$type=carousel$cols=3

Gün Gün İnşaat - Mutfak Dolabı ve Tezgah Maliyeti Ne Kadar?

PAYLAŞ:

Gün gün inşaat yazı dizisinin 26. bölümünde mutfak dolaplarından, mutfak dolabı yaptırma maliyetinden, mutfak dolabı yaptırırken dikkat edilmesi g...

Gün Gün İnşaat - Mutfak Dolabı ve Tezgah Maliyeti Ne Kadar?

 Gün gün inşaat yazı dizisinin 26. bölümünde mutfak dolaplarından, mutfak dolabı yaptırma maliyetinden, mutfak dolabı yaptırırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden, tezgah tiplerinden, mermeritten, kuvars tezgahlardan ve tüm bunların maliyetlerinden bahsedeceğim. Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

Mutfak dolabı modelleri: Lake, Akrilik, High Gloss ve Membran Kapak Farkları

Mutfak, bir dairenin en önemli bölümlerinden biridir. Benim gibi amerikan mutfak tarzı daire severlerdenseniz ya da evin diğer bölümlerine nazaran, mutfakta daha çok vakit geçirenlerdenseniz mutfak; sizin için daha da çok anlam ifade ediyor demektir. Hem sürekli görüş alanınızda olması, hem tarzınızı yansıtması hem de dekorasyonun en önemli parçalarından biri olması sebebiyle mutfak dolabı, tezgah ve seramik bütünlüğü oldukça önemlidir.

Mutfak dolaplarında doğal ahşap kullanımı; güçlendirilmiş halleriyle bizlere dört ayrı seçenek sunmaktadır: lake, akrilik, high gloss ve membran. Gelin bu dört dolap türünü inceleyip, hangisinin mutfağınız için en doğru seçenek olacağına karar verelim.

Ancak başlamadan önce, temelde bunların ayrı bir dolap malzemesi olmadığını belirtelim. Membran, lake, high gloss ve akrilik esasında ham mdf malzemeye dayanıklı yüzeyler eklenmesiyle elde edilirler.

Lake Dolap Yaptırmanın Avantajları ve Dezavantajları (10/10 puan)

Lake dolaplar MDF yüzeyinin zımparalanıp lake boya ile boyanmasıyla elde edilirler. Parlak ve pürüzsüz bir yüzey elde etmenizi sağlayan lake boya ile boyanmış lake kapaklar uzun ömürlü ve dayanıklı olurlar. Özellikle de göze gerçekten iyi hitap ederler. Diğer üç seçenek; high gloss, akrilik ve membran kapaklar fabrikasyon malzemeler iken, lake tamamen doğaldır. Bunu da kullanıcılarına hissettirir.

Doğal malzeme severler için lake kapaklar, mutfak dolaplarında ilk tercih olmalıdır. Çünkü anlatacağım diğer kapak türlerinde pvc kaplamalar bulunmaktadır. Ancak lake, tamamen MDF'nin zımparalanıp boyanmasıyla elde edilir.

Lake dolapların avantajları

 • Parlak ve süper pürüzsüz yüzeye sahiptir.
 • Renk seçenekleri ve desen seçenekleri sınırsızdır.
 • Kaliteli ve doğal görünüme sahiptir.
 • Dayanıklıdır.
 • Prestijlidir. Üst segment projelerde lake kapak kullanılır.
 • Yenilenebilirdir.
 • Çok tercih edilen country veya rustik mutfaklar için uygun bir malzemedir.

Lake dolapların dezavantajları

 • Yüksek maliyete sahip olması lake dolapların en büyük dezavantajıdır.
 • Güneşte renk solması olabilir.

Akrilik Dolap Yaptırmanın Avantajları ve Dezavantajları (8/10 puan)

Akrilik kapaklar, ham MDF yüzeyine 1 mm'lik PVC yüzeyin yapıştırılmasıyla elde edilir. Oldukça parlak yüzeye sahip olan akrilik kapaklar, tasarımsal olarak güzel görünseler de membran kapataki gibi ya da lake kapaktaki gibi desen seçeneği yoktur. Çizilmeleri oldukça güç olan akrilik kapakların en büyük dezavantajı parmak izi gibi lekeleri belli etmesidir.

Akrilik dolapların avantajları

 • Parlak ve pürüzsüz yüzeye sahiptir.
 • Güneş ışığına karşı dayanıklıdır.
 • Çizilmeye karşı çok dayanıklıdır.
 • Lake dolaplara göre daha ekonomiktir.
 • Suya karşı dayanıklıdır.
 • Genel olarak high gloss ve membran kapağa göre daha dayanıklı bir malzemedir.
 • Uzun ömürlüdür ve yıpranması az olur.

Akrilik dolapların dezavantajları

 • Lekeler ve parmak izleri belli olur.
 • Membran dolaplara göre ve high gloss dolaplara göre daha pahalıdır.
 • Renk ve desen çeşitliliği açısından membran kapaklara göre kısıtlı seçeneğe sahiptir.

High Gloss Dolap Yaptırmanın Avantajları ve Dezavantajları (4/10 puan)

Ham MDF'nin 0,30 mm PVC ile kaplanmasıyla elde edilen High Gloss kapaklarda sadece ön yüz PVC ile kaplanır ve kenarlara bant çekilmesi gerekir. Bant, büyük bir dezavantaj oluşturur. Bu ürünü önermiyorum.

High Gloss dolapların avantajları

 • Görsel olarak göze hitap ederler.
 • Pürüzsüz yüzeye sahiptir.

High Gloss dolapların dezavantajları

 • Kenar bandı ile kaplanmak zorundadır.
 • Kenar bandından ötürü köşelerde nem çekme ve şişme problemleri olabilir.

Membran Dolap Yaptırmanın Avantajları ve Dezavantajları (7/10 puan)

Ham MDF malzemenin PVC ile kaplanmasıyla (preslenmesiyle) elde edilen membran kapaklar, ekonomik olmasıyla ve dayanıklı olmasıyla ön plana çıkmaktadır. İstenilen renkte ve desende üretilebilen membran kapaklar, lekelere, suya ve ısıya karşı oldukça dayanıklıdır. Membran kapaklar için fiyat/performans ürünü desek, abartmış olmayız.

Membran dolapların avantajları

 • İstenilen renkte ve desende üretilebilir.
 • Lekelere karşı dayanıklıdır.
 • Suya karşı dayanıklıdır.
 • Isıya karşı dayanıklıdır.
 • Ekonomiktir.
 • Pürüzsüzdür.
 • Kenar bandına gerek yoktur. Bütün halde kaplanır.
 • Çok tercih edilen country veya rustik mutfaklar için uygun bir malzemedir.

Membran dolapların dezavantajları

 • PVC folyonun soyulması ihtimali vardır.
 • Yenilenemez.

En kaliteli mutfak dolapları hangileri?

En kaliteli mutfak dolapları hangileri sorusuna herkes farklı bir yanıt verecektir. Ancak genel görüş en kaliteli mutfak dolaplarının lake mutfak dolapları olduğu yönündedir. Parlak ve süper pürüzsüz yüzeye sahip olması, renk ve desen seçeneklerinin bulunması ve en önemlisi de doğallığı nedeniyle insanı içine çekmesi lake dolabı bir tık öne geçiren sebeplerdendir.

Üstelik prestij projelerinde, villalarda, özel tasarımlarda daima lake dolap kapakları kullanılır. Bu nedenle en kaliteli mutfak dolabı sorusunun cevabı lake dolaplardır.

Tezgah Çeşitleri: Kuvars Tezgahlar, Granit Tezgah, Mermer Tezgah, Mermerit Farkları

Doğal tezgahlar grubu

Granit tezgah (4/10 puan)

Granit; benzersiz, sert bir doğal taştır. Bir benzerini bulmak mümkün değil. Granit tezgahlar çizilmeye karşı ve ısıya karşı oldukça dayanıklıdır.

Granit gözenekli bir yapıya sahip olduğu için üzerine cila işlemi uygulanması gerekir. Sıkı durun, en önemli noktaya geliyoruz. Üzerine uygulanan cila işlemi, zamanla etkisini yitirdiği için 2-3 yılda bir bu cilanın yenilenmesi gerekir. Ki bu granit tezgahların en büyük dezavantajıdır.

Cila işlemi 3-4 yılda bir tekrarlanmadığında cila aşınır ve gözenekler su emmeye başlar ve leke tutar. Cilanın aşınmasıyla birlikte tezgahta çatlamalar görülebilir.

Granit tezgahların bir diğer dezavantajı ise tasarım konusunda karşımıza çıkar. Granit görünüm açısından karışık bir doğal taş olduğu için mutfak dolabıyla, alın seramiğiyle her zaman uyum sağlamayabilir. Bu nedenle eğer granit tezgah kullanılacaksa, önce granit malzeme seçilmeli, ardından alın seramiği ve mutfak dolabı seçilmelidir.

Ayrıca granitle ilgili olarak radyasyon yaydığı dedikodusu vardır ki, bu benim uzmanlık alanım olmadığı için bu konuda bir şey söylemem mümkün değil.

Mermer tezgah (5/10 puan)

Mermer tezgahlar estetik olarak göze oldukça hoş gelir. Mermer tezgah kullanıldığında mutfak dolabıyla ve alın seramiğiyle uyum yakalamak kolaydır. Mermer tezgahlar da granit tezgahlar kadar olmasa da ısıya, kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır. 

Mermer tezgahlar boşluklu yapısından ötürü leke tutar. Mermer tezgahların çok dikkatli kullanılması gerekir.

Kuvars tezgahlar 

Kuvars tezgahlar kuvars ve reçine karışımdan meydana gelirler. Kuvars tezgahların en büyük avantajı dayanıklılıktır. Kuvars tezgahlar çizilmeye, darbeye, kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Fabrikasyon üretim olduklarından dolayı boşluksuz malzemelerdir. Leke tutmazlar. Su emmezler. Kuvars tezgahlarla ilgili tek dezavantaj fiyat olarak diğer tezgah çeşitlerinden pahalı olmasıdır.

Çimstone kuvars (quartz) tezgah (9/10 puan)

Merkezi İzmir olan firma, kuvars tezgah kavramını Türkiye ile ilk buluşturan firmadır. Onlarca farklı renk seçeneği barındıran çimstone, garantili bir malzemedir. Sektörün öncülerindendir. Eğilme dayanımı diğer tüm kuvars malzemelerden daha yüksektir. Ancak su emme oranı silestone'dan ve belenco'dan yüksektir.

Eğilme dayanımı: 40-70 MPa
Su emme: Maksimum %0,1

Grado kuvars (quartz) tezgah (7/10 puan)

Benim yeni keşfettiğim bir ürün olan Grado kuvars tezgahlar, kuvars tezgah grubunun en ekonomik markalarından biri.Eğilme dayanımı silestone'dan ve belenco'dan yükske olan ürünün tek dezavantajı su emme oranının diğer kuvars tezgahlardan yüksek olması.

Eğilme dayanımı: 40-58 MPa
Su emme: Maksimum %1,1

Silestone kuvars (quartz) tezgah (10/10 puan)

Kuvars tezgah serisinin en üst segmenti olan Silestone kuvarz tezgah, kalitesini inanılmaz derecede düşük su emme oranıyla ispatlıyor. Bu ürünün bir başka özelliği de garanti süresinin 25 yıl olması. Bu mükemmel!

Eğilme dayanımı: 25-40 MPa
Su emme: Maksimum %0,05

Belenco kuvars (quartz) tezgah (10/10 puan)

Silestone'un bir alt segmenti olan Belenco, benim de inşaatlarımda çok sık kullandığım bir tezgah. Eğilme dayanımı Çimstone'un gerisinde kalsa da su emme oranında neredeyse Silestone'a kafa tutuyor olması, Belenco'yu tercih sebeplerinden biri. Silestone'a nazaran tercih sebeplerinden biri de ürünün yerli olması. Tıpkı çimstone veya grado gibi! Üstelik Belenco, 15 yıl garantili.

Eğilme dayanımı: 35 MPa
Su emme: Maksimum %0,07

Coante kuvars (quartz) tezgah (Puan yok)

Coante kuvars tezgahlar ile ilgili yeterli teknik detay bulamadığım için ne yazık ki bu ürünün verilerini paylaşamıyorum. Ancak adını duyduğum ve teknik verilerinin Belenco'ya yakın olduğu konuşulan bir ürün. Yine de, hiçbir şantiyemde kullanmadığım için bu tezgahla ilgili yeterli bilgi veremiyorum.

Mermerit tezgahlar

Mermerit tezgah döküm atölyesi

Mermerit tezgah örneği

çimstone belenco görünümlü mermerit tezgah

[Bu bölüm güncellenecek...]

Mutfak dolaplarında malzeme ve renk seçimi

Mutfak dolapları için iki ayrı firmadan fiyat teklifi almıştım. Hatta bununla ilgili detayları ve gelen fiyatları hangi aşamada hangi malzemenin siparişi verilir adlı yazıda detaylıca ele almıştım. Ulusal firmadan gelen teklifin diğer teklife göre çok yukarıda kalmasının ardından, yerel firma ile anlaşmaya karar vermiştim.

Hatırlayacağınız üzere o yazıdaki notlarım şu şekildeydi;

"Mutfak dolapları için ulusal ve yerel firmalardan teklif aldım. Ulusal firmadan gelen teklifte 1 no'lu dairenin mutfağı için 3.460,00 TL + KDV (L=2 metre), 2 no'lu dairenin mutfağı için 3.560,00 TL + KDV (L=2,30 metre) ve 3 no'lu dairenin mutfağı için gelen teklif de 4.460,00 TL + KDV (L=3,30 metre) oldu.

Yerel firmalardan gelen teklifler ise KDV dahil olmak üzere sırasıyla 1.650,00 TL, 1.650,00 TL ve 2.500,00 TL oldu. Malzemelerin özellikleri ise her iki firmada da hemen hemen aynı; suntalem gövde, membran kapak, alttan mandallı frenli çekmece rayı, frenli kapak menteşesi ve metal kulp."


grado marka kuvars tezgah, belenco, çimstone

Malzeme Özellikleri

Yaptığım sözleşmeye göre belirlediğimiz işçilik ve malzeme özellikleri şunlardı;
 • Dolap kapakları pvc membran kapak olacak. Kapağın tasarımı müteahhitin istediği şekilde olacak.
 • Dolapların gövdeleri star birinci kalite suntalem olacak.
 • Alttan mandallı frenli çekmece rayı kullanılacak ve bunun markası hetic marka olacak.
 • Frenli kapak menteşesi kullanılacak olup bunun markası hetic marka olacak.
 • Kapakların ve çekmecelerin kulpları müteahhit firma tarafından katalogdan beğenilecek ve bu uygulanacak.
 • Baza metal demonte ayak sistemi olacak.
 • Yan gövdelerin birleşim noktalarında D3-D4 würth tutkal ve vida kullanılacak.
 • Raf sistemi çok delikli hareketli sistem olacak.
 • Tüm malzeme ve işçilik 2 yıl süre ile garanti kapsamında olacak.

Mutfak yaptırma maliyeti ne kadar? Dolap, tezgah, evye, seramik...

Mutfak dolapları

Toplam 14 adet mutfağımın boyu yaklaşık 38 metreydi. Ve toplam membran kapaklı dolap maliyetim 27.000 TL oldu. (KDV dahil) Yani 1 metre dolap maliyetim (alt ve üst dahil) 710 TL oldu. 3 metrelik ortalama bir 3+1 daire mutfağı için dolap maliyetinin 2.100 TL olduğunu düşünebiliriz.

Tezgahlar

Tezgah olarak kuvars tezgah markalarından Grado markasını tercih ettim. Bir tabakası 4,39 m² gelen üründen 8 tabaka sipariş ettim (35,133 m²) ve bunun için KDV dahil 15.952 TL ödeme yaptım. (Bir tabaka KDV dahil 1994 TL)

Neden 8 tabaka sipariş ettiğime gelirsek; zaiyat, kalınlaştırma ve alın seramiğinin tezgahla birleşim bölgesinde kullanacağım malzemeleri de hesaba kattım.

Böylece tezgah malzemesinin metresine 420 TL ve işçiliğine de 150 TL ödedim. Toplamda 570 TL ödemiş oldum. 3 metrelik ortalama bir 3+1 daire mutfağı için tezgah maliyetinin 1.710 TL olduğunu düşünebiliriz.

mutfak dolapları, membran kapak mutfak dolapları
Bu arada diğer kuvars tezgah markalarının bu seneki fiyatları oldukça pahalıydı. İşçilik dahil 570 TL'ye mal ettiğim mutfak tezgahının sadece malzemesi diğer markalarda en düşük 900-1000 TL bandındaydı. Tabi ki Grado'nun malzeme kalitesi Çimstone'dan, Silestone'dan ve Belenco'dan düşük ancak bana kalırsa Grado; bu fiyat politikasını korursa tam bir fiyat performans ürünü olarak önümüzdeki yıllarda piyasaya hakim olacaktır.

Evyeler

Mutfak evyelerinin tanesini KDV dahil 150 TL'den satın aldım. Tek gözlü çelik evye tercih ettim. Aşağıdaki fotoğrafta mermer tozundan ötürü evye belli olmasa da esasında çelik evye. Bu fotoğrafı çekme sebebim ise kenarlardaki rodaj işlemini size göstermek. 
mutfak için çelik evye

Evye Bataryaları

NewArc Loft evye bataryasını 371 TL'ye satın aldım.

Alın seramiği

mutfak yaptırma maliyeti ne kadar? mutfak dolabı kaç tl?
Seramik kaplama maliyeti kaç TL başlıklı yazımda banyoda kullandığım seramikleri ne kadara mal ettiğimi yazmıştım. Alın seramiklerini ise daha pahalıya mal ettim. Çünkü beğendiğim model pahalıydı. Vitra'dan aldığım rektefiyeli seramiğin metrekare maliyeti KDV dahil 100 TL oldu. Yaklaşık 40.50 m² seramik satın aldım. 4.050 TL ücret ödedim. Ortalama 3 metrelik bir mutfak için seramik maliyeti analizi şu şekilde olacaktır:
 • Seramik malzemesi: 320 TL
 • İşçilik: 200 TL
 • Köşe çıtası: 20 TL
 • Seramik yapıştırıcısı (1 torba): 11 TL
 • Derz dolgusu gideri (yarım torba): 35 TL
Böylece yaklaşık 3 metrelik bir mutfak için alın seramiği gideri işçilik dahil 586 TL oluyor. Metrekare maliyeti ise 183 TL oldu. Ancak mutfak alın seramiği özel bir imalat olduğu için banyo seramiği maliyetine göre katbekat pahalı olması oldukça normal.

Mutfak yaptırma maliyeti...

Tüm bu giderleri topladığımızda ortalama olarak mutfak yaptırma maliyeti 3 metrelik dolap ölçüsü için 4.917 TL oluyor. Tabi ki bu hesaba çöp kovası, ankastre takımı gibi ürünler dahil değil. Hesaba dahil olanlar sadece mutfak dolabı, tezgah, evye, evye bataryası ve alın seramiği.
Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

Mutfak dolabının maliyetini hesaplama

İnşaat mühendisi Yasin Yiğit tarafından hazırlanan bu içeriğin de çok işinize yarayacağını düşünüyorum. Yasin Bey bu görsellerle mutfak maliyeti yaptırma maliyetini basit bir matematikle hesaplamamızın yolunu açmış. Peki nedir bu hesap?
Mutfak dolabının maliyetini hesaplama

Mutfak dolabının maliyetini hesaplama

Yasin Bey'in yöntemine göre basit yoldan mutfak dolabı yaptırma maliyetini hesaplamak mümkün. Bunun için ilk olarak mutfak dolabında kullanılacak kapak alanını hesaplamamız gerekiyor. Buzdolabı için, bulaşık makinası için, davlumbaz için bırakılacak boşlukları göz önünde bulundurduktan sonra kullanılacak kapak alanını hesaplayacağız.

Kapak alanını hesapladıktan sonra bir metrekare membran kapak fiyatını öğrenmemiz gerekecek. Üstteki görselde yazılı fiyatlar artık güncel değil. Her bir metrekare kapak için 4 kat sunta harcandığı tespit edilmiş. Yani dolabın içindeki malzeme. 

Buna ilaveten menteşe, ray, kulp gibi aksesuarları eklemeniz gerek. Vida, tutkal, pvc kaplama gibi tüm malzeme fiyatlarını da ekledikten sonra toplam malzeme fiyatının %50'si kadar da işçilik yazmanız gerek. Tabi bu benim anlaşma oranım. Belki sizin atölyeniz daha yüksek kâr marjlarıyla çalışıyor olabilir. Böylece bir metrekare için toplam maliyetinizi bulabilirsiniz.

   YORUMLAR

   BLOGGER: 2
   1. Emirhan faydali bilgiler icin cok tesekkur ederim.Ben de Balikesirde giris kati dukkan birinci kat 3 adet mutfagi ayri 1+1, ikinci kat iki adet 2+1 cati kati terasli dubleks ve bir adet 1+1 den olusan badrum kati olan bir bina yapicam.Mimar su an ciziyor. Ruhsati alinca inssata baslayacagim. Sizin gibi birini bulmam gerek.Tebrikler ve basarilainizin devamini dilerim.ilhan KAYA

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba İlhan Bey, Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası'na talepte bulunursanız size inşaatınız boyunca şantiye şefliği yapacak ve resmi şantiye şefiniz olacak bir inşaat mühendisini yönlendireceklerdir. Sadece formaliteden şantiye şefliğine imza atanlarla çalışmayın. Unutmayın ki ucuz görünen aslında daha pahalıdır.

     Projenizin hayırlı olmasını dilerim.

     Sil

   Ad

   12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
   ltr
   item
   İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Gün Gün İnşaat - Mutfak Dolabı ve Tezgah Maliyeti Ne Kadar?
   Gün Gün İnşaat - Mutfak Dolabı ve Tezgah Maliyeti Ne Kadar?
   Gün gün inşaat yazı dizisinin 26. bölümünde mutfak dolaplarından, mutfak dolabı yaptırma maliyetinden, mutfak dolabı yaptırırken dikkat edilmesi g...
   https://1.bp.blogspot.com/-oV3H5Qrixi0/XSS1hoxsKGI/AAAAAAAACuw/zpqqID5xlpkbzZzMO0P6JqNGvoaGzw-sQCPcBGAYYCw/w640-h480/20171117_102144.jpg
   https://1.bp.blogspot.com/-oV3H5Qrixi0/XSS1hoxsKGI/AAAAAAAACuw/zpqqID5xlpkbzZzMO0P6JqNGvoaGzw-sQCPcBGAYYCw/s72-w640-c-h480/20171117_102144.jpg
   İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
   https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/02/mutfak-dolabi-ve-tezgah.html
   https://www.emirhanaydin.com.tr/
   https://www.emirhanaydin.com.tr/
   https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/02/mutfak-dolabi-ve-tezgah.html
   true
   5222154280906417409
   UTF-8
   Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız