$type=carousel$cols=3

Gün Gün İnşaat: Demir İşçiliği Fiyatı Kaç TL'dir?

PAYLAŞ:

Gün gün inşaat yazı dizisinin 9. bölümü olan "Demir işçiliği fiyatı kaç TL'dir?" yazısı, bu yazı dizisi içerisinde yazmayı planladığım yazılardan biri değildi. Hatırlayacağınız üzere beton sulanmazsa ne olur a...

Gün Gün İnşaat: Demir İşçiliği Fiyatı Kaç TL'dir?
Gün gün inşaat yazı dizisinin 9. bölümü olan "Demir işçiliği fiyatı kaç TL'dir?" yazısı, bu yazı dizisi içerisinde yazmayı planladığım yazılardan biri değildi. Hatırlayacağınız üzere beton sulanmazsa ne olur adlı yazıda; 16 Haziran tarihinde zemin kat betonunu döktüğümden bahsetmiştim. (Mimarlar aşağı, mühendisler yukarı bakar unutmayın 😊 ) Kat betonunu döktükten sonra hem betonun kürlenmesine devam ettik hem de üst katın akslarını çakmaya başladık. Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları
şantiye ortamında bilgisayar yardımıyla aksların çakılması
Aksları çakarken bilgisayarımızı, şemsiyemizi hazır halde tutuyorduk. Malum; binamızın hiçbir kenarı birbirine paralel veya dik açıda olmadığından, aksları oturtmak bilgisayar sayesinde mümkün oluyordu.
şantiye ortamında bilgisayar yardımıyla aksların çakılması

Sorunlar bitmek bilmedi

Neden bilmiyorum ama bu şantiyede sorunlar bitmek bilmiyordu. 350 cm kat yüksekliği olan zemin kat kolon kalıplarını söktüğümüzde; kolonlarda veya kolon diplerinde segregasyondan eser yoktu. Ki bu işin içinde olanlar bilir; döşeme ile birlikte dökülen bu tarz yüksek katlarda, segregasyon genellikle sık karşılaşılan bir durumdur. Tabi segregasyon olmaması için aldığımız önlemler olumlu sonuç almamızı sağlamıştı ancak ön göremediğimiz ve nedenini anlamadığımız bir problemimiz vardı: dört adet yüzü olan kolonun bir yüzünde noktacıklar (kuş gözü gibi) vardı. Yani kolonun üç kenarı pürüzsüz yüzeye sahipti ancak bir kenarı sivilceli bir surat gibi noktacıklara sahipti. 

Bu noktacıklar oldukça küçüktü ancak sebebini merak etmiştik. Bu durumun sebebi hakkında kafa yorduk. Laboratuvarda kırılmak için alınan deney numunelerinde de aynı noktacıkların bulunması, betonun dizaynında ön görülemeyen bir durumun oluştuğuna işaret ediyordu. Ama neden kolonun üç kenarı pürüzsüz bir yüzeye sahipken sadece bir yüzünde bu durum söz konusuydu?
kalıpların çakılması ve 1. kat betonunun hazırlanması
Kolonların akslarını çaktıktan sonra kolonları dikmeye başladık. Bilirsiniz; ilk olarak kolonun üç kenarı kapatılır. Ardından kolonlar şaküle alınır, kiriş tabanları atılır, döşeme kurulur ve sonra demir döşenir. Kolon demirleri döşendikten sonra yapı denetim tarafından kolonlar teslim alınır ve kolonun dördüncü yüzeyi kapatılır. Kolonları diktiğimizde fark ettik ki alt kattaki sivilceli yüzeyler; hep en son kapatılan kolon kenarları. Diğer üç yüzey ise pürüzsüz...
kalıpların çakılması ve 1. kat betonunun hazırlanması

Kalıp yağı...

Kapatılan ilk üç yüzey yağlandıktan sonra; kalıbın kurulmasıydı, demirin döşenmesiydi derken 3-4 gün süre geçiyordu. Bu süre zarfında etkisini yitiriyordu ve buharlaşıyordu. Ancak kalıbı kapatılan son yüzey, yağlanmasının hemen ardından kapatılıyordu ve ertesi gün de beton atılıyordu.

Dört yüzeyin üçünün pürüzsüz iken birinin pürüzlü olmasını kalıp yağı ile açıklayabilmiştik. Esasında kullandığımız kalıp yağı oldukça kaliteli bir yağdı ancak beton ile doğrudan etkileşimi iyi değildi belli ki.

Peki topu kalıp yağına attık diyelim; alınan numunelerde neden aynı durum söz konusuydu? İşte bir soru işareti daha. Bunu da betonun slump değerinin düşük olmasıyla açıklayabiliyoruz. Yani hem kalıp yağı hem de betonun düşük slump değeri bu kuş gözlerinin oluşmasına neden olmuş gibi görünüyordu.

Bu durumun betona bir zararı var mı?

Aklımıza gelen bir diğer soru da bu durumun beton dayanımına zarar verip vermeyeceğiydi. 7 günlük beton numunelerinin kırımının ardından aldığımız yüksek değerler; bu durumun sadece yüzeyde karşılaşılan ufak noktacıklar olarak kaldığını bize gösterdi.

Demir taşeronu ve fiyat problemi

Şantiyedeki kalıbın kurulmasının ardından demircinin diğer şantiyedeki işinin bitmesini beklemeye başladık. Bu zaman zarfında da demirciyle sürekli olarak irtibat halinde kaldık ve beton programını ona göre yaptık. Beton dökümü için siparişimizi verdik ve günümüzü belirledik.

İlk olarak demirci taşeronu; geleceğini söylediği günde şantiyeye gelmedi. Telefonlarımızı açmadı. Çalıştığı diğer şantiyeyi bildiğimizden hemen araçlara atladık ve şantiyesine gittik. Bizi karşısında görünce "telefonu duymadığını" söyledi ve özür diledi. "Yarın şantiyedeyim abi işim henüz bitmedi" dedi ve aldığımız cevabın üzerine şantiyeden ayrıldık. Bu bir günlük aksaklık beton gününe yetişmemize engel olacaktı ve beton siparişimizi firmayı arayarak bir gün erteledik.

Ertesi gün olduğunda ise demirci taşeronu; kalıpçı aracılığıyla bize bir mesaj iletti: "Şantiyeye gelmeyeceğim."

Demircileri şantiyeye gelmeye ikna ederken ben.
Demircileri şantiyeye gelmeye ikna ederken ben.
Haydaaa. E neden? Biz çok sıkıyormuşuz. Santimi santimine iş arıyormuşuz. Piyasada kimse böyle değilmiş. Yüzde 70 oranında fazla demir kullanıyormuşuz. Çok kısa sürede diğer işleri bitirebiliyorlarken bizim işimizi bitiremiyorlarmış. 

E projeyi gördün be ustam. Ona göre fiyat verdin. Baştan da bizim şantiyelerimizin hassas bir şekilde kontrol edildiğini sana izah ettik...

Neyse dedik, mühim değil. Fiyatta zam yapalım. Orta yolu bulalım... Bu arada piyasada demir işçiliği ortalaması 10-13 TL/m² arasındayken biz zaten bu taşerona 15 TL/m² ödüyorduk. Bizden kat başına 7.000 TL para istedi. Yani metrekare fiyatı 46 TL'ye geliyordu. Biz 25 TL/m²'ye kadar ödemeyi kabul ettik. Yani piyasa fiyatlarının iki katını. 

Ancak demirci taşeronu etik davranmadı ve betona yetiştirmek için acilen demirciye ihtiyacımız olduğunu bildiğinden fiyat konusunda ayak diredi. El insaf! 25 TL'ye razı olmadı ve biz de şantiyeden göndermek durumunda kaldık. 

Demir işçiliği fiyatı kaç TL'dir?

Tabi şimdi şöyle bir durum var; işin kolay kısımlarını bu taşeron ekip yaptı. Şantiye ağzıyla konuşacak olursak işin kaymağını bu taşeron yedi; temel, bahçe duvarları, bodrum kat, zemin kat... Bu işlerde asansörle yukarı malzeme çekmesine vs. gerek yok. Hızlı hızlı demirleri nakletti ve işini yaptı. Dahası işini kolaylaştırmak için zaman zaman vinç de çağırdık.

Dolayısıyla yarım kalan bir işe yeniden bir taşeron sokmak zordur. Özellikle de işin zor kısımları kaldıysa. Daha önce uzun süre boyunca çalıştığımız demirci ekibimizi telefonla aradığımızda; seve seve işe geleceklerini söylediler ve yarım iş olduğundan ötürü 17 TL/m² fiyat talep ettiler. Biz de onlara jest olsun diye "gelin ve demiri 20 TL /m²'den bağlayın" dedik.

Demir işçiliği metrajı nasıl hesaplanır?

Yazıda bahsettiğim 17 TL/m², 20 TL/m² gibi değerlerin ne olduğunu size daha detaylı bir şekilde izah edeyim. Demirci taşeronuyla ton bazlı veya m² bazlı anlaşma yapmanız mümkün. Küçük işlerde m² bazlı anlaşma yapmak daha kolay oluyor. Bu nedenle genelde kullanılan yöntem budur.

Hesaplama yapılırken döşemenin alanı ile bir metrelik uzunluğu geçen kolonların / perdelerin alanı toplanır. 
Gün Gün İnşaat: Demir İşçiliği Fiyatı Kaç TL'dir?
Benim döşeme alanım 150 m². Bu kat için L=9,65 metre x 3 metre (Kiriş altına kadar ölçülür.) = 28,95 m²  bir metrelik uzunluğu geçen kolonlardan geldi. Toplam 150+28.95 = 179 m² demir işçiliği hakedişi çıktı.

YORUMLAR

BLOGGER: 3
 1. önemli olan durustluktur
  en son Demirci fiyatı 25 altında yapan iscilikten çalar
  günümüzde demir işçiliği artmıştır 100 metrekare yide 1000 metrekare yede 6 7 kisilik ekip lazım metrekare küçüldükçe işçilik artıyor
  samsunda inşaat işçisi 150 160 çalışmak zorunda birakilirken yeni yapilan daireler 600 milliyar in üzerinde satılıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, haklısınız. Bu yazı bir buçuk yıl önce yazılmış bir yazı olduğundan artık fiyatlar güncelliğini korumuyor.

   Sil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Gün Gün İnşaat: Demir İşçiliği Fiyatı Kaç TL'dir?
Gün Gün İnşaat: Demir İşçiliği Fiyatı Kaç TL'dir?
Gün gün inşaat yazı dizisinin 9. bölümü olan "Demir işçiliği fiyatı kaç TL'dir?" yazısı, bu yazı dizisi içerisinde yazmayı planladığım yazılardan biri değildi. Hatırlayacağınız üzere beton sulanmazsa ne olur a...
https://1.bp.blogspot.com/-5T2-SzBrk2c/XvXZNhIIP5I/AAAAAAAAG-U/l7T1GaXvm9wJw0E2tJLmmjsDYY3ftMsMwCLcBGAsYHQ/s640/WhatsApp%2BImage%2B2020-06-25%2Bat%2B18.08.41%2B%25281%2529.webp
https://1.bp.blogspot.com/-5T2-SzBrk2c/XvXZNhIIP5I/AAAAAAAAG-U/l7T1GaXvm9wJw0E2tJLmmjsDYY3ftMsMwCLcBGAsYHQ/s72-c/WhatsApp%2BImage%2B2020-06-25%2Bat%2B18.08.41%2B%25281%2529.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/06/gun-gun-insaat-demir-isciligi-fiyati-kac-tl.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/06/gun-gun-insaat-demir-isciligi-fiyati-kac-tl.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız