$type=carousel$cols=3

Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?

PAYLAŞ:

Ülkemizin en büyük gerçeklerinden biri olan deprem, pek çoğumuzun da korkulu rüyası. Peki deprem tam olarak nedir? Bu soruyu yanıtlamadan önce fay...

Deprem Nedir? Nasil Oluşur?
Ülkemizin en büyük gerçeklerinden biri olan deprem, pek çoğumuzun da korkulu rüyası. Peki deprem tam olarak nedir? Bu soruyu yanıtlamadan önce fay hattı nedir ve nasıl oluşur konusuna değinelim.

 Fay hattı nedir ve nasıl oluşur? Fay hattı nasıl bir şey?

Yer kabuğunu levhalar oluşturur. Ve yer kabuğunu oluşturan bu levhalar her yıl 2-7 santim kadar hareket ederler. Tabii bu hareket, levhadan levhaya değişir. Örneğin Anadolu levhasının hareketi 3-5 santim arasındadır. Levhalar birbirlerine sınır komşusu halindedirler. Ve sınırları ayıran derin yarıklara fay hattı adı verilir.

Bahsettiğim levhaların bu hareketi sonucunda birtakım gerilmeler ve sıkışmalar oluşur. Hareketin kısıtlandığı ve gerilmenin yaşandığı bu anlarda da enerji birikir.

Enerjinin ortaya çıkması da deprem anlamına gelir. Yani senede 3-5 santim kadar hareket etmesi gereken levha, enerji sıkışmasından ötürü bir süre hareket edemez ve aniden 3-4 metre birden hareket eder. Bu da depremin ta kendisidir. Yer kabuğundaki bu hareketli kesim fay hattı adını alır

Deprem nedir?

Deprem nedir sorusunu en basit tabirle şöyle anlatabilirim. Levhanın hareket edemediği, zorlandığı ve takıldığı noktalarda zaman içerisinde çok şiddetli bir kırılma ve hareket ortaya çıkar. Oluşan bu hareket depremdir. Az önce de bahsettiğim gibi, örneğin 17 Ağustos depreminde, senede 3-5 santim ilerlemesi gereken Anadolu levhası yaklaşık olarak 5 metre kendini ileri attı. Ve bu atım sadece 45 saniye sürdü. Oysa bu mesafenin yüzyıllar içerisinde katedilmesi gerekiyordu. 

İşte bahsettiğim bu kırılım olayının oluşturduğu levha atımına deprem adı verilir.

Merak ettiğinizi tahmin edebiliyorum. 17 Ağustos depreminde yıkılan bir bina, yeni yönetmeliklerimize göre inşa edilseydi nasıl olurdu? Marmara Depreminde Hasar Görmüş Bir Yapının TBDY 2018'e Göre Analizi

Deprem nasıl oluşur?

Deprem; yer kabuğundaki levhaların ani hareketleriyle, ani kırılmaları ile gerçekleşen bir doğa olayıdır. Yani üzerine çok güvenle ayağımızı bastığımız, güvenilir bulduğumuz toprak, aniden 4-5 metre veya daha fazla veya daha az miktarda hareket edebilir. Ve bunu takriben üzerindeki tüm yapılar, üzerindeki tüm demir yolları ve köprüler bu hareketten nasiplerini alırlar.

Depremler nasıl oluşur sorusuna dönecek olursak; yukarıda da anlattığım gibi levhaların hareketi esnasında bazı noktalarda hareketi önleyen takılmalar oluşur. Ancak levhalar itilmeye devam ederler. Bu da büyük enerjilerin birikmesine neden olur. Bu enerjilerin ani bir şekilde açığa çıkmasına, yani buradaki kırılmalara deprem denir. Deprem nasıl oluşur sorusunun en basit cevabı bu şekildedir.

Sismoloji nedir?

Depremin nasıl oluştuğunu, nasıl yayıldığını inceleyen, ölçü aletleri ve yöntemleri ile kayıtları değerlendiren ve depremle ilgili tüm diğer konuları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir.

Türkiye'de neden çok sık deprem olur?

Türkiye'de neden çok sık deprem olur? Bu sorunun cevabını esasında ülkemizin konumu ile açıklayabiliriz. Şöyle ki; Anadolu levhası çok fazla hareket eden bir levhadır. Bunun başlıca nedeni, Arap levhasının Anadolu levhasını kuzeye doğru itmesidir. 
Türkiye'de neden çok sık deprem olur?
Arap levhasının kuzeye doğru ilerlemesi, Doğu Anadolu Bölgesini sıkıştırır ve yükseltir. Doğu Anadolu Bölgesi'nin çok dağlık bir oluşumu vardır. Bunun nedeni Arap levhasının kuzey yönlü hareketidir. Yani sıkışmalardan dolayı Doğu Anadolu Bölgesi yükselir ve sıkışmayı karşılayamadığı zaman kırıklar (faylar) oluşur. Bu da bu bölgede çok sık deprem olmasının başlıca sebebidir.

Ayrıca ülkemiz Avrasya levhası ile Anadolu levhasının kesişim noktasındadır. Bu iki levha arasında Kuzey Anadolu Fay Hattı bulunur. Avrasya ve Anadolu levhaları arasındaki hareketler de bu fay hattı üzerinde depremlere neden olur. Yazının ilerleyen bölümlerinde "İstanbul Depremi ne zaman olacak?" başlığı altında Kuzey Anadolu Fay Hattı'nı detaylarıyla anlattım.

Arap levhasının Anadolu levhasını itmesi, Anadolu levhasının bir miktar batı yönlü hareketine de neden olur. Ancak Ege bölgesinde'ki fayların boyları kısa olduğundan bu bölgedeki depremler, Kuzey Anadolu Fay Hattı kadar yıkıcı olmaz.

Deprem ülkemizde en çok nerede görülür?

Deprem ülkemizde en çok hangi şehirlerde görülür? Bu sorunun cevabı için Türkiye'de 1. Derece risk bölgesinde bulunan şehirleri sayabiliriz.

Deprem ülkemizde en çok nerede görülür?
Kaynak: AFAD - Türkiye Deprem Tehlike Haritası

Bu da; İstanbul, Aydın, Adıyaman, Amasya, Batman, Sakarya, Tunceli, Osmaniye, Hakkari, Muğla, İzmir, Manisa, Yalova, Düzce, Çanakkale, Burdur, Balıkesir, Erzincan, Hatay, Bolu, Tokat, Muş, Siirt, Isparta, Van, Denizli, Bursa ve Kütahya'nın bir bölümü anlamına gelir.

Hangi ülkeler deprem kuşağındadır?

Hangi ülkeler deprem kuşağında yer alır sorusunu cevaplamak için dünyanın en büyük deprem kuşaklarına bakmamız gerekir.

İlk olarak Pasifik deprem kuşağını ele alabiliriz. Dünya üzerinde oluşan her beş depremden dördü bu kuşakta meydana gelir. Japonya, Filipinler, Yeni Gine, Yeni Zelanda, Meksika ve Orta Amerika bu kuşak içerisinde yer alır.

Alp-Himalaya deprem kuşağı ise her beş depremden birine ev sahipliği yapar. Alp-Himalaya deprem kuşağı, Endonezya'dan başlar ve Akdeniz üzerinden Atlas Okyanusu'na ulaşır. Türkiye de Alp-Himalaya deprem kuşağında yer alır.

  İstanbul Depremi ne zaman olacak?

  Beklenen Büyük İstanbul Depremi'ni anlamak için öncelikle deprem fırtınası kavramını idrak etmemiz gerekiyor.

  Deprem fırtınası, bir fay hattı üzerindeki segmentlerin, birbirini takip ederek kırılması ve bunun bir döngü halinde yüzlerce yıl sürmesi anlamına geliyor.

  1939 yılında Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda gerçekleşen Erzincan depreminin büyüklüğü 7.9 idi. Bu segmentin kırılmasıyla enerji bir sonraki segmentte, yani Niksar segmentinde depolandı. 1942 yılında Niksar 7.0 büyüklüğündeki depremle yerle bir oldu.

  Niksar segmentinin kırılmasıyla enerji Tosya'da depolandı ve sadece bir yıl sonra bu bölge 7.2 ile sarsıldı.

  1944 yılında Bolu Gerede segmenti 7.2 ile sallandı.
  1957 yılında Bolu Abant Segmenti 7.1 ile sallandı.
  1967 yılında Adapazarı, 7.2 ile sallandı.
  1999 yılında İzmit, 7.4  ile sallandı...
  kuzey anadolu fay hattının hareketleri ve depremlerin oluşumu

  Deprem ve İstanbul

  1999 yılında İzmit segmenti kırıldığında (17 Ağustos depremi) burada açığa çıkan enerjinin çok büyük bir bölümü Marmara segmentine kaydı. Küçük bir bölümü de Düzce'de birikti. 12 Kasım 1999 tarihinde Düzce'deki enerji açığa çıktı. Ancak 1999 yılından beri Marmara segmentinde enerji birikmeye devam ediyor.

  Tam da bu sebeplerden ötürü, Marmara segmenti her an kırılabilir.
  Deprem ve İstanbul

  Ülkemizdeki depremlerde kaç kişi öldü? - Deprem listesi

  Ülkemizde büyüklüğü 7,0 ve üzerinde olan depremleri ve bu depremlerde kaybettiğimiz hayatları şu şekilde listeleyebiliriz:
  • 1939 Erzincan depremi, 7,9 büyüklük
  • 1930 Hakkari depremi, 7,6 büyüklük
  • 1976 Çaldıran depremi, 7,5 büyüklük
  • 1999 Gölcük depremi, 7,4 büyüklük
  • 1912 Mürefte (Tekirdağ) depremi, 7,3 büyüklük
  • 1970 Gediz depremi, 7,2 büyüklük
  • 2011 Van depremi, 7,2 büyüklük 
  • 1999 Düzce depremi, 7,2 büyüklük
  • 1943 Tosya-Ladik depremi, 7,2 büyüklük
  • 1944 Bolu-Gerede depremi, 7,2 büyüklük
  • 1953 Yenice-Gönen depremi, 7,2 büyüklük
  • 1967 Mudurnu depremi, 7,2 büyüklük
  • 1957 Fethiye depremi, 7,1 büyüklük
  • 1957 Abant depremi, 7,1 büyüklük
  • 1919 Ayvalık depremi, 7,0 büyüklük
  • 1942 Niksar-Erbaa depremi, 7,0 büyüklük
  • 1964 Manyas depremi, 7,0 büyüklük
  • 2020 Ege Denizi depremi, 7,0 büyüklük

  Depremin büyüklüğü ve depremin şiddeti farklı kavramlardır. İkisinin arasındaki farkı okumak için hemen buraya tıkla: Depremin büyüklüğü ile şiddeti arasındaki fark
  Depremlerde kaç kişi öldü? - Deprem listesi

  Deprem anında nereye saklanılmalı? Deprem anında ne yapılmalı?

  Depremden önce

  Depremden önce alınabilecek önlemler arasındaki en önemli görev belediyelere düşmektedir. İmara açılacak bölgeler önceden analiz edilmelidir. Meyilli arazilerde, gevşek toprağa sahip bölgeler imara açılmamalıdır. Vadilere bina yapma izni verilmemelidir.

  Yapılar deprem etkilerine karşı inşa edilmeli ve iyi denetlenmelidir. Zaten bu konuda oldukça iyi bir deprem yönetmeliğimiz bulunmaktadır. Bkz: TBDY 2018

  Mevcut binaların dayanıklıkları arttırılmalıdır veya kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmelidir.

  Evde depremden önce alınması gereken önlemler

  Dolap gibi malzemeleri sabitlemek oldukça önemlidir. Soba gibi ısıtıcıları duvara veya yere sabitlemek de oldukça önemlidir. Devrilecek eşyaları genel olarak sabitlemek oldukça önemlidir.

  Binalarda yangın söndürme cihazları bulundurulmalıdır. Bu cihazların bakımları düzenli olarak yapılmalıdır.

  Deprem çantası hazırlanmalıdır. Evde aile üyeleriyle deprem planı yapılmalıdır.

  Deprem anında ne yapılmalı?

  Deprem anında sabitlenmemiş bütün eşyalardan, dolap, raf gibi malzemelerden uzak durulmalıdır. Bunun dışında sağlam, dolgun ve hacimli koltuk, kanepe gibi, içi dolu sandık gibi ezilmeyecek malzemelerin yanına çömelerek yaşam üçgeni oluşturulmalıdır.

  Bu esnada baş iki el arasına alınmalı ve başa gelebilecek bir parçanın kafayı yaralamaması için koruyucu bir yastık, kitap ve malzeme gibi şeylerle baş korunmalıdır.

  Merdivenlerden ve balkonlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Balkonlardan yada pencerelerden aşağı atlanılmamalıdır. Asansör kesinlikle kullanılmamalıdır. Ocak, fırın, doğal gaz gibi şeylerin vanaları kapatılmalıdır. 

  Deprem çantasında neler olmalı?

  • Kafa Feneri veya El Feneri
  • Kafa Feneri + pilleri
  • Radyo
  • Radyo yedek pili
  • Çok amaçlı çakı
  • İş Eldiveni
  • Kibrit
  • Düdük
  • Toz maskesi FFP2 ventiili (Poşet içinde)
  • Devamı için tıklayın: Deprem çantasında neler olmalı?

  Bulunduğunuz yerde fay hattı var mı?

  Halkımızın en çok merak ettiği konulardan biri de: "Bulunduğum yerde fay hattı var mı?" oluyor. MTA'nın web sitesinden kolaylıkla bulunduğunuz yerde fay hattı olup olmadığını görebilirsiniz.
  Bulunduğunuz yerde fay hattı var mı?
  Üstteki görseldeki gibi sol sütundan dirifayları ve fayları seçerek bulunduğunuz yerdeki fay hatlarını görebilirsiniz. Haritada yakınlaşarak kendi binanıza ne kadar uzaklıkta fay hattı bulunduğunu dahi tespit edebilirsiniz. Bunun için sizi böyle alalım: MTA Fay Hatları

  Kameralara yakalanan en büyük 10 deprem

  YORUMLAR

  Ad

  12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etkinlik,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,4,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,146,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,3,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,9,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,7,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
  ltr
  item
  İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?
  Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?
  Ülkemizin en büyük gerçeklerinden biri olan deprem, pek çoğumuzun da korkulu rüyası. Peki deprem tam olarak nedir? Bu soruyu yanıtlamadan önce fay...
  https://1.bp.blogspot.com/-jGV0yCfOoLg/YJ7LZ53df4I/AAAAAAAAIGI/mk9jqttzVis9QFiwUvtTVkCpS_sEaR9tACLcBGAsYHQ/w640-h498/deprem%2Bnedir%2Bnas%25C4%25B1l%2Bolu%25C5%259Fur.webp
  https://1.bp.blogspot.com/-jGV0yCfOoLg/YJ7LZ53df4I/AAAAAAAAIGI/mk9jqttzVis9QFiwUvtTVkCpS_sEaR9tACLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h498/deprem%2Bnedir%2Bnas%25C4%25B1l%2Bolu%25C5%259Fur.webp
  İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
  https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/05/deprem-nedir-nasil-olusur.html
  https://www.emirhanaydin.com.tr/
  https://www.emirhanaydin.com.tr/
  https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/05/deprem-nedir-nasil-olusur.html
  true
  5222154280906417409
  UTF-8
  Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız