$type=carousel$cols=3

Beton Dökümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

PAYLAŞ:

Betonun içindeki şerbetin kaçmasını engellemek, oldukça önemli hususlardır. Gelin bu yazıda, beton dökümünde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz at...

Beton Dökümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 İnşaat işlerinde kalıp kurmak kadar ve demir donatıyı döşemek kadar; beton dökmek de bir sanattır. Betonun ayrışmadan kalıplara doldurulmasını sağlamak, betonun içindeki şerbetin kaçmasını engellemek, oldukça önemli hususlardır. Gelin bu yazıda, beton dökümünde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım.

Bu yazıyı okumak istemezseniz, bu videoyu da izleyebilirsiniz:

Beton dökümünden önce dikkat edilmesi gerekenler

Beton döküm işlemine başlamadan önce kalıpların projesine uygun, sızdırmaz ve sağlam bir şekilde kurulduğundan emin olmalısınız. Eğer demir donatılar ve kalıplar, projesine harfiyen uygunsa zaten %90 oranında beton dökümüne hazırsınız demektir. Aşağıdaki checklist ile kendinizi beton dökümüne hazır olup olmadığınız konusunda kontrol edebilirsiniz.
 • Kalıp ve donatılar projesine birebir uygun mu? (Bkz: Kalıp nasıl çakılır?)
 • Kalıplar yağlandı mı?
 • Kalıplarda sızdırmazlık sağlandı mı?
 • Paspayı mesafeleri kontrol edildi mi?
 • Vibratörler çalışır durumda ve sahada hazır halde mi?
 • Betonun slump'ı ve max. agrega çapı projeniz için uygun mu?
 • Hazır beton pompasının kurulmasını engelleyecek bir yapı / ürün vb. var mı? (Elektrik telleri vs.)
 • Sahaya gelen betonun dolum saati uygun mu? (Unutmayın; betonu, dolum saatinden sonraki 2 saatte kalıba yerleştirmiş olmalısınız.)
 • Kürleme işlemi için uygun ekipmanlar hazır mı? (Bkz: Beton sulanmazsa ne olur?)
 • Yapı denetim görevlileri ve laboratuvar görevlileri şantiyeye ulaştı mı?
 • Betonun şerbetinin çıkarılacağı alan belli mi?
 • Beton dökümü gece yapılacaksa, gerekli aydınlatmalar hazır mı?
 • Hava durumu takip edildi mi?
 • Beton pompasının kurulacağı alan yol ise, resmi kurumlardan yol kapatma izni alındı mı?
Dikkat ettiyseniz "vibratör" yerine "vibratörler" dedim. Peki neden? Bir vibratör kolonun dibine daldırıldığında orada ortalama 10 saniye bekletilir. Sonrasında da saniyede 5-8 cm hızla çekilir. Şimdi 3 metrelik bir kolon hayal edelim. 3 kademede kolonu dolduracağız ve vibratörleme işlemi bir alt tabakaya da ortalama 30 cm nüfuz edecek. Yani özetle vibratörleme mesafem 100+130+130 cm = 360 cm olacak.

Her kademe için 10'ar saniye bekledik. Etti 30 saniye. Sonra da 360 cm'i biraz da hızlı (saniyede 10 cm) bir şekilde çektik. Bu da etti 36 saniye. Kolonumuz 80x50 ve vibratör ucumuz da 38'lik uç olsun. Ortalama olarak 6 noktadan vibratörü daldırmamız gerekecek. Bu durumda her bir kolonda harcamamız gereken vibratörleme süresi 66x6=396 saniye yani yaklaşık 6,50 dakika.

Binamızda bu şekilde 10 adet kolon olduğunu hayal edelim. Beton metrajı çıkardınız ve ihtiyacımız tam 12 m³ beton. Yani bir mikser beton. Bu mikseri tamamen kalıplara doldurmamız yaklaşık 30 dakika alacak ancak vibratörleme işlemi 65 dakika sürecek. İşte tam olarak bu yüzden şantiyede en az 2 adet vibratöre ihtiyacınız var. Yeri gelmişken; inşaatta beton vibratörü nedir?

Vibratörün nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili hazırladığım ve deneyler yaptığım bu videoyu da izleyebilirsiniz:
Bu çalışmada bize desteklerini esirgemeyen Haz Beton firmasına ve İlhan Bey'e teşekkürlerimizle...

Daha büyük çaplı uçlar kullanarak bu süreyi kısaltabilirsiniz. Ancak nolursa olsun şantiyede yedek vibratöre ihtiyacınız yok mu sizce de? Neyse, bu konuya ilerleyen yazılarımda ve youtube videolarımda detaylıca değineceğim.

Şimdi gelelim beton dökümü esnasında dikkat edilmesi gereken hususlara...

Beton dökümünde dikkat edilmesi gerekenler

 • Beton 1.50 metre mesafeden daha yüksekten dökülmemelidir. E peki bunu nasıl yapacağız?
Bildiğiniz gibi kiriş donatıları, döşeme donatıları, etriyeler ve çirozlar derken beton pompasını kolonun içine sokmak pek mümkün olmuyor. Bunu yapmak için daha küçük çaplı ilave hortumu pompanın ucuna takmak gerek. Bu bir yöntem.

Veya kolon ve perde gibi düşey elemanlarda "beton döküm platformu" inşa ederek segregasyonun önüne geçebilirsiniz.

Beton döküm platformu kalıp taşeronlarına bir tık zahmetli ve angarya bir iş gibi gelse de oldukça verimli bir çözüm. Zaten iyi bir kalıp taşeronunuz varsa; tulum döktüğünüz betonlarda, betonu doğrudan kolonun içine vermeyip, kirişlerden veya döşemelerden kolona akıttığını fark etmişsinizdir. Bunu neden yapıyor sizce?

Çok basit; yüksek basınçlı bir şekilde pompadan çıkan betonun, demir donatıya, kalıba vs. çarparak ayrışmasını engellemek için. Döşemeye biriktirerek kolonlara dolduruyor ve bu sayede betonun pompadan çıkarkenki enerjisini kırmış oluyor. Beton betona çarptığında da ayrışma olmayacağı için sorunu büyük ölçüde çözmüş oluyor.

Ancak bu durum oradaki kiriş ve döşeme demirlerinin kirlenmesine ve kiriş demirlerine çarpan agregaların ayrışmasına neden oluyor. Platform da tam bu konuda devreye giriyor. Bu konunun detaylarına youtube videomda yer verdim.

Gelelim beton dökümü esnasında dikkat edilmesi gereken diğer hususlara;

 • Beton tabakalar halinde doldurulmalıdır. Örneğin bir kolon tek seferde doldurulmamalıdır. En az üç kademe halinde doldurulmalıdır. Kolonlarda kademe yüksekliklerinin 60 cm olması idealdir.
Bu konuda da tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim. Diyelim ki 30 kolonlu bir şantiyedesiniz. 1 pompayı iki vibratörcü takip ediyor olsun. Bir süre sonra bazı kolonlar birinci kademe dolumda, bazıları ikinci kademe dolumda olacak. Bazılarının birinci kademesi bazılarının ikinci kademesi vibratörlenmiş olacak.

Bir süre sonra bu durum kafa karıştırıyor. Bu nedenle bir işaretleme sistemi geliştirmelisiniz. Örneğin vibratörlenen her kademenin ardından kolon filizine bir renkli bant yapıştırabilirsiniz.

Ben ne yapıyorum? Ben projenin kolon aplikasyon planını autocad üzerinde biraz düzenleyip çıktısını a4'e alıyorum ve şantiyede uygulanan her işlemden sonra o kağıda tik atıyorum.

Kademe kademe beton atmak gerçekten iyi takip isteyen, saha hakimiyeti isteyen bir iş. Bir kademeyi vibratörlemeyi atlarsanız kalıplar söküldüğünde istenmeyen durumlarla karşılaşırsınız.

Devam edelim;
 • Betonun ayrışmadan doldurulması esastır.
 • Vibratör kullanımına çok dikkat edilmelidir ve kullanım esasları harfiyen uygulanmalıdır.
 • Betona kesinlikle su katılmamalıdır. Mastar işlemi de buna dahil. KESİNLİKLE!
 • Soğuk derzlerin oluşması engellenmelidir. Mikserlerin santralden çıkış saatleri iyi ayarlanmalıdır.
 • Beton yerleştirilmesi ve vibratörleme işlemleri uyum içinde gitmelidir. 
 • Kolonlar ayrı dökülüyorsa, pompanın kalıba çarpıp kolon şaküllerini bozmasına izin verilmemelidir.
 • Beton, hedef bölgeye en yakın noktaya dökülmelidir. 3 metreden daha uzağa yayılarak dolmasındansa pompa vasıtasıyla hedef bölgeye odaklanılmalıdır.
 • Beton; kolon ve perdelerde maksimum 60 cm'lik tabakalar halinde doldurulmalıdır.
 • Vibratör betonu yayma aracı değil, sıkıştırma aracıdır.
 • Beton santralden miksere yüklendiği andan itibaren en fazla iki saat içerisinde kalıba yerleştirilmiş olmalıdır.
Peki neden? Dolumdan itibaren iki saat geçen betonda su kayıpları olacağından işlenebilirlik düşecektir. Bu da betonun yerleştirilmesini engeller. Sonuç olarak da yerleştirilememiş beton, beton değildir. Sağlıklı dayanım sonuçları elde etme şansımız kalmaz.

İTÜ'de yapılan deneyler, katkılar yardımıyla işlenebilirliğin korunması durumunda mukavemet kaybı yaşanmayacağını ortaya koymuştur. Ancak bu, betonun priz almaya başlaması durumunda geçerli olmaz. Kaynak: https://www.imo.org.tr/resimler/ekutuphane/pdf/11534.pdf

2016 yılında ve 2020 yılında iki kez bu sorunu yaşadım. Beton santralinden art arda yüklenen mikserler şantiyeye dizildi. Hepsinin çıkış saatlerini kontrol ederek dökümü başlattığım için, her iki yılda da birer mikseri geri gönderdim. Tabi bu durum beton santralleriyle aramda krize yol açmadı değil. Ama yapılması gerekeni yaptım. Burada altın kural 2 saat! Beton, 2 saat içerisinde kalıplara yerleştirilmiş olmalı.

Beton dökümü için en iyi hava sıcaklığı kaç derecedir?

Beton dökümü için en iyi hava sıcaklığı 10-15 derecedir. Bazı yabancı kaynaklarda 40-60 Fahrenheit'ın da uygun olduğu yazar. (5-15 derece)

YORUMLAR

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etkinlik,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,4,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,146,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,3,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,9,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,7,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Beton Dökümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Beton Dökümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Betonun içindeki şerbetin kaçmasını engellemek, oldukça önemli hususlardır. Gelin bu yazıda, beton dökümünde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz at...
https://1.bp.blogspot.com/-eeqIvJP7Kaw/YSwESR9hglI/AAAAAAAAIek/Sbq2E-koxuUH74w0zDuqLh5nS5QxqVGpQCLcBGAsYHQ/w640-h498/beton-dokumu.webp
https://1.bp.blogspot.com/-eeqIvJP7Kaw/YSwESR9hglI/AAAAAAAAIek/Sbq2E-koxuUH74w0zDuqLh5nS5QxqVGpQCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h498/beton-dokumu.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/08/beton-dokumunde-dikkat-edilmesi-gerekenler.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/08/beton-dokumunde-dikkat-edilmesi-gerekenler.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız