$type=carousel$cols=3

Betonarme Yapılarda Oluşan Hasarlar ve Nedenleri

PAYLAŞ:

Betonarme yapılarda oluşan hasarlar ve nedenleri başlıklı bu yazımda; inşaatlarda yapılan hatalardan, bu hatalardan dolayı oluşan hasarlardan, tas...

Betonarme Yapılarda Oluşan Hasarlar ve Nedenleri
 Betonarme yapılarda oluşan hasarlar ve nedenleri başlıklı bu yazımda; inşaatlarda yapılan hatalardan, bu hatalardan dolayı oluşan hasarlardan, tasarım hatalarından, uygulama hatalarından ve inşaattaki canavarlardan bahsedeceğim.

Bu yazı Konya Teknik Üniversitesi'ne konuk inşaat mühendisi olarak katıldığım dersin yazılı metin haline getirilmiş halidir. Dilerseniz doğrudan videoyu izleyerek de ilerleyebilirsiniz.

Betonarme yapılarda oluşan hasarlar ve nedenleri başlıklı yazım, üçü ana başlıktan oluşacak. Bunlar; inşaattaki canavarlar, şefsiz şantiyeler ve tasarım hataları. Haydi başlayalım! (Bu yazı da ilginizi çekebilir: Taşıyıcı sistem çatlakları)

1 - İnşaattaki canavarlar: Tesisat ustaları

Yapılardaki hataların ve hasarların anlatılacağı bu yazımda bir numaralı zanlılarımız inşaattaki canavarlar, çoğunlukla da tesisat ustaları olacak.
Betonarme Yapılarda Oluşan Hasarlar ve Nedenleri
İlk fotoğrafımız 10 katlı betonarme bir binadan. Ne yazık ki tesisat boruları için betonarme kirişler kırılmış. Tabi demir donatıları da kesilmiş. Aklınızdaki sorunun, "Yapı denetim firması buna nasıl izin verir?" olduğunu biliyorum. Ancak uygulamada yapı denetim firmaları, betonarme inşaatın bitiminden sonra ancak iskan aşamasında şantiyeye gelirler. Dolayısıyla tesisat uygulamaları aşamalarını görmezler.
pis su tesisatının geçirilmesi için kırılan kirişler
Yine aynı binadan bir fotoğraf. Üstelik bu defa tam olarak kolonla kirişin birleşim noktasında. Ne yazık ki bu bölgeler hep alçıpanla kapatılıp geçildi. 
radye temelin tesisat boruları için kırılması
Bu bina (üstteki) ne yazık ki benim inşa edip 2017'nin sonunda yılında teslim ettiğim bir bina. 2021 yılına gelindiğindeyse dükkan sahibi, arıza yapan pompanın yerine farklı tipte bir pompa satın almış ve tesisatçı da bu pompayı yerleştirmek için radye temelde boşluk açmış. Burada inşaattaki canavar aynı zamanda mal sahibi.

Firma olarak bu konuyla ilgili yasal bir süreç başlatmayı düşünüyoruz. Ancak şu konu da kafamı kurcalamıyor değil. Ben ömrümün sonuna kadar inşa ettiğim veya projesini hazırladığım binaları takip edemem. Yapılarıma zarar verilip verilmediğini kim denetleyecek? Bu yazım da ilginizi çekebilir: İnşaatlarda yapılan hataların sorumlusu kim?
betonarme kolonun kesilmesi
Bu fotoğrafın kaynağı, Hüseyin Albayrak. Fotoğrafı rahmetli Prof. Dr. Ahmet Topçu'nun kitabından aldım. 1999 depremi öncesi moda olan kolon kesme işlemi. 99 depreminden sonra olayın ciddiyeti anlaşılıyor ancak yapı stoğumuzda hala böyle yapılar mevcut.
elektrik boruları için kirişlerin etriyelerinin sökülmesi ve kenara kaydırılması
Kaynağı inşaat mühendisi Ömer Namaz olan bu fotoğrafta elektrik taşeronu, boruları o kadar özenle yerleştirmiş ki muhtemelen takdir bekliyordur. Ancak bu işlemi yaparken tüm kiriş etriyelerini sökmesi tam bir fiyasko. Neyse ki Ömer Bey durumu fark etmiş ve düzelttirmiş.

2 - Şefsiz Şantiyeler

şefsiz şantiyeler #1şantiye1şef
Web sitemi takip edenler bilir. Bu fotoğraf benim için bir dönüm noktası. İnşaat mühendisi Özkan Efecan'ın tespitinin ardından bu fotoğrafı web sitemde yayımladım ve inşaat mühendisleri odasını hedef alan zehir zemberek bir yazı yazdım. Kıvılcımı yakan bu yazı mıydı bilmiyorum ama akabinde inşaat mühendisleri odası tarafından #1şantiye1şef kampanyası başlatıldı. İlgili yazı: İnşaatlarda yapılan hataların sorumlusu kim?
şefsiz şantiyeler #1şantiye1şef
Bildiğiniz gibi bir mimar ve bir mühendis beş ayrı şantiyede şantiye şefliği yapabiliyor. Tabi bu tamamen formalite olarak. Çünkü bir teknik personelin beş şantiyeye yetişme şansı yok. Bizzat işin içinde olan biri olarak daha yüksek sesle söylemek istiyorum: BÖYLE BİR İHTİMAL YOK!

Dolayısıyla piyasa; formaliteden şantiye şefi gösterilen inşaatlarda dolu. Yani şantiyeler resmiyette şefli, uygulamada şefsiz. Bu da inşaatlarda inanılmaz hataların yapılmasına yol açıyor.
dans ederek yükselen kolonlar.
Bu fotoğrafta kolonlar dans ederek yükseliyor. Aşağıda solda başlayan kolon önce sağa, sonra tekrar sola, sonra tekrar sağa kayarak ilerlemiş. Son üç kat sonradan ilave edilmiş zaten. Bu bina toplamda on katlı bu arada.
inşaatlarda yapılan en büyük hatalar
Üstteki fotoğrafların kaynağı yine Ömer Namaz. Soldaki fotoğrafta sahanlık kirişinin yanlış kotta inşa edildiğini görmüş ve kirişi doğru yere aldırmış. Sağdaki fotoğrafta ise C30 beton dökülmesi gereken bir durumda şantiyeye C25 beton gelmiş ve betonu dökmeye başladıktan sonra bunu fark etmişler. Ömer'in müdahalesi ile beton tazyikli suyla yıkatılmak suretiyle boşaltılmış.
inşaat hataları
Üstteki fotoğraflarda sık yapılan hatalardan ikisini görüyorsunuz. Soldaki fotoğrafta çirozları yatay ve düşey donatıyı sarmayacak kadar büyük hazırlanmış. Çirozların önemi oldukça büyük. Kabul edilemez bir hata. Fotoğrafın kaynağı Ömer Bey de durumu kabul etmemiş ve bu hataları düzelttirmiş.

Sağdaki fotoğrafta ise klasik bir imalat hatası. Eğer bu şantiyede bir şantiye şefi olsaydı bu hatalar en aza indirilebilirdi.
beton sulanmazsa ne olur
Kalıbınızı kusursuz bir şekilde kurdunuz, betonunuz da düzgün geldi. Her şey yolunda gitti ve beton imalatını tamamladınız. Ama ihmal ettiniz ve betonu kürlemeyi unuttunuz. Üstteki fotoğraflardaki durumlarla karşılaşmanız olası. Betonun ıslak görüntüsünü hiç kaybetmeyecek şekilde sulanması oldukça önemli. Su dışında diğer kür yöntemlerini de uygulayabilirsiniz tabi. Bu konuyla ilgili olarak sizi böyle alalım: Beton sulanmazsa ne olur?

Segregasyon örnekleri - Segregasyon nedir? Neden oluşur?

segregasyon örnekleri, inşaatlarda yapılan en büyük hatalar
Segregasyon, birtakım uygulama ve dizayn hatalarından kaynaklanan, betondaki homojenliği bozan ve dolayısıyla betonun mukavemetini düşüren ayrışma durumuna verilen isimdir. Daha detaylı bilgi için sizi böyle alalım: Segregasyon nedir?
segregasyonun oluşma nedenleri nelerdir
Segregasyon pek çok sebeple oluşabilir. Betonda dizayn hatası yapılması, statik projede dizayn hatası yapılması, vibratörün doğru şekilde kullanılmaması, kalıpların sağlam kurulamaması, kalıplarda sızdırmazlığın sağlanamaması vb. pek çok nedenle segregasyonla karşılaşabilirsiniz.
segregasyonun nedenleri? segregasyonu nasıl önleriz?
Üstteki fotoğraflarda vibratör kullanım hataları, kötü işçilik, dilatasyon yetersizliği sebebiyle kalıbın sağlam kurulamaması gibi durumlardan kaynaklanan segregasyonları görüyorsunuz.
segregasyon örnekleri

segregasyon nedir? segregasyon sebepleri

segregasyon nedir? segregasyon sebepleri
Üstteki fotoğraflar inşaat mühendisi Nuray Burak kaynaklı fotoğraflar. Fotoğraflarda gördüğünüz üzere segregasyon ve işçilik hataları had safhada.

Kalıpların sızdırmazlığı önemli!

İnşaatlarda en sık karşılaşılan problemlerden biri de kalıpların sızdırmazlığı konusu. Bir şantiyeye gittiğinizde bu konuda özel önlem alınıp alınmadığını kolonların köşelerine bakarak veya kolonların diplerine bakarak anlayabilirsiniz. Renk değişimleri, ayrışmalar vb. kötü görüntüler görmeniz olası.
kalıpların sızdırmazlığını sağlamak

kalıpların sızdırmazlığını nasıl sağlarız?

kalıpların sızdırmazlığını nasıl sağlarız?
Peki bu durumun önüne geçmek mümkün mü? Tabi ki mümkün. Sayfanın başındaki youtube videosunda bu duruma karşı nasıl bir önlem aldığımızı detaylarıyla anlattım.

İnşaatlarda yapılan en büyük hatalar - İnşaat hataları

İnşaatlarda karşılaşılan birtakım hataları aşağıdaki görsellerde görebilirsiniz.
inşaatlarda karşılaşılan enteresan hatalar
Üstteki fotoğrafın kaynağı inşaat mühendisi Melike Küçükkahraman. Melike Hanım müşavir firmanın inşaat mühendisi olarak olay anında hatayı tespit edip tutanak tutmuş. Yaşanılan olay şu şekilde; sehpa demirleri yeterli sayıda konulmadığı için üst ızgara çökmüş ve demirlerin bir kısmı iyice betona batarken bir kısmı ise havaya kalkmış. Şu anda görselde görünenler havaya kalkanlar. Oldukça enteresan!
inşaatlarda karşılaşılan enteresan hatalar
Üstteki fotoğraf klasik bir "betonu yerleştirememe problemi." Şefsiz şantiyelerin hazin sonu. Üstelik oldukça kritik bir bölgede.
konsolun ucuna sonradan kolon ilave etmek
Üstteki fotoğraflar inşaat mühendisi Emin Vançin kaynaklı. Solda, Zerrin hocamın da dediği gibi konsol çıkmanın ucuna sonradan bir "psikolojik kolon" ilave edilmiş. Bu kolonun tasarımda olmadığı açık. Çünkü kaldırımda kolon olma lüksü yok. 

Çıkmalar vatandaşı korkutan unsurlar. Burada da müteahhit veya mal sahibi psikolojisini rahatlatmak için konsolun ucuna bir kolon ilave ettirmiş. İyi bir şey yaptığını düşünüyor olmalı ama aslında oldukça sakıncalı bir durum.

Konsol elemanlarda çekme bölgesi üsttedir. Bu demir donatının üstte olması demek. Ancak bu tasarımın ucuna kolon ekleyerek basit mesnete dönüştürdüğünüzde sizin ihtiyacınız artık altta da olacak. Umarım kolonu ilave etmeden önce bunu hesaba katmışlardır.

Sağdaki fotoğrafa çok uzun süre baktım. Ancak yorum yapamadım. Yorum sizlerin.

Tasarım hataları

Kısa kolon problemi

tasarım hataları: kısa kolon etkisi, kısa kolon problemi
Kısa kolon problemi yine çok sık bir şekilde karşımıza çıkan bir problem.
tasarım hataları: kısa kolon etkisi, kısa kolon problemi
Yukarıdaki görselde kısaca izah etmeye çalıştım. Görselden de anlayacağınız üzere, kısa kolon problemi aslında kolonun boyuyla doğrudan ilgili değil. Kolonun, tasarımdaki boyuyla uygulamadaki boyunun aynı olup olmamasıyla ilgili. Bu konuda daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz: Kısa kolon etkisi nedir?
simav depreminde kısa kolon hasarı
Kısa kolon hasarlarının sonuçlarını üstteki ve alttaki fotoğraflarda görmeniz mümkün. Üstteki fotoğraf 2011 Simav / Kütahya depreminden. Yapı; kısa kolon bölgesinden hasar almış.
99 depreminde kısa kolon hasarı

99 depreminde kısa kolon hasarı ve problemin çözümü
Üstteki fotoğrafta ise çözümü anlatmaya çalıştım. Kırmızı kutular ile çizdiğim alana 5 cm'lik köpükler yerleştirilseydi ve kolonun serbest boyu kısıtlanmasaydı;  bu hasarlar oluşmayacaktı. Diğer çözüm önerileri videoda!

Diğer tasarım hataları

merdivenden kiriş geçmesi nedeniyle merdivenin kullanılamaması çok kötü bir tasarım hatasıdır.
Üstteki fotoğrafta merdivenden kiriş geçmesi sebebiyle merdivenin nasıl kullanılamadığını görüyorsunuz. Bu fotoğrafı çeken mimar Enes Bey, bir ramazan ayında iftar vakti aceleyle merdivenlerden inerken kafasını çarpmış ve kafasına 8 dikiş atılmış. Çok kötü bir tasarım hatası.
merdivenden kiriş geçmesi nedeniyle merdivenin kullanılamaması çok kötü bir tasarım hatasıdır.
Üstteki fotoğraf bana youtube kanalımdan gelen bir sorunun fotoğrafı. Sizin çözüm öneriniz nedir? Lütfen yorumlar bölümünde çözüm önerilerinizi yazın.
neden en alt katlarda duvarlar çatlar?

neden en alt katlarda duvarlar çatlar?

neden en alt katlarda duvarlar çatlar?
Üstteki fotoğraflarda gördüğünüz gibi kronikleşen bir problemimiz var. Çatlakların hikayesi hep aynı.
  • Binalarda bodrum yok.
  • Hepsinde subasman perdesi var.
  • Çatlaklar sadece en alt kattaki duvarlarda. Üst katların hiçbirinde yok.
Sizce nedeni ne? Neden sadece zemin katların duvarlarında çatlaklar var? Cevap için sizi böyle alalım: Zemin katlarda yatay çatlaklar ne ifade eder?
iyi subasman perdesi örneği

tasarım hatası
Üstteki Sena Şule Güngör kaynaklı fotoğrafta da tasarımdaki yükün iki katı kadar uygulamada yük gelince betonarme yapılarda çatlamalar başlamış. Sonrasında güçlendirme ile sorun çözülmüş.

Korozyon çatlakları

Korozyon çatlakları, korozyon hasarları

Korozyon çatlakları, korozyon hasarları
Üstteki korozyon çatlakları ile iligli detaylı bilgi için sizi böyle alalım: Betonarme yapılarda korozyon hasarları

Bir Konya Faciası: Zümrüt Apartmanı

zümrüt apartmanı, konya , neden yıkıldı?

Yapılarda betonarme perdelerin önemi

Yapılarda betonarme perdelerin önemi

Kaynaklar

Betonarme Yapılarda Oluşan Hasarlar ve Nedenleri

Bu videoda ve yazıda emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim...

YORUMLAR

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Betonarme Yapılarda Oluşan Hasarlar ve Nedenleri
Betonarme Yapılarda Oluşan Hasarlar ve Nedenleri
Betonarme yapılarda oluşan hasarlar ve nedenleri başlıklı bu yazımda; inşaatlarda yapılan hatalardan, bu hatalardan dolayı oluşan hasarlardan, tas...
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgGU-GQ15xXI6_7qjGfTCRpVFy1L6dUpiR3C0ISHerOwr6ZtwSldw2QZR5KSQHmfVloSqoL8LNEiMBMNl9edOJPDSDojHfJdL-hayiVL27TRdSSnb50uIJDJw5GRV54YRAHXs5oaKrFcn-j3X-1LLW0iRq7CL1GOnTY7nnHZEtbZcxouBa7jWvoz_BK=w640-h360
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgGU-GQ15xXI6_7qjGfTCRpVFy1L6dUpiR3C0ISHerOwr6ZtwSldw2QZR5KSQHmfVloSqoL8LNEiMBMNl9edOJPDSDojHfJdL-hayiVL27TRdSSnb50uIJDJw5GRV54YRAHXs5oaKrFcn-j3X-1LLW0iRq7CL1GOnTY7nnHZEtbZcxouBa7jWvoz_BK=s72-w640-c-h360
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/10/betonarme-yapilarda-olusan-hasarlar.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/10/betonarme-yapilarda-olusan-hasarlar.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız