$type=carousel$cols=3

Yapılarda Oluşan Çatlaklarla İlgili Sık Sorulan Sorular

PAYLAŞ:

Kalp atışımızı deprem sandığımız bu günlerde, evimizde karşılaştığımız çatlaklar da kafamızda soru işareti oluşturur oldu. Bu yazımda; yapılarda oluşan çatlaklarla ilgili sık sorulan sorulara değineceğim. Ayrıca okurlarımdan gelen fotoğraflarla çatlak tiplerini izah edeceğim...

Yapılarda Oluşan Çatlaklarla İlgili Sık Sorulan Sorular
2020 yılının ilk çeyreğinde art arda yaşadığımız depremlerin ardından ülkece binalarımıza daha bir dikkatle bakar olduk. Kalp atışımızı deprem sandığımız bu günlerde, evimizde karşılaştığımız çatlaklar da kafamızda soru işareti oluşturur oldu. Bu yazımda; yapılarda oluşan çatlaklarla ilgili sık sorulan sorulara değineceğim. Ayrıca okurlarımdan gelen fotoğraflarla çatlak tiplerini izah edeceğim.

Yapılarda Oluşan Çatlaklarla İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Sıva çatlağı neden oluşur? 
 • Evdeki duvar çatlağı neden oluşur?
 • Duvar çatlakları nasıl kapatılır?
 • İç cephe duvar çatlak tamiri nasıl yapılır?
 • Dış duvar çatlakları nasıl kapatılır?
 • Derin duvar çatlakları nasıl tamir edilir?
 • Hangi duvar çatlakları tehlikeli?
 • Yeni binada neden çatlak olur?

Sıva çatlağı neden oluşur?

Sıva çatlağını iki ayrı başlıkta ele alabiliriz. Bunlardan ilki alçı sıva çatlağı iken, ikincisi çimentolu kaba sıva çatlağıdır. Alçı sıva, oldukça gevrek bir malzemedir. Yani en ufak bir gerilmede çatlaması olasıdır. Deşarj alanı dediğimiz kapı ve pencere kenarları, kolon ile duvarın birleşim noktaları, tesisat borularının yüzeye yakın olduğu yerler alçı sıva çatlaklarını görebileceğiniz yerlerdendir.

Kaba sıva çatlağını anlamak için ise öncelikle betonu anlamak gerekir. Çünkü çimentolu kaba sıva, betonun bir türevidir. Bütün çimentolu imalatlar gibi, kür yapılmasına ihtiyacı vardır. Bu kür nasıl yapılır diye soracak olursak; en basit yöntemi sıvanın sulanmasıdır diyebiliriz. Yani çimentolu kaba sıva yapılmadan önce kaba sıva yapılacak yüzey nemlendirilirse ve çimentolu kaba sıva imalatı prizini aldıktan sonra (sertleştikten sonra) sulanırsa tıpkı beton gibi mukavemet kazanacak ve daha sağlam bir hale gelecektir.
İpucu: Çimentolu kaba sıva imalatının olduğu imalatlarda daha az çatlak görülür. Tuğla üzerine doğrudan alçı sıva yapılan yerlerde ise çatlaklar daha fazladır.
Çimentolu kaba sıvada veya alçı sıvada görülen sıva çatlakları; harcın düzgün hazırlanmaması, kürün eksik yapılması, düz yüzeyli betonarme kalıbı ile sıva arasına aderans artırıcı malzeme uygulanmamış olması, işçilik hatası gibi nedenlerle oluşabilir. Sıva çatlağı tamiri ile ilgili detaylı bilgi için bu yazıyı mutlaka okumalısınız: Sıva çatlağı tamiri

Evdeki duvar çatlağı neden oluşur?

Evdeki duvar çatlakları pek çok nedenden ötürü oluşabilir. Bu konuda en sık karşılaştığım sebepler; binanın deprem gibi etkilerle hareket etmesi, temelde oturma ve uygulama hataları oluyor. Örneğin depremi ele alırsak; birçok binada kolon kiriş gibi taşıyıcı elemanlarda çatlak gözlenmezken daha zayıf elemanlar olan tuğla duvarlar çatlıyor. Aslında bu durum beklenen bir durum.
İç cephe duvar çatlak tamiri nasıl yapılır?

Hangi duvar çatlakları tehlikeli?
Temelde oturma konusuna gelirsek. İşte bu konu biraz sıkıntılı bir konu. Yönetmeliklerimiz temellerin düzenli bir şekilde bir miktar oturmasına müsade ediyor. Ancak temeldeki farklı oturmalar, yani temelin bir bölgesinde 10 birim, başka bir bölgesinde 1 birim gerçekleşen oturma yönetmeliğin istediği bir durum değil. Haliyle böylesine dengesiz bir oturma oluştuğunda, binada çatlakların görülmesi çok normal. Bu farklı oturma ileri boyutlarda olursa; kolon ve kirişlerin hasar almaması da mümkün değil.
Evdeki duvar çatlağı neden oluşur?

Temel ve zemin ilişkisi konusu başlı başına bir ansiklopedi konusu bana kalırsa. Evde çatlak görmenizden çok çok daha önce, yani daha evi satın alırken dikkate almanız gereken bir konu bu. Bu konuyla ilgili ve diğer daire satın alma önerilerimle ilgili detaylı bilgi için bu yazımı da mutlaka okumalısınız: Ev satın alacağım, nelere dikkat etmeliyim?

Sıva çatlağı neden oluşur?
Uygulama hatası konusuna gelirsek; imalatta kama ve köpük kullanılmaması, köşe dönüşlerinde ve duvar birleşimlerinde tuğlaların kilitlenmemiş olması, tuğla duvarın şakülündeki hatalar ve diğer işçilik hataları evdeki duvar çatlaklarının diğer sebeplerinden olabilir.

Derin duvar çatlakları nasıl kapatılır?

Duvar çatlakları; taşıyıcı eleman çatlakları kadar tehlikeli bir durum arz etmeseler de aniden göçme riskinden ötürü mutlaka onarılmalıdırlar. Ancak derin duvar çatlaklarını onarmak, öyle çok kolay bir iş değildir. Sıva veya boya çatlağı gibi hemen onarılmazlar.

Derin duvar çatlaklarını onarmak için köpük kullanılır. Köpük ile bir miktar çatlağın içi doldurulur. Köpük sertleştikten sonra da büyük boşluklar sıvanır ve kapatılır. 

Ancak; ben böyle durumlarda daima o duvarın yıkılıp yeniden inşa edilmesini öneriyorum. 

Hangi duvar çatlakları tehlikeli?

Sıva çatlağı tehlikeli mi?

Evinizde bir çatlak görünüz diyelim. Çatlağı gördüğünüzde hangi duvar çatlaklarının tehlikeli olup olmadığını düşünmeniz çok doğal. Ancak bundan daha önce çatlağın türünü tespit etmeniz gerekmekte: Bu çatlak sıva çatlağı mı, yoksa duvar çatlağı mı?
sıvadaki çatlak betonarme yapıda devam etmiyor, bu güzel. sıva çatlağı fotoğrafı.
Bunu anlamanın en iyi yolu sıvayı kazımaktır. Sıvayı kazıdığınızda çatlak devam ediyorsa, sıvanın altındaki yapıda da çatlak vardır. Örneğin kolonun sıvasını kazıdınız diyelim. Betonarme yüzeye ulaştığınızda da çatlak görüyorsanız bu kolon çatlağıdır. Veya tuğla duvara ulaştınız ve hala çatlak görüyorsanız bu tuğla çatlağıdır.
sıva çatlağı, sıvanın kazınması

Ama sıvayı kazıdınız ve bir baktınız ki çatlak devam etmiyor. Öyleyse bu sadece sıva çatlağıdır. Sıva çatlaklarında dikkat etmeniz gereken unsur sıva çatlağının genişliğidir. Eğer çatlak genişliği 1,5 mm'yi geçiyorsa tehlike işareti olabilir.

Duvar çatlağı tehlikeli mi?

dış duvar çatlakları nasıl tamir edilir? nasıl kapatılır?
Diyelim ki sıvayı kazıdınız ve çatlak duvarda da devam ediyor. Böyle bir durumda çatlağın yönü önem arz eder. Eğer çatlak dikey bir çatlaksa ve tek bir adetse büyük bir olasılıkla tehlike arz etmez.
pencere kenarlarındaki çatlaklar önemsiz çatlaklar kategorisindedir.
Ancak eğer çatlaklar yatay doğrultudaysa veya çapraz doğrultudaysa bu çatlaklar tehlike işareti olabilir. Çoğunlukla zemininde farklı oturmalar görülen binalarda bu çatlaklarla karşılaşsam da; bu çatlakların da pek çok farklı sebebi olabilir.
duvarlarda çapraz çatlaklar

derin duvar çatlakları nasıl tamir edilir?

Kolon ve kirişlerdeki çatlaklar tehlikeli mi?

Çoğunlukla taşıyıcı elemanlardaki (kolon, kiriş, döşeme) çatlaklar tehlike arz eder. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bu yazımı da incelemelisiniz: Taşıyıcı sistem çatlakları
Kolon ve kirişlerdeki çatlaklar tehlikeli mi?

Tehlikeli çatlaklar varsa ne yapmalıyım?

Diyelim ki taşıyıcı elemanlarda tehlikeli çatlaklarla karşılaştınız. Ya da duvarlarınızda yatay veya çapraz çatlaklar var. Ya da herhangi bir yerde 1.5 mm kalınlığını aşan çatlaklar var. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey; bağlı bulunduğunuz belediyeye veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne, yerinde inceleme yapılması için talepte bulunmak olacaktır. Yerinde inceleme yapıldıktan sonra yetkili kurumların yönlendirmesine göre binanızı test ettirebilirsiniz.
kolon ve kiriş birleşim bölgesi hasarı

kolon çatlağı
Korozyona bağlı kolon çatlağı, çok tehlikeli.

Veya binanızı doğrudan test ettirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu konuda yetki verilmiş firmalarla direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. Bu linkte bulunduğunuz şehri seçerek, şehrinizdeki yetkili firmaları görebilirsiniz: Yetkili firmalar

Yeni binada neden çatlak olur?

Yeni binaların daima daha güvenli olduğunu düşünürüz. Bu düşünce doğrudur da zaten. Ancak kimi zaman beklenmeyen durumlar oluşurken kimi zaman da beklenen durumlar yeni binada birtakım çatlakların oluşmasına neden olur. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bu yazıyı okumalısınız: Yeni binada neden çatlak olur?

Hala kafanızda soru işaretleri mi var? Bana danışın.

Eğer kafanızda hala soru işaretleri varsa iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz. Lütfen mailinizde şu bilgileri de gönderin;
 • Yapı kaç yıllık?
 • Yapı kaç katlı?
 • Yapının temel tipi nedir? (Radye temel, sürekli temel vb.)
 • Yapıda bodrum katı var mı?
 • Yapıdaki çatlaklar kaçıncı katlarda görülüyor?
 • Yapıda çatlaklar ne zaman oluşmaya başladı?
 • Çatlaklar git gide büyüyor mu?
Siz de takdir edersiniz ki bu bilgilerin olmadığı her mail için benim tek tek bu soruları sormam gerekiyor ve sizin de tek tek cevaplamanız gerekiyor. Bu durum her iki taraf için de vakit kaybı oluşturuyor. Bu nedenle zorunlu öncelikli olarak mailinizde bu bilgilere yer verin. Bu bilgilerin yer almadığı mailleri cevaplamıyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

YORUMLAR

BLOGGER: 12
 1. Merhaba yeni binada duvardan çatırtı sesleri geliyor normslmidif

  YanıtlaSil
 2. Emirhan bey Selam. Bana yardimci olursuz cok sevinirim Azerbaycandan yaziyorum. Biz 7 aydir 2 katli ev tikiyoruz . Simdi fark etdik 1 ci katla 2 ci katin arasinda tavanda(manalit beton) catlar kucuk catlar olusuyor 5 sm inme var salonda o biri odalarda 2-3 sm inme var. Ne yapmaliyiz ve neden olusuyur bu durum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, anladığım kadarıyla alt katta duvarın tavandan ayrıldığını söylüyorsunuz. Eğer doğru anladıysam sorununuza cevabımı bu sayfadan okuyabilirsiniz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/06/zemin-katlarda-yatay-catlaklar-ne-ifade.html

   Sil
 3. Betül Demirci30 Eylül 2021 13:34

  İyi günler bizim bina 4 yıllıkmış fakat duvarlarda da arkalı önlü çatlaklar var kontrol ettim aynı yerdeler kolonu kenarından yukarıya doğru da çatlaklar var ben de çok korkuyorum apartmandakiler bina oturuyor diyor oturunca böyle mi oluyor yoksa tehlikeli mi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıya göz atabilirsiniz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/02/yeni-binada-neden-catlak-olur.html

   Sil
 4. İyi günler. Yeni aldığımız evde bir blokta yan yana 5 daire var. Uzun bir yapı ve evin temeli iki farklı zamanda yapılmış. Birleşme yeri de bizim daireden geçiyor. Koridorda ve balkon duvarında birleşme yerinde çatlaklar var. Müteahhit binanın oturduğunu çatlakların daha fazla büyümeyeceğini söyledi. Bu çatlaklar ilerde daha da genişleyebilr mi? Sonrasında bir tehlike oluştur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Birleşme yeri bizim daireden geçiyor" dediğiniz için soruyorum. Yapıda dilatasyon ile ayrılmış iki blok var da dilatasyon mu sizin dairenizden geçiyor? (Dışarıdan tek blok olarak görünüyor olabilir)

   Zemin tipine bağlı olarak oturmalar devam edebilir. Kil zeminlerde oturmalar yıllar boyunca devam ederken çakıllı zeminlerde bu süre çok daha kısadır. Şehrinizde bulunan bir inşaat mühendisinden danışmanlık almanızı tavsiye ediyorum. Durumu yerinde inceleyip sizi yönlendirecektir.

   Sil
 5. Merhaba Emirhan Bey, 2016 yılında yapılmış bir binadan 2019 yılında bir daire satın aldık. Bina 3 katlı. Dairede ilk oturan biziz. Bina tamamen dolu. Temel tipini bilemiyorum. Bodrumu yok zemin katta garajlar var. Dairemizin cam kenarlarındaki kolon ve kirişler üzerinde şekil olarak yukarıda "çok geniş çapraz çatlaklar" yazan fotodakine benzer çatlaklar vardı. Çatlaklar bir hizada cephe boyunca yan odalarda da devam ediyordu. Bu yaz boya işlemi yaptık şu an çatlakların resmi malesef elimde yok. Boya olduğu için çekme imkanım da yok. Evin içinde diğer kolon ve kirişlerde problem yok sadece dış cepheye bakan yerlerde bir de koridordaki bir kolonda bu durum vardı. Ev alçı sıva. Çatlaklar da çok ince lakin tek hizada ve süreklilik arzediyordu. Çatlaklar henüz tekrar etmedi. Sıvayıyı kaldırıp bakmak gerekir mi? Yoksa bina yeni olduğu için olası bir durum mudur? Zira mütahidin yaptığı boya üzerine boya yaptık. İlk yapıldığı yıl oluşan bir durum da olabilir diye düşünüyorum. Eğer gerekliyse sıvayı kaldırıp kolona bakayım size de fotoğraf atarım. Çok uzattım şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yeni binada sorun olacağını sanmıyorum. Yine de binanızı izlemeye devam edin. Bu yazıya da göz atabilirsiniz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/02/yeni-binada-neden-catlak-olur.html

   Sil
 6. Merhaba Emirhan Bey, iki yazınızı da okudum. Çapraz kısa ve ince çatlaklar paralel şekilde yere kadar iniyor yazılarınıza göre tehlikeli olduklarını düşünüyorum fakat kendim bir karara varmak istemedim, fotoğrafına bakmanız mümkün mü acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, astronomik sayıda biriken maillerimden ötürü inceleyip dönüş yapamıyorum. Lütfen şehrinizde bulunan bir inşaat mühendisinden danışmanlık hizmeti alın ve akabinde resmi kurumlara başvurun.

   Sil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Yapılarda Oluşan Çatlaklarla İlgili Sık Sorulan Sorular
Yapılarda Oluşan Çatlaklarla İlgili Sık Sorulan Sorular
Kalp atışımızı deprem sandığımız bu günlerde, evimizde karşılaştığımız çatlaklar da kafamızda soru işareti oluşturur oldu. Bu yazımda; yapılarda oluşan çatlaklarla ilgili sık sorulan sorulara değineceğim. Ayrıca okurlarımdan gelen fotoğraflarla çatlak tiplerini izah edeceğim...
https://1.bp.blogspot.com/-1s1UzjqeIDs/XshgNrP5V2I/AAAAAAAAG0E/viSUD4RypFkOD-UO7oTry8IT0MTGAFnHACLcBGAsYHQ/s640/sss-ana.webp
https://1.bp.blogspot.com/-1s1UzjqeIDs/XshgNrP5V2I/AAAAAAAAG0E/viSUD4RypFkOD-UO7oTry8IT0MTGAFnHACLcBGAsYHQ/s72-c/sss-ana.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız