$type=carousel$cols=3

Gün Gün İnşaat - Mermer Kaplama Maliyeti

PAYLAŞ:

Gün gün inşaat işleri yazı dizisinin bu bölümünde mermer işlerinden, mermer kaplama metrekare fiyatından, mermerin muhafazasından bahsedeceğim...

Gün Gün İnşaat - Mermer Kaplama Maliyeti

Gün gün inşaat işleri yazı dizisinin bu bölümünde mermer işlerinden, mermer kaplama metrekare fiyatından, mermerin muhafazasından bahsedeceğim. Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

Mermer nedir?

Metamorfik olaylar sonucu oluşan mermer, kalkerin (CaCO3) ısıya ve basınca maruz kalmasıyla oluşur. Birbirine kenetlenmiş kalsit kristallerinden oluşan mermer, içeriğinde pirit, mika, kuvars, demir oksit gibi mineralleri de içerir.

Esas rengi beyaz ve açık gri olan mermer, içerdiği minerallere göre son rengini alır.

Mermerin kullanım alanları nerelerdir?

Binaların ortak kullanım alanlarında, merdiven ve sahanlık kaplamalarında, mutfak tezgahlarında sıkça gördüğümüz mermer, otellerde, peyzaj işlerinde, alışveriş merkezlerinde de sıkça kullanılır. 
Gün Gün İnşaat - Mermer Kaplama Maliyeti
Sadece yapısal eleman olarak düşünmezsek; masa, biblo gibi tasarımsal ürünlerde de mermer sıkça kullanılır.

Mermerin tarihi yapılarda kullanımı

Mermer; tarih boyunca sıkça tercih edilen bir yapı malzemesi olmuştur. Osmanlı dönemindeki pek çok sarayda, hamamda, mukarnas yapılarında da mermer kaplamalar bulunmaktadır.

Daha eski tarihlere gidersek; altıncı yüzyıla uzanmamız gerekecek. Bizans döneminden kalma Yerebatan Sarnıcı, içindeki devasa mermer sütunlarla mermerin tarihi yapılarda kullanımına en güzel örneklerden biridir.
tarihi yapılarda mermer kullanımı
Daha eski dönemlere gitmemiz gerekirse, günümüzde ayakta kalan son Zeus Tapınağı olan Aizanoi Antik Kenti'nin sütunları da yine mermerden yapılmıştır.

Mermer Kaplama Maliyeti

Gelelim bir binanın yapım aşamalarında en önemli kalemlerden biri olan mermer kaplama maliyetine. Aşağıda, aldığım malzemelerin KDV dahil fiyatlarını yazdım.
 • Bej mermer 2'lik cilalı ebatlı: 206 TL/m² (asansör kenarları)
 • Bej mermer 2'lik cilalı ebatlı: 12 TL/mtül (süpürgelikler - h=15cm)
 • Siyah cilalı 1,2'lik ebatlı mermer: 177 TL/m² (bina girişi yan duvarlarda ara renk)
 • Bej mermer cilalı 3'lük ebatlı: 266 TL/m² (düz basamaklar)
 • Bej mermer cilalı 2'lik ebatlı: 120 TL/m² (rıhtlar)
 • Bej mermer cilalı 2x30xSerbest boy: 120 TL/m² (döşeme)
 • Bej mermer cilalı 3'lük plaka: 285 TL/² (döner basamaklar)
 • Duşakabin altı mermerleri: 15 TL/ad
 • Çelik kapı eşikleri: 30 TL/ad
 • Wc-banyo eşikleri: 25 TL/ad
Bu malzemelere bina giriş bölümü, süpürgelikler, teraslar için denizlikler, banyolar için duşakabin altı mermerler, çelik kapı eşikleri, wc-banyo eşikleri ve asansör etrafı kaplamaları dahil. Yani standart bir mermer alımı ile bu bina için mermer malzeme giderim 44.000 TL (KDV dahil) tuttu. Bildiğiniz üzere binam, B+Z+4+Ç şeklinde yani binada 7 kat ve 6 adet merdiven bulunuyor.

Mermer kaplama işçiliği kaç TL?

Gelelim mermer kaplama işçilik fiyatlarına...
 • Düz basamak kaplaması: 20 TL/mtül
 • Döner basamak kaplaması: 22 TL/mtül
 • Döşeme kaplaması: 22 TL/m²
 • Süpürgelik: 12 TL/mtül
 • Asansör çevresinin mermer ile kaplanması: 300 TL/ad
 • Bina girişine çift renk ile lambiri tipi kaplama yapılması: 50 TL/mtül
 • Çelik kapı eşiklerinin konulması: 30 TL/ad
 • Islak hacim eşiklerinin konulması: 25 TL/ad
 • Balkonlara küpeşte mermerinin konulması: 20 TL/mtül
Böylece işçilik için ödediğim toplam tutar 11.000 TL oldu.

Tüm bunlar göz önüne alındığında ortalama bir rakam yazmak oldukça zor. Çünkü bina girişi, asansör etrafı kaplaması, süpürgelikler vs. ortalamayı değiştirebilecek çok fazla değişken var. Ancak çok düz bir hesap yapmamız gerekirse; 120 cm genişliğinde merdiveni olan ve 3 metre yüksekliğinde kat yükseklikleri olan 7 betonarme döşemeli bir bina için, asansör çevresi, eşikler, bina girişi, bina girişi duvar kaplamaları, süpürgelikler, merdiven ve sahanlık kaplamaları dahil, malzeme işçilik ve KDV dahil tutar 55.000 TL oluyor.

Sadece merdiven ve sahanlık döşemesini değerlendirecek olursak eğer;
 • Malzeme 30.000 TL
 • İşçilik: 6.000 TL
Olmak üzere toplam 36.000 TL (KDV dahil) maliyeti oluyor. 7 katlı projemde 6 adet merdiven olduğundan; merdiven başı maliyeti 6.000 TL olarak düşünebiliriz.

Şantiyede neler yaptık?

İmalat aşamaları

 • Pencere mermerleri, mantolamanın son aşamasından önce muhakkak konulmalıdır. Daha önce de konulabilir ancak mantolamanın son aşaması bu işin son sınırıdır.
 • Şaptan sonra duşakabinin duş bölümü ile kalan bölümü ayırmak için mermer konulmalıdır. Bu sayede farklı yönlü iki eğim süzeklere verilebilir.
 • Şaptan sonra merdivenin mermer kaplaması yapılır. Kotlu ve itinalı çalışılırsa şaptan önce de mermer kaplaması yapılmaya başlanabilir. 
 • Kapılar takıldıktan sonra eşik mermerleri konulabilir.

Mermer Kaplama Maliyeti kaç tl? mermer fiyatları, en ucuz mermer, bej mermer kaç tl?

Mermer işçiliği kaç tl? mermer işçiliği fiyatları, en ucuz mermer işçiliği, döner basamak işçiliği

Mermer işçiliği kaç tl? mermer işçiliği fiyatları, en ucuz mermer işçiliği, döner basamak işçiliği

çelik kapı eşiği mermeri, eşik mermeri, eşik mermeri fiyatı kaç tl?

mermer süpürgelik, mermer süpürgelik fiyatı kaç tl? mermer süpürgelik işçiliği fiyatı

ıslak hacim eşik mermeri, banyo eşik mermeri, iç kapı eşik mermeri fiyatı kaç tl?

asansör etrafı mermer kaplama işçiliği, asansör mermeri işçilik maliyeti kaç tl?

mermer kaplamaya neden talaş dökülür?

Mermer kaplama nasıl muhafaza edilir? Alçı şerbeti ve talaş!

Mermerin çizilmemesi için, deforme olmaması için inşaat aşamasında birtakım önlemler alırız. Bunların başında alçı şerbeti ve talaş gelir. İlk olarak alçı şerbetinden bahsedeyim.

Diyelim ki pencerelerin mermerlerini taktınız. Bunun üzerine mantolama filesini serip, alçıyı suyla şerbet yapıp dökerseniz; mermerin iş sonuna kadar çizilmesini engellemiş olursunuz. Çünkü dış cephe çalışmalarında, pencere takarken vs. mermerler sürekli çizilmeyle karşı karşıya kalırlar. 

İş sonunda, bu harcın üzerini sünger ile ıslatıp, bir süre bekleyip, mantolama filesini tutup çekerseniz, mermeriniz ilk günkü gibi karşınıza çıkmış olur.

Talaşı ise merdivenlerin mermer kaplamasını alçı işlerinden korumak için kullanırız. Merdiven kovasının alçı imalatları sona kaldığı için (tamirat, son kat vs.) alçı sürekli olarak mermer kaplamaya damlar. Merdivenden inip çıkanlar da bunu ayaklarıyla her tarafa bulaştırırlar. 

Bunu önlemek için de mermer kaplamanın üzerine talaş sereriz. Bu sayede alçının mermere yapışmasını önlemiş oluruz.

YORUMLAR

BLOGGER: 2
 1. Binalarda ses yalıtımı için nasıl çözümler üretilebilir inşaat aşamasında?
  İçerik güzel her zamanki gibi.
  Esenlikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Çok güzel bir konuya değindiniz. 2017 yılında ses yalıtımı ile alakalı bir yönetmelik yürürlüğe girdi. İlgili yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz: Yönetmelik

   Yönetmeliğe göre; tıpkı mimari proje hazırlar gibi ya da enerji kimlik belgesi hazırlar gibi akustik uzmanları tarafından binaların gürültüye karşı korunmasıyla ilgili belgeler hazırlanacak.

   Bu konuyla ilgili bilgilendirici bir makale yazmak istiyorum. Sağda bulunan mail aboneliği bölümünden mail adresinizi yazarak sayfaya abone olursanız, makaleyi yayımladığımda size mail gelecektir.

   İyi günler dilerim.

   Sil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Gün Gün İnşaat - Mermer Kaplama Maliyeti
Gün Gün İnşaat - Mermer Kaplama Maliyeti
Gün gün inşaat işleri yazı dizisinin bu bölümünde mermer işlerinden, mermer kaplama metrekare fiyatından, mermerin muhafazasından bahsedeceğim...
https://1.bp.blogspot.com/-RG5QZLEwsEo/YE9BCV8L4xI/AAAAAAAAH5Y/GgzyDVarfSUwegkvdyQg-TFO48cK-3T-QCLcBGAsYHQ/w480-h640/WhatsApp%2BImage%2B2021-03-15%2Bat%2B14.05.28.webp
https://1.bp.blogspot.com/-RG5QZLEwsEo/YE9BCV8L4xI/AAAAAAAAH5Y/GgzyDVarfSUwegkvdyQg-TFO48cK-3T-QCLcBGAsYHQ/s72-w480-c-h640/WhatsApp%2BImage%2B2021-03-15%2Bat%2B14.05.28.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/03/gun-gun-insaat-mermer-kaplama-maliyeti.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/03/gun-gun-insaat-mermer-kaplama-maliyeti.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız