$type=carousel$cols=3

Gün Gün İnşaat: Kalıp Nasıl Çakılır? - Kalıp Kontrolü

PAYLAŞ:

Bilindiği gibi beton esas olarak sıvı halde şantiyeye gelir. Bu sıvı formun kalıplara doldurulmasının ardından beton zaman içerisinde priz alır ve katılaşır. Katılaştığında da kurulan kalıbın şeklini alır. Öyleyse inşaatların en önemli kısmı olan kalıp nasıl çakılır konusunu ele alal...

Bilindiği gibi beton esas olarak sıvı halde şantiyeye gelir. Bu sıvı formun kalıplara doldurulmasının ardından beton zaman içerisinde priz alır ve katılaşır. Katılaştığında da kurulan kalıbın şeklini alır. Öyleyse inşaatların en önemli kısmı olan kalıp nasıl çakılır konusunu ele alalım. Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

Kalıp Nasıl Çakılır?

Kalıbın çakılabilmesi için ilk olarak binanın köşe noktalarının tespit edilmesi gerekir. Ardından aksların oturtulması gerekir. Aks iplerinin çekilmesinin ardından kolonların aks beş-onları çakılır.

📌 Hey! Aşağıdaki "Kalıp Nasıl Çakılır, Kalıp Kontrolü Nasıl Yapılır" başlıklı video'yu izlemeye ne dersin? Hem belki youtube kanalıma da abone olarak bana destek verirsin.

Beşon ve onon nedir?

Beş-on ve on-on aslında beşe beş ve ona on kelimelerinin şantiye jargonunda birleşmiş halleridir. Yani kesit ölçüleri 5cm x 10cm olan tahta kalıp parçasına beşon, kesit ölçüleri 10cm x 10cm olan tahta kalıp parçasına onon denir.

Beş-on ingilizcede "two by four" olarak geçer. Çünkü 1 inç 2.54cm'dir ve 5 cm ölçüsü 2 inçe, 10cm ölçüsü de 4 inçe tekabül eder. Bu nedenle yurt dışı şantiyelerinde bu kalıp elemanlarının adlarını "two by four", "four by four" olarak duyabilirsiniz.
açmaz beşonu nedir, aks beşonu nedir, kolon kalıbı nasıl çakılır?, kalıp nasıl çakılır?
Aks iplerine göre plywood payları da göz önünde bulundurularak aks beşonu çakılır. Ancak bu aks beşonu çakılırken kolonun akstan kaçıklığı varsa buna dikkat edilmelidir. Ardından açmaz beş-onu dediğimiz eleman çakılır. Bu işlemin tamamlanmasının ardından kolon kesiti artık gözünüzde canlanmaya başlayacaktır.
şakül beşonu, aks beşonu, perde ononu, perde kalıbı nasıl kurulur?

Perde ve kolon kalıbı nasıl kurulur?

Perde kalıbı ve kolon kalıpları birbirine yakın imalatlar olsa da aralarında bazı farklılıklar vardır. Perdede aks beş-onlarının iç kısmına on-on dikmeler çakılır. Bu nedenle aks beş-onu çakılırken sadece plywood payı değil aynı zamanda 10 cm kalınlığındaki on-onun payı da hesaplanır. (on-on ve beş-onlar hazırlandıktan sonra yerinde ölçü alınmalıdır. Bazen kesim payından ötürü 9,5 cm gibi gelebilmektedirler.) Kolonlarda ise çoğunlukla bu 10x10 dikmelerin kullanılmasına ihtiyaç yoktur.
Gün Gün İnşaat: Kalıp Nasıl Çakılır?

Gün Gün İnşaat: Kalıp Nasıl Çakılır?
Perdenin iskelesinin kurulmasının ardından iç cephenin plywood'ları hazırlanır. Şu soru kafanıza takılabilir. Neden perde kalıbının kurulmasına iç cepheden başlanır? Çünkü iç cephe daha dişli olduğu için (kolon dişleri vs.) öncelikle iç cepheden başlamak, ardından demirciye iş vermek daha sağlıklı bir yöntemdir. Eğer önce dış kalıp çakılsaydı, demircinin işi bittikten sonra iç cephede çalışmak kalıpçı açısından daha zor olacaktı. Ancak tabi ki her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.
perde kalıbı nasıl çakılır?

açmaz beşonu nedir, aks beşonu nedir, kolon kalıbı nasıl çakılır?, kalıp nasıl çakılır?

İç cephe kalıbı hazırlandıktan sonra sıra donatıların yerleştirilmesindedir. Demirci ekibi tarafından daha önceden hazırlanan kolonlar, vinç yardımı ile tek tek yerlerine konulur. Demir donatı nasıl bağlanır, şantiyede nasıl kontrol edilir konusunu bir başka makalemde ele alacağım. (Bkz: Demir işçiliği kaç TL?)

Plywood nedir?

Yüksek dayanımlı, hafif, ağaç tabakalardan oluşan, kullanışlı ve ekonomik, film kaplı kalıp malzemesidir. Düzgün yüzeylidir. Geniş alana sahiptir ancak kesilerek istenilen ölçülerde de kullanılabilir. 

Defalarca kullanılabilen, yüzeyi kolayca temizlenen, taşıması, montajı ve işçiliği kolay bir malzeme olan plywood; şantiyelerin vazgeçilmez elemanıdır. Kolonlarda, kirişlerde, perdelerde, döşemelerde kullanılmaya müsait olan plywood, sadece bina işlerinde değil; su yapılarında, karayollarındaki beton imalatlarda, sanayi yapılarında, kısacası beton imalatın bulunduğu her yerde kullanılabilir.

Şantiyeden Fotoğraflar

vinç ile kolonların şantiye alanına indirilmesi

vinç ile kolon montajı
Kalıpçı kalıplarını kapatmadan önce demirlerin tarafımıza ve yapı denetim firmasına teslim edilmesi gerekir.
vinç ile kolon montajı

tbdy2018 çiroz uygulaması

perde donatıları nasıl olmalı?

perde demiri uygulaması

perde etriyesi aralık kontrolü nasıl yapılır?
Demirlerin teslim alınmasının ardından kalıbın içi yıkanır ve kalıp kapatılmaya başlanır. Kuşaklar geçirilir ve ardından uygulama stiline göre çirozlar sıkılır. Veya perde kalıbı için tie-rod da kullanılabilir.

Gün Gün İnşaat: Kalıp Nasıl Çakılır? - Neler Yaptık?

Şantiyede kalıbı ve demiri kontrol ettikten sonra nihayet bodrum perdelerinin betonunu döktük. Beton dökümü esnasında büyük bir talihsizlik yaşadık. Pompa kurulduktan sonra betonun şerbeti dediğimiz ağız betonunu şantiyenin ücra bir köşesine boşaltmak istedik. Daha "Bismillah" demiştik ki; pompanın çelik borusu yarıldı. Yaklaşık 15-20 metre yükseklikten sıvı haldeki beton pompanın hemen önündeki laboratuvar firmasının aracına geldi. 
şantiyede iş kazası
O anda farketmesek de aracın yanına doğru gittiğimizde laborantın da yerde yattığını gördük. Panikledik. Çünkü 15-20 metreden düşen beton parçaları laboranta zarar vermiş olabilirdi. Şu an sakin sakin yazdığıma bakmayın. Şantiyede tam bir kaos ortamı hakimdi.

Laborantın yanına ilk ben ulaştım. Bilincinin yerinde olup olmadığına baktım. Bilinci yerindeydi. Sırtı ve kafasının arkası, ense bölgesi betonla kaplanmış vaziyetteydi. Neyse ki beton doğrudan ona gelmemişti. Arabadan seken parçalar onun üzerine gelmişti. Çünkü beton numune kaplarını almak için arabanın arkasında bulunduğu bir anda bu kaza yaşanmıştı.

Böyle bir durumda ilk olarak beyin kanaması ihtimali beni korkuttu. Laborantı apar topar hastaneye kaldırdık. Neyse ki hiçbir problemi yoktu. Araçlarının bakımlarını yapmayan ve bu kazanın yaşanmasına zemin hazırlayan hazır beton firması da laboratuvar firmasının aracının tadilat masraflarını karşılamayı kabul etti.

Bu hazır beton firması ile radye temel betonunu dökerken de problem yaşamıştık. Böylesine ulusal bir firmada bu tarz problemleri yaşamak beni üzüyordu. Çekirgeye sıçraması için son şansı vermiştik.
inşaat işinde iş kazası
Laboratuvar firmasının aracını yıkamak için camın kırılan bölümünü eski bir eşyayla kapatıp yıkadık. Üstteki fotoğrafta camın nasıl dağıldığını ve üst kaporta bölümünün nasıl yamulduğunu görebilirsiniz.
beton pompasının yarılması
Yukarıdaki fotoğrafta beton pompasının yarılan bölümünü görüyorsunuz. Burada oluşan çok ufak bir çatlak, 350 bar ile basılan betonla karşılaştığında aniden büyüyebiliyor.
perde betonu dökümü ve perde betonu kurulması
İş kazası ile ilgili durumu atlattıktan sonra beton dökümüne başladık. Başka bir kaza yaşamadan beton dökümümüzü tamamladık. 
perde beton

Kiriş kalıbı nasıl kurulur?

Kiriş kalıbı kurarken esas olarak üç ana eleman kullanılır. Kiriş tabanı, kanatlar ve destek elemanları. Kiriş tabanı olarak genelde plywood kullanılmaz. Daha pürüzsüz bir yüzey olduğu için kalıpçılar için iş güvenliği riski oluşturur. Yaygın uygulamada kiriş tabanları için ahşap malzeme, kiriş kanatları için ise plywood malzeme tercih edilir.

kiriş kalıbı nasıl kurulur? kiriş tabanı, kiriş açmazı, kiriş kanadı, kiriş desteği nelerdir?

Döşeme kalıbı nasıl kurulur?

Döşeme kalıbı da diğer kalıpların mantığına yakın bir mantıkla kurulur. Ana elemanlar; esas kiriş (farklı şehirlerde çok farklı isimleri var), ızgara, kalıp yüzeyi ve destek elemanlarıdır.
döşeme kalıbı nasıl kurulur? döşeme ızgaraları, döşeme esas kirişi, döşeme bellemesi nedir?

Kalıp Kontrolü Listesi - Checklist

şantiyede kalıp kontrolü listesi, checklist

Bodrum katı tamamladık

kolon kalıbı nasıl kurulur, kolon kelepçesi nedir
Nihayet 18 Mayıs günü bodrum katın kirişleri ile döşemesinin betonunu döktük ve bodrum katın betonarme imalatını tamamladık. Bundan sonraki katlarda kolonlarla kirişleri ve döşemeyi birlikte dökeceğiz. Ancak bodrum katlarda perdeyi ayrı dökmek hem iş hızını artırıyor hem de güvenlik riskini azaltıyor. Döşeme kalıbı kurulurken bodrumun yalıtımını ve etrafındaki dolguyu bitirmiş olmak iş verimliliğini de artırıyor.
betona hazırlık aşaması nasıldır?
Döşeme kalıbını kurup demirlerini döşedikten sonra yine en ince ayrıntısına kadar ölçüleri, demirleri, çapları kontrol ettim. Ardından da yapı denetim görevlisi kontrol etti. Yapı denetim görevlisi benim şantiyeme gelirken içinin çok rahat olduğunu söyledi. Diğer şantiyelerde ustalarla ayrı, müteahhitlerle ayrı savaş veriyorlarmış. Ancak benim şantiyemde hiçbir sorunla ve eksikle karşılaşmadığı için oldukça keyifli bir şekilde kontrolümüzü tamamladık. İşin aslı; ben bu firma ile ilk defa çalışıyorum. Ancak buna rağmen daha önceden bizim bu konuda ne kadar titiz olduğumuzu işitmiş. E temelde ve perdelerde de işin ne kadar hassas ilerlediğini gördü zaten.

Elektrik işleri taşeronumuzun, borularını atmasının ardından son kontrollerimizi yaptık. İki ayrı kolon filizine bahçe sulamalarında kullanılan fıskiye sistemlerinden taktık. Bu, betonu kürleme konusunda bana epey yardımcı olacak bir unsur. (Bkz: Beton sulanmazsa ne olur?)

betonun sulanması neden gereklidir?

Betonu döktükten sonra priz sürecini dikkatle takip ettik. Çünkü beton kürü işlemi, oldukça hassas bir zamanlama gerektiriyor. Beton uygun düzeyde prizini aldığında sulama sistemini açtık ve betonun sürekli olarak nemli görüntüsünde kalmasına özen gösterdik.
Tabi her şey kusursuz ilerlese şaşardım! Çevre duvarı inşa etmek için; binanın eski çevre duvarını yıktık. Kepçe şantiyeden ayrıldıktan 1,5-2 saat sonra yandaki kafenin duvarı çöktü. Çünkü 1.70m yüksekliğindeki duvarı tuğla ile tutmaya çalışmışlar. Bugüne dek çökmemesinin sebebi ise, yıktığım eski binaya ait olan eski küçük duvarın oraya destek vermesi olmuş.

Tabi bu durum benim sorunum değil. Çünkü yandaki kafe, imalatını hatalı yapmış. Hiçbir mühendis, 1 metre 70 santimetre yüksekliğindeki 12-22 malzemeli dolguyu tuğla ile sabitlemeyi denemez. İstinat duvarı inşa eder. Ama ne yazık ki bu imalat hatası kafeye pahalıya patladı. Yine de kafenin işletmecileri, tanıdığımız ve sevdiğimiz insanlar olduğu için; beton, dolgu gibi ana kalemlerde yardımcı olmayı kabul ettik.

Bu şantiyede neden art arda talihsizlik yaşadığımı bilmiyorum. İlk olarak beton firmasıyla sorun yaşamıştık, hatırlayacaksınız. Sonra beton pompası patladı ve can kaybı yaşayabilirdik. Sonra yan taraftaki kafenin duvarı çöktü.

Bodrum betonunun dökümüne müteakip hemen şantiyede kurban kestirdik ve aşevine bağışladık. 

Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

Gün Gün İnşaat Yapım Aşamalarının Sıradaki Bölümleri

YORUMLAR

BLOGGER: 6
 1. kalıpların kurulması ve çıkarılması arasında ne kadar zaman geçmesi gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolon ve perde gibi düşey elemanlarda yan kalıplar 1-2 günde sökülebilir. Ancak eğilme elemanlarının kalıpları için yönetmelikte daha farklı yazsa da 1 hafta beklenmesi gerekir. Tabi açıklıklar çok büyükse, hava koşulları farklıysa, betondali katkı farklıysa bu süreler değiştirilebilir.

   Sil
 2. bir şey sorabilir miyim zemin de kanalizasyon ve drenaj borularının bağlantılarını yaptıktan sonra üzerlerini nasıl örtüyoruz ve zemin kapatılmasında hangi malzemeleri kullanmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Drenaj borusunu geotekstil keçe ile sardıktan sonra 12-22 mıcır ile etrafını gömlekleyebilirsin.

   Sil
 3. Merhaba,

  Öncelikle keyifli ve yararlı bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler. Blog siteniz keyifli olduğunu söylemek isterim. Bu yazınızda temel ve perde kalıp montajından bahsetmişsiniz, imalat kısmında perde izolasyonu olarak hangi uygulama ve ürün markasını tercih ettiniz ? Tij deliklerini hangi ürünle doldurdunuz markası nedir ? ve temel ile perde arası su tutucu bant imalatı haricinde pah uygulaması da yapmış mıydınız ?
  Perde su izolasyonundan sonra, dolgudan önce yapılan izolasyonu korumak için drenaj levhası veya bims, tuğla gibi koruyucu imalat yapıldı mı? acaba merak ettim.

  Yazılarınız çok keyifli ve içten tekrardan teşekkürler


  iyi çalışmalar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   Bu inşaatta yönetmeliğin yapısal yalıtım dediği yöntemi izledim. Temelde ve perdede su geçirimsizlik katkısı kullandım. Delikleri monotop 612 ile doldurdum. Bodrumda da yine aynı ürünle pah yaptım. Perde ile temel arasında da ahed plastikten aldığım contayı kullandım. Bu uygulamaların detaylarını da yazı dizisinde paylaşmaya çalıştım. Mobilden yazdığım için kontrol edemedim şu an ama ya bir önceki yazı ya da nir sonraki yazı olmalı :)

   Yapısal yalıtımı izlediğim için perdede yüzeysel yalıtıma ihtiyacım yoktu esas olarak ama yine de sürme yalıtım uygulaması yaptım. Bunu her ihtimale karşı bir garanti olarak uyguladım. Bu sürme yalıtımı koruyacak bir tabaka oluşturmadım. Eğer yapısal yalıtım yerine yüzeysel yalıtımı izlemiş olsaydım bunu kesinlikle yapardım.

   Sil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Gün Gün İnşaat: Kalıp Nasıl Çakılır? - Kalıp Kontrolü
Gün Gün İnşaat: Kalıp Nasıl Çakılır? - Kalıp Kontrolü
Bilindiği gibi beton esas olarak sıvı halde şantiyeye gelir. Bu sıvı formun kalıplara doldurulmasının ardından beton zaman içerisinde priz alır ve katılaşır. Katılaştığında da kurulan kalıbın şeklini alır. Öyleyse inşaatların en önemli kısmı olan kalıp nasıl çakılır konusunu ele alal...
https://i.ytimg.com/vi/OMoquORbRck/hqdefault.jpg
https://i.ytimg.com/vi/OMoquORbRck/default.jpg
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/gun-gun-insaat-kalip-nasil-cakilir.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/gun-gun-insaat-kalip-nasil-cakilir.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız