluydum. Projelerin takibi konusunda ve resmi prosedürler konusunda yapı denetim firmaları daima elim ayağım olmuştur. Bu konuda haklarını yiyemem. 

Ancak yapı denetim firmaları için havuz sisteminin devreye girmesinin ardından, hizmet kalitesinin bir önemi kalmadı. Doğal olarak tüm yapı denetim firmaları asgari sayıda personelle aynı işi yapmaya çalıştı. Hâlâ da bunu yapmaya çalışıyorlar. Böyle olunca da tüm proje işleri ve resmi prosedür işleri aksar hale geldi. E onlar da haklılar. Hizmet kalitesi iyi de olsa kötü de olsa nasıl olsa havuz sayesinde herkese iş geliyor.

Durum sadece bununla da sınırlı kalmadı. Eskiden beton atacağımız zaman beton santralinin yoğunluğuna göre program yapardık. Şimdi ise yapı denetim firmalarının yoğunluğuna göre program yapıyoruz çünkü şantiye elemanları da oldukça yetersiz sayıda.

Tek Suçlu Yapı Denetim Sistemi mi? Hayır!

Hayır, tabi ki tek suçlu yapı denetim sistemi değil. Her şey müteahhitlik belgesinin cüzi bedellerle vatandaşa dağıtılması ile başladı. Berber olmak için bile bir kalfalık belgesine ihtiyaç varken, müteahhitlik belgesi almak için cebinizde 2-3 bin TL nakit bulundurmanız yeterliydi. Öyle olunca da emekli ikramiyesini alan herkes müteahhitliğe soyundu.

O dönemi hatırlarsınız eminim, kime sorsanız bir yerde inşaat işiyle ilgileniyordu. Oysa kiminin asıl mesleği terzilikti kimi ise sadece inşaat ustasıydı.

Şöyle bir soru sormak isterim: İzmir'den Van'a kadar gitmeniz gerek ve otobüs yolculuğunu tercih ettiniz. Ama otobüsün şoförünün ehliyeti yok. Araba kullanmayı da bilmiyor. Canınızı o şoföre emanet eder miydiniz? 

Aşk acısının depresyonunu yaşayan birkaç üniversiteli dışında zannediyorum ki hiçbiriniz o otobüse binmezdiniz. Ama çok daha büyük risk taşıyan evlerde hâlâ yaşıyorsunuz.

İnşaat Mühendisleri Odası Ne İşe Yarıyor?

İnşaat Mühendisleri Odası bölgelerde aktif. Buna sözüm yok. Ancak temsilciliklerde yılda bir halı saha turnuvası yapmak dışında ne işe yarıyor? Aidat ödüyoruz. Her belge için ekstra ücret ödüyoruz. Peki İnşaat Mühendisleri Odası gerçekten bizim hakkımızı savunuyor mu?

Asgari Maaş Tutarı Uygulaması

İş ilanı sitelerinde gördükçe canım sıkılıyor. İlkokul mezunu müteahhitler asgari ücretle inşaat mühendisi çalıştırmak istiyorlar. Hatta öyle densiz ilanlar var ki, inşaat mühendisinin aynı zamanda makam şoförlüğü yapmasını istiyorlar. Yani neredeyse çaydanlığın yerini gösterip çaycılık da yaptıracaklar.

Oysa, SGK ile İMO arasında iptal edilen protokol, İMO'nun girişimleri ile yeniden imzalansa ve mühendislerin asgari maaş tutarı belli olsa, inşaat mühendislerinin emeğinin karşılığı verilse hoş olmaz mı? Böylece herkesin sigorta primi de maaşı üzerinden tam yatar ve kayıt dışının da önüne geçilmiş olunur.

Şantiye Şefliği Meselesi

Gelelim şantiye şefliği meselesine. Belediyeden ruhsat çıkartırken şantiye şefi olarak imza atan mühendise sigorta primi gösterme zorunluluğu yok. Varsa da denetleyen yok. Bu nedenle pek çok müteahhit firma inşaat mühendislerine çok cüzi ücret karşılığında şantiye şefliği imzası attırıyorlar ancak sigorta yapmıyorlar.

Oysa bu durum denetlenmeli. Şantiye şefi olarak imza atan inşaat mühendisi, İMO ile SGK arasındaki protokole göre belirlenecek asgari maaş tutarı üzerinde sigortalanmalı ve primleri de ona göre yatırılmalı. Böylece maaşı da İMO'nun belirlediği tutar üzerinden banka üzerinden yatırılmalı. Böylece kimse iş başı 1.000 TL'ye sigortasız bir şekilde şantiye şefliği yapmak zorunda kalmaz.

Kabul ediyorum, eğer bu sistem uygulanırsa şu da yapılmalı: bir inşaat mühendisinin beş şantiyede şantiye şefi olmasının önüne geçilmeli. Bir inşaat mühendisi, bir şantiyeden sorumlu olmalı. Mevcut kural değiştirilmeli. En az, inşaat mühendisi maaşı üzerinden gelir elde edecek olan mühendis de bu şantiyede mesleğinin hakkını vermeli. Vermeli ki inşaatta geri dönülmez hatalar yapılmasın. Yoksa 18 aylık iş için toplamda 1.000 TL alan şantiye şefi haklı olarak şantiyeye gelmez.

Güncelleme: 5 Mart 2021 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası, bu yazıda kullandığım fotoğrafı kullanarak #1santiye1sef hashtag'i ile Twitter'da sesini duyurmaya çalışmıştır. Siz de kampanyamıza destek verebilirsiniz.
#1santiye1sef Bir şantiyede bir şef olmalı. Bir mühendis bir şantiyeye yetişebilir.
Yukarıda anlattığım üzere yapı denetimler yetersiz ve iş şantiyede bilfiil bulunacak bir inşaat mühendisinde bitiyor.

Size bizzat karşılaştığım bir örneği vereyim. İlkokul mezunu bir müteahhit, oğlunu özel bir üniversitede inşaat mühendisliği bölümünü okutmayı düşündü. Ama sonra vazgeçti ve dedi ki: "Ne gerek var? 2.000 TL verdiğimde bütün inşaat mühendisleri karşımda hazır ola geçiyorlar."

Evet, mesleğimizin düştüğü durum bu. Metrekaresi 3 TL'ye proje hazırlayan oldukça, şantiye başı 750-1.000 TL'ye şantiye şefliğine imza atan oldukça hiçbir müteahhit firma inşaat mühendisi istihdam etmeye gerek duymayacak. Eğer İMO gerekli adımları atmazsa; serbest piyasa koşulları daha acımasızlaşacak ve inşaatlar denetimden uzak kalacak. İnşaatlarda geri dönülmez hatalarla karşılaşmaya da, depremlerde canlarımızı yitirmeye de devam edeceğiz. Bu çok açık.

Gelelim bu yazıyı yazma sebebime

inşaatta aks hatası

inşaatta kolon hatası

kirişe oturan kolon
Bugün şans eseri bir inşaatın önünden geçerken imalatta bir gariplik farkettim. Ardından arabadan indim ve yanlış görmüş olmayı diledim. Ama ne yazık ki yanlış görmemiştim. Akstan şaşan kolonlar, kirişe binen kolon, segregasyon, kısa kolon, dilatasyonun unutulması, yetersiz vibrasyon... Küçücük bir alanda o kadar çok hata yapılmıştı ki inanamadım. (Fotoğrafları üstte görüyorsunuz.)

Peki hata kimindi? Bu şantiyenin başında şantiye şefinin bulunmasının yolunu açamayan İMO'nun mu? Yapı denetim firmasının mı? 3 gazoz kapağı toplayana müteahhitlik belgesi veren devletin mi? Durun ben söyleyeyim. Bu hikayede yanan inşaat ustası olur.

YORUMLAR

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: İnşaatta Yapılan Hataların Sorumlusu Kim?
İnşaatta Yapılan Hataların Sorumlusu Kim?
İnşaatta Yapılan Hataların Sorumlusu Kim? Ülkemizin en büyük sorunu nedir diye sorsalar pek çoğumuz "deprem kuşağında yer alması" diye cevap veririz. Ancak ben olaya farklı bir şekilde yaklaşmak istiyorum. Ülkemizin en büyük problemi binalar. Denetimsiz bir şekilde, kontrolsüz bir ş...
https://1.bp.blogspot.com/-x9Dsd1cA3fs/Xq3_2wErpCI/AAAAAAAAGlA/Va3In4hWiwgxzGMob49CkLipwd2tZ4PvwCLcBGAsYHQ/s640/hatakolon1.webp
https://1.bp.blogspot.com/-x9Dsd1cA3fs/Xq3_2wErpCI/AAAAAAAAGlA/Va3In4hWiwgxzGMob49CkLipwd2tZ4PvwCLcBGAsYHQ/s72-c/hatakolon1.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/insaatta-yapilan-hatalarin-sorumlusu-kim.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/insaatta-yapilan-hatalarin-sorumlusu-kim.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız