$type=carousel$cols=3

Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

cevap arayan en büyük sorular: "Depremde güvende miyim?", "Evim sağlam mı?" oluyor. Esas olarak birtakım testlerin yapılması, alanında uzman mühendisler tarafından binanın rölevesinin hazırlanması ve analizlerinin yapılması gerekiyor. Bunların yanı sıra, binanın sağlam olup olmadığını...

Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Deprem kuşağında yer alan ülkemizde vatandaşların kafasında cevap arayan en büyük sorular: "Depremde güvende miyim?", "Evim sağlam mı?" oluyor. Binanın sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusunun kesin cevabı için birtakım testlerin yapılması, alanında uzman mühendisler tarafından binanın rölevesinin hazırlanması ve analizlerinin yapılması gerekiyor.

Bunların yanı sıra, binanın sağlam olup olmadığını kabaca inceleme yöntemini de bu yazımda anlatacağım. Ancak kabaca inceleme yönteminin; adı üzerinde, kesin sonuç vermeyeceğini, "Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır" sorusunun asıl cevabının, yetkili bir kuruluş tarafından yapılacak analizler sonucu ortaya çıkacağını belirtmek gerek.

Binalar İçin Sağlamlık Testi - Riskli bina tespiti

Diyelim ki; evinizin sağlamlığıyla ilgili şüpheleriniz var. Evinizin sağlamlığını test etmek istiyorsunuz. Öyleyse ilk yapmanız gereken işlem, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapmak. Ardından yapılması gereken her şey, anlaştığınız lisanslı kurum tarafından adım adım gerçekleştirilecek.

Binanın sağlamlık testi için ihtiyaç duyulan ilk şey binanın projeleridir. Eğer binanın projeleri varsa, anlaştığınız lisanslı kurumun mühendisleri bu projeleri kılavuz olarak kullanırlar. Binanın projeleri yoksa, mevcut binadaki kolonlar, mesafeler, kirişler tek tek ölçülerek binanın hali hazır projesi çıkartılır.

Binanın projesi çıkartılırken, radar tespiti ile ve sıyırma testleri ile binada kullanılan demir donatıların çapları, aralıkları ve tipleri tespit edilir. Ayrıca binanın betonlarından numuneler alınır ve temel çukuru açılarak temelle ilgili boyutlar tespit edilir.

Ardından binanın bulunduğu parselden sondaja dayalı zemin etüdü alınır. Bu numunelerle birtakım deneyler yapıldıktan sonra zemin profili ortaya çıkar. Artık binanın performans analizi için tüm koşullar hazır hale gelmiştir.

Daha sonra uzman bir mühendis, tüm bu deneysel verileri kullanarak binayı bilgisayarda modeller. Ardından yönetmeliğin koşulları ile analiz eder. Binanın riskli olup olmadığı bu analizlerin sonunda ortaya çıkmış olur.

Evim Depreme Dayanıklı Değil, Ne Yapmalıyım?

Evin depreme dayanıklılığını sorgulama işlemi tamamlandı.Yetkin mühendisler tarafından analizler yapıldı. Çıkan sonuçlara göre eviniz depreme dayanıklı değil. Peki şimdi ne yapmanız gerekiyor?

İlk yapmanız gereken işlem; ne istediğinize karar vermek. Binayı yıktırdıktan sonra kendiniz mi inşa edeceksiniz yoksa bir müteahhit firma ile mi anlaşacaksınız? Bina riskli çıktıysa, yani sağlam değilse, binanın yıkımını artık siz bile durduramazsınız. Çünkü 6306 sayılı yasa bu konuda çok sert koşullara sahip. Aslında bu çok iyi bir durum. Çünkü ülkemizde yaşanan daha önceki depremlerde yıkılan çürük binalar, ülkemizden çok şey götürdü.

Diyelim ki bir müteahhit firma ile anlaştınız. Yıkımdan itibaren 18 boyunca devletten kira yardımı alacaksınız. Bunu alabilmek içinse kentsel dönüşümde kira yardımı almak için istenen belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca kiracılar da taşınma yardımı ve kısa süreli kira yardımı alabiliyorlar.

Kentsel dönüşüm ve riskli bina tespiti konusu çok uzun ve detaylı bir konu. Binanın kat malikleri, binanın yeniden yapılması, müteahhit firma seçimi ve yapım şartları hususunda ihtilafa düşerlerse; binadaki kat maliklerinin arsa payı oranında 2/3 çoğunluğuna sahip olan bölümü bina üzerinde söz sahibi olur. Yani 2/3 çoğunluk ne derse o! Hatta kat maliklerinin mal paylaşımlarını da bu 2/3'lük çoğunluk yapar. Azınlıkta kalan bölüm ise bu karara uymazsa, hisseleri (arsa payları) diğer hissedarlara açık artırma usulü ile satılır.

Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? 

Binanın sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulmak için; kabaca depreme dayanıklılık testi yapmak için ufak birkaç hesap yapmanız gerekecek. Ancak bu teste başlamadan önce unutmamalısınız ki; bu test sadece fikir vermesi amacıyla hazırlanmıştır. Binadan numuneler alınmadan, detaylı analizler yapılmadan kesin sonucu tespit edemezsiniz. Binanızla ilgili şüpheniz varsa mutlaka yetkili bir kuruluşa başvurmalısınız.

Bu testin mantığı gayet basit. Her soruya vereceğiniz cevaba göre; binanız puan alacak. Tüm bu puanları çarparak binanızın sağlamlığına dair bir fikir elde etmiş olacaksınız.

evim sağlam mı

Hızlı Deprem Testi - Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

 • Binanız kaç yılı yapımı?
  Binanız eğer 2018 yılından sonra inşa edildiyse 10 puan, eğer 2007'den sonra inşa edildiyse 7 puan, eğer 2007 yılından daha önce inşa edildiyse 3 puan ilk çarpanımız olacak.
 • Binanızın kolon, kiriş, perde kolon gibi elemanlarında çatlaklar var mı?
  Cevabınız "evet; taşıyıcı elemanlarda çatlak mevcut" ise bu sorudan alacağınız puan 1 olacak. Cevabınız "hayır, herhangi bir çatlak yok" ise bu sorudan 10 tam puan alacaksınız.
 • Binanızın duvarlarında 1.5 mm'den daha geniş çatlaklar var mı?
  Cevabınız "evet, evimin duvarlarında çatlaklar var" ise bu sorudan alacağınız puan 1 olacak. Cevabınız "hayır, herhangi bir çatlak yok" ise bu sorudan 5 tam puan alacaksınız.
 • Binanızda kısa kolon problemi var mı?
  Cevabınız "evet, binamda kısa kolon problemi var" ise bu sorudan alacağınız puan 1 olacak. Cevabınız "hayır, kısa kolon problemi yok" ise bu sorudan 2,5 tam puan alacaksınız.
Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Binanın sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılır
 • En dış kolonlar, iki yönde de kirişlerle birbirlerine bağlanmışlar mı?
  Cevabınız "hayır, bağlanmamış" ise bu sorudan alacağınız puan 1 olacak. Cevabınız "evet, her iki yönde de bağlı" ise bu sorudan 2 tam puan alacaksınız.
 • Yapının döşeme sistemi nedir?
  Cevabınız asmolen veya mantar ise bu sorudan alacağınız puan 1 olacak. Cevabınız kirişli klasik döşeme ise bu sorudan 2.5 tam puan alacaksınız.
 • Temel tipi radye mi?
  Cevabınız "hayır, temel tipi radye değil" ise bu sorudan alacağınız puan 1 olacak. Cevabınız "evet, temel tipi radye" ise bu sorudan 2 tam puan alacaksınız.
 • Bodrum kat var mı?
  Cevabınız "hayır, bodrum kat yok" ise bu sorudan alacağınız puan 1 olacak. Cevabınız "evet, bodrum kat var" ise bu sorudan 2 tam puan alacaksınız.
 • Binanızda en az üç adet perde kolon var mı?
  Cevabınız "hayır, 3 adet perde kolon yok" ise bu sorudan alacağınız puan 1 olacak. Cevabınız "evet, en az 3 adet perde kolon var" ise bu sorudan 2 tam puan alacaksınız. Eğer binanızda 8 ve daha fazla perde kolon varsa, bu sorudan 2,5 puan alacaksınız.
 • Yapıda saplama kiriş var mı?
  Cevabınız "evet, saplama kiriş var" ise 0,9 puan alacaksınız. Cevabınız "hayır, saplama kiriş yok" ise 1 tam puan alacaksınız.
 • Binanızda her bir katta, kaç metrekareye bir kolon düşüyor?
  Cevabınızı sayısal olarak giriniz. Bu cevabı girerken, perde kolonları, 2 adet kolon olarak sayınız.

Sonuçların Yorumlanması

Şimdi gelelim hesap yapmaya ve binaya puan vermeye. İlk on soruda aldığınız puanları birbirleriyle çarpın. Bu bizim "A" değerimiz. Onbirinci soruda yazdığınız cevabın ise karesini alın. Bu da bizim "B" değerimiz. Ardından "A" değerini "B" değerine bölün. Elde ettiğimiz sonucu yorumlayacağız.

Elde ettiğimiz sonuç için iki kriterimiz var. Eğer;
 • Değer; 375'den daha büyük ise binanız sağlam görünüyor.
 • Değer; 325-375 arasında ise yapınızı muayene ettirmeniz gerekiyor.
 • Değer 325'den küçük ise binanız çok riskli görünüyor. Acilen lisanslı bir kurumdan binanız için analiz yapılmasını istemelisiniz.

Kabaca Depreme Dayanıklılık Testi Örneği

 1. Binamız 1970 yılı yapımı, bu nedenle buradan 3 puan aldık.
 2. Binamızın taşıyıcı sisteminde herhangi bir çatlak yok, 10 puan aldık.
 3. Binamızın duvarlarında herhangi bir çatlak yok, 5 puan aldık.
 4. Binamızda kısa kolon problemi yok, 2 puan aldık.
 5. En dış kolonlar, iki yönde de kirişlerle birbirlerine bağlanmışlar. 2 puan aldık.
 6. Yapının döşeme sistemi kirişli klasik döşeme sistemi. Dolayısıyla 2,5 puan aldık.
 7. Temel tipi radye değil, bu sorudan 1 puan aldık.
 8. Bodrum kat var. Bu sorudan 2 puan aldık.
 9. Binamızda en az üç adet perde kolon yok. Bu sorudan 1 puan aldık.
 10. Yapımızda saplama kirişler var. Bu nedenle bu sorudan 0,9 puan aldık.
 11. Binamızda her bir katta, 8,72 metrekareye bir kolon düşüyor. (Toplam kat alanı / Toplam kolon sayısı)
A değeri = 3 x 10 x 5 x 2,5 x 2 x 2,5 x 1 x 2 x 1 x 0,9 = 3375
B değeri = 8,72 x 8,72 = 76,03
Sonuç = 3375/ 76,03 = 44,39 puan
Değerlendirme: Binamız çok risklidir. Muayene ettirmemiz gerekir. 

Esas olarak değerlendirmeye aldığımız ve kabaca depreme dayanıklılık testi uyguladığımız bu bina için kullandığımız değerler, gerçek bir binaya aittir ve yapılan analizler sonrası gerçekten de riskli yapı kararı verilmiştir.
Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Binanın sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılır

  Kabaca Depreme Dayanıklılık Testi Örneği -2

  1. Binamız 2017 yılı yapımı, bu nedenle buradan 7 puan aldık.
  2. Binamızın taşıyıcı sisteminde herhangi bir çatlak yok, 10 puan aldık.
  3. Binamızın duvarlarında herhangi bir çatlak yok, 5 puan aldık.
  4. Binamızda kısa kolon problemi yok, 2,5 puan aldık.
  5. En dış kolonlar, iki yönde de kirişlerle birbirlerine bağlanmışlar. 2 puan aldık.
  6. Yapının döşeme sistemi kirişli klasik döşeme sistemi. Dolayısıyla 2,5 puan aldık.
  7. Temel tipi radye, bu sorudan 2 puan aldık.
  8. Bodrum kat var. Bu sorudan 2 puan aldık.
  9. Binamızda 8 adet perde kolon var. Bu sorudan 2,5 puan aldık.
  10. Yapımızda saplama kirişler var. Bu nedenle bu sorudan 0,9 puan aldık.
  11. Binamızda her bir katta, 10 metrekareye bir kolon düşüyor. (Toplam kat alanı / Toplam kolon sayısı)
  A değeri = 7 x 10 x 5 x 2,5 x 2 x 2,5 x 2 x 2 x 2,5 x 0,9 = 39.375
  B değeri = 10 x 10 = 100
  Sonuç = 39.375 / 100 = 393,75 puan
  Değerlendirme = Binamız sağlamdır. Ancak bu test, herhangi bir numune alınmadan, herhangi bir analiz yapılmadan, fikir vermesi amacıyla tasarlanmıştır. Şüphe halinde mutlaka yetkili bir kuruluşa başvurulması gerekir.

  YORUMLAR

  Ad

  0.99 kredi faiz oranı ziraat,1,1 mayıs,1,12 ada,1,12 ada hakkında bilinmeyenler,1,15 temmuz,1,17 Ağustos,2,19 mayıs,1,2019,1,24 evler,1,24 evler projesi özel konut inşaatı,1,29 ekim,1,3B,1,6306,1,abd,1,afad,1,afet,1,ahmet kaya,1,aizanoi,1,akademik ingilizce nasil ogrenilir,1,akın,1,Akrep,1,alan eleman,1,alci neden catlar,1,alçı,2,alışveriş,1,alipaşa mahallesi,1,altın,3,altın günü,1,amorti,1,anahtar,1,analiz,3,android,1,antik,1,antrikot,1,apart,1,araba,2,aragonit çelik sıva fiyatları,1,aragonit yapıştırıcı fiyatları,1,arsa,2,asansör,1,Aslan,1,aşama,1,at,1,ateletico madrid,1,atiye,1,autocad,2,avm,1,avrupa,1,azerbeycan,1,bacanak,1,bal,1,baldız,1,Balık,2,basketbol,2,Başak,1,başarı,1,battaniye,1,bayram,1,belcim,1,belgesel,1,belirti,1,benzer,1,beren saat,1,beton,3,betonarme kutu menfez,1,betonarme kutu menfez analizi,1,beyan,1,biftek,1,bilgin,1,bilim,3,bina,4,birinci dünya savaşı,1,biyoplastik ürünler,1,bizans,1,blok,1,Boğa,1,boks,1,bonfile,1,borsa,1,bozoklu,1,börek,1,burma tatlısı,1,burulma çatlağı,1,buz,1,büyüklük,2,cambly,1,cep,1,cep telefonu,1,cephe,1,cevap,6,coronavirus,1,culvert box,5,culvert box anaysis,1,cumhuriyet,1,cüzdan,1,çabuk dolan piller,1,çağlar,1,çakı,1,çanta,1,çatı,1,çatlak,5,çavdarhisar örencik sulaması,1,çelik,1,çelik sıva fiyatları,1,çelik sıva nasıl uygulanır,1,çelik sıva nedir,1,çeyiz,1,çıkan,1,çini,1,çiroz,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,çöp girdabının büyüklüğü,1,çöp girdabının oluşma nedeni,1,çürük,1,daire,1,daireler,1,danette,1,danone,1,deep soil mix,2,demir,4,denetim,2,deniz,2,deprem,5,deprem çantası,1,dert,1,derviş,1,Devam Eden Projeler,1,devlet,1,devlet su işleri,2,diego simeone,1,dil,1,dilaver,1,dinç,1,dinçer,1,diş doktoru,1,dizi,2,doğada çözünebilir plastik,1,doğu,1,doğukan,1,doktor,1,dolar,1,dolgu,1,dolmuş,1,donatı,1,dondurma,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dribbling,1,dua,1,duman,2,duvar catlak tamiri,1,duvarlar nasil tamir edilir,1,duvarlar neden catlar,1,dükkan,1,düzce,1,earthquake,1,eczacı,1,ege,1,egitim,7,eğer,1,eğilme çatlağı,1,ehliyet,1,ekleme,2,ekmek,1,ekmek talısı,1,elazığ,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,2,emlakçı,1,en iyi,1,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,espn fc,1,etüt,1,evde ingilizce ogrenmek mumkun mu,1,evimde catlaklar var,1,evrak,2,eyvan nedir,1,falçata,1,fatih,1,fatih mahallesi satılık daireler,1,felaket,1,fenerbahce,1,fırça,1,film,1,fiyat,1,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,forma,1,fotoğraflı staj defteri,1,fransa,2,frederic auguste bartholdi,1,fsm buvarı,1,futbol,2,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gar,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gaz,1,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanoglu beyligi tarihi,1,germiyanogullari,2,germiyanogullari beyligi tarihi,1,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,giresun,1,gloria jean's coffees,1,goodreads,1,google,1,göbeklitepe,1,gövde,1,güney,1,güreş,1,güvenlik,1,haber,1,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,halat,1,halı,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,hastane,3,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,1,hekimoğlu,1,hemşire,1,hentbol,1,hızlı dolan piller,1,hidrolik,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,hokey,1,huddersfield town,1,hülasa,1,ısı yalıtımı,1,ızdırap,1,İbrahim Çavuş,1,içim,1,ihale,1,ikinci dünya savaşı,1,ikizler,1,ilkyardım,1,imdb,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,2,ingilizce konusma konulari,1,ingilizce konusmak icin tavsiyeler,1,İnşaat,42,inşaat firması,1,inşaat firması seçerken dikkat edilmesi gereken 5 madde,1,iskan,1,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,1,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,2,joao felix,1,joao felix asistleri,1,joao felix golleri,1,joao felix kimdir,2,joao felix sequeira,1,jokey,1,kadayıf,1,kademe,1,kafe,1,kahve,2,kahveye eklenebilen malzemeler,1,kalem,2,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,1,kanal hisarcık,1,kanal tedavisi,1,kandilli,1,kanun,1,kapı,3,kaporta,1,kar,1,karadeniz,1,karakür,1,karate,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kart,1,kartvizit,1,kaşar,1,kat,1,kavsara nedir,1,kayınço,1,kayınpeder,1,kayınvalide,1,kazı,1,keder,1,keliem savaşı cevapları,1,kelime,38,kelime savaslari,1,kelime savaşı,38,kelime savaşı cevapları,37,kenan doğulu,1,kent,1,kentsel,1,kentsel dönüşüm,2,kentsel dönüşümde,1,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kırdığımız oyuncaklar,1,kısa,1,kısa kiriş,1,kısaca,1,kısır,1,kıyamam sana hikayesi,1,kıyma,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiris catlak tamiri,1,kiriş,5,kişisel,1,kitap,1,kktc,1,Koç,1,kolarov golleri,1,kolarov kimdir,1,kolon,5,kolon catlak tamiri,1,konsol,1,konum,1,konuşarak öğren,1,konut,1,koronavirüs,1,korozyon çatlağı,1,kosmak,1,kot,1,Kova,1,koyun,1,köprü,1,kredi faiz oranı,1,kredi hesaplama,1,kultur,60,kum,1,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kurban,2,kurban bayramı menüsü,1,kuşbaşı,1,kutahya,2,kutahya insaat,2,kutlamak,1,kutu menfez,5,kutu menfez analizi,1,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,3,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,4,kütahya inşaat,9,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,5,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,kütüphane,2,laleli palas apartmanı,1,leke,1,leman sam,1,limon,1,liste,1,lübnan,1,maaş,3,macun,1,magnitud,1,makas,1,makine,1,malzeme,1,manager,1,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mathias zanka jorgensen kimdir,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,menü,1,mercalli,1,metraj,2,metro,1,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,3,mimari,2,minare,1,minibüs,1,misafir,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,mor ve ötesi,1,motivasyon,1,motor,1,mr. toms coffee,1,muay thai,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,mum,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,mutfak,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,3,müteahhit firma seçerken dikkat edilmesi gereken 5 madde,1,Müteahhit Yüzde Kaç Teminat Verecek,1,müze,1,müzik,1,mynet,4,nal,1,nasil ingilizce konusabilirim,1,naşa,1,ncov,1,nedir,1,netflix,2,noter,2,noter sözleşmesi,1,ocean cleanup,1,oda,1,ofis,1,Oğlak,1,okçuluk,1,olan,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,osmanogullari,1,otobüs,1,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,9,oyuncak,2,oyuncu,1,ozgurluk anitinin hikayesi,1,ödül,1,öğrenci,1,öğretmen,3,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,özet olarak,1,özetle,1,özgrlük anıtının özellikleri,1,özgürlük anıtının hikayesi,1,p3000,1,pala,1,pandantif nedir,1,para,3,parça,1,park palas apartmanı,1,pasaport,1,pasif ev,1,pasifik,1,pasifik okyanusu,1,pasifik okyanusunda plastik çöp girdabı,1,patates,1,pay,1,pencere,2,perde,1,peynir,1,pınar,1,pilates,1,pinhani,1,pinpon,1,piyale,1,plague,1,plaket,1,poğaça,1,polyurea teras su yalıtımı,1,pota,1,pratik,1,proje,1,puan,1,pvc,1,pvc membran,1,radye,2,ramazan,1,redd,1,render,1,resimli staj defteri,1,resmi,1,restoran,1,revani,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı tespiti,1,rize,1,roma,1,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,3,rusça,1,rusya,1,saat,2,sakarya,1,salgın,1,salon,1,sanat,4,sandalye,1,sap2000,5,sarı,1,sarkilar,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satilik daire,1,savas,3,savaş,3,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sessiz,2,sevgi yolu,1,seyis,1,sıtkı olçar,1,sıva,3,sıva çatlağı,1,sıva neden catlar,1,silgi,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,smaç,1,sondaj,1,sosis,1,sosyal,8,söndürme,1,sözleşme,3,spor,3,Sta4cad,3,staj,1,staj defteri,1,statik,5,statik analiz,6,steps,1,su,2,su yalıtımı,2,sultan,1,sultan abdülaziz,1,sunay,1,sünek,1,sütaş,1,şair,1,şanlıurfa,1,şantiye,4,şantiye şefi,1,şanzıman,1,şapka,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şerbet,1,şiddet,1,şöbiyet,1,tahta,1,taksi,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,8,tapu,2,tapu kaydı,1,tarih,3,tas vakfiye,1,tasarruflu evler,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,tbdy2018,2,tebliğ,1,tedavi,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,2,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,4,teknolojik ürünler,1,temel,2,teminat,1,teneke,1,teras,1,teras kapama,1,teras su yalıtım kimyasalı,1,teras su yalıtımı,1,teras su yalıtımı tavsiye,1,teras yalıtım şapı,1,terasta su yalıtımı,1,Terazi,1,tereyağı,1,terim,1,tesisat,1,tespih,1,test,1,tiyatro,1,tombala,1,trabzon,1,tramvay,1,tren,1,ts500,1,tuğla,1,tuvalet,1,tuz,1,türkiye,1,uçak,1,ulucami,1,un,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,ülker,1,üniversite,1,vekalet,1,vekaletname,1,vergi,1,vinç,1,virüs,1,vites,1,voleybol,1,vuhan,1,wing chun,1,wonderkids,1,wuhan,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağ,1,yağmur oluğu,1,yakup bey,1,yalıtımı,1,yangın,1,yanıt,6,yapı,2,yapım,1,yaşamı rahatlatacak teknolojik ürünler,1,yatırım,2,yatırımcı,1,Yay,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yenge,1,Yengeç,1,yer,2,yerden ısıtma,1,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yoğuşma,1,yönetmelik,1,yönetmen,1,yöntem,1,yumurta,1,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,yüzme,1,zanka golleri,1,zanka kimdir,1,zekai celep,1,zemin,4,zemin iyileştirme,2,zeytin,1,zil,1,ziraat bankası 0.99 faiz oranıyşa ne kadar faiz ödeyeceğim,1,ziraat bankasi,1,zirve,1,zor,1,
  ltr
  item
  İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
  Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
  cevap arayan en büyük sorular: "Depremde güvende miyim?", "Evim sağlam mı?" oluyor. Esas olarak birtakım testlerin yapılması, alanında uzman mühendisler tarafından binanın rölevesinin hazırlanması ve analizlerinin yapılması gerekiyor. Bunların yanı sıra, binanın sağlam olup olmadığını...
  https://1.bp.blogspot.com/-OrEGMaphv9c/XkfEIPFMOgI/AAAAAAAAD3A/il5pvUkkiNkrUPQDaaPXug5NpdPCW3OaQCLcBGAsYHQ/s640/08taiwan-1sub2-superJumbo.webp
  https://1.bp.blogspot.com/-OrEGMaphv9c/XkfEIPFMOgI/AAAAAAAAD3A/il5pvUkkiNkrUPQDaaPXug5NpdPCW3OaQCLcBGAsYHQ/s72-c/08taiwan-1sub2-superJumbo.webp
  İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
  https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/02/binanin-saglam-olup-olmadigi-nasil-anlasilir.html
  https://www.emirhanaydin.com.tr/
  https://www.emirhanaydin.com.tr/
  https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/02/binanin-saglam-olup-olmadigi-nasil-anlasilir.html
  true
  5222154280906417409
  UTF-8
  Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız