İnşaat Teknikerleri Şantiye Şefi Olabilir mi?

2019 şantiye şefi yönetmeliğine göre aşağıdaki meslekler şantiye şefi olabilecek; Mimarlar, İnşaat mühendisleri, Makine mühendisleri, Elektrik mühendisleri, Elektrik-Elektronik mühendisleri...

inşaat teknikerleri şantiye şefi olabilir mi?

Şantiye Şefi Nedir?

Yapı ruhsatına tâbi her türlü yapım ve yıkım işinde, işleri fen ve sanat kurallarına göre, yapı müteahhidi adına uygulayan, şantiyeyi yöneten ve şantiyedeki tüm işleri organize eden anahtar teknik personele şantiye şefi denir.
şantiye şefi sorumlulukları

Peki şantiye şefinin sorumlulukları nelerdir?

1 - Şantiye şefinin başlıca görevi; şantiyedeki imalatların fen ve sanat kurallarına uygun olarak, resmi dairelerce onaylanmış mimari projeye, statik projeye, elektrik projesine, mekanik projesine, zemin iyileştirme projesine ve varsa diğer projelere uygun olarak, iş güvenliği ve işçi güvenliği önlemleri ile yapım işi imalatının kaliteden ödün vermemesi adına her türlü tedbiri alarak, yapı müteahhidi adına her türlü organizasyonu yapmaktır. Yani şantiyenin eli, kolu ve beynidir.

2 - Ayrıca, inşaat işlerinde, elektrik ve makine tesisatı işlerinde ve diğer işlerde yetki belgeli usta çalıştırmakla ve belgelerin bir kopyasını şantiye dosyasında bulundurmakla yükümlüdür.

3 - İnşaat, tesisat ve yıkım işlerinde uygun malzeme, uygun ekipman, uygun makine kullanmakla yükümlüdür.

4 - İş sağlığı ve güvenliği, işçi sağlığı ve güvenliği konularında da sorumlu kişidir. Her türlü iş güvenliği önlemini almak, yine şefin görevidir.

5 - İstifa edeceği zaman ilgili idareye ve notere yazılı olarak bildirmek zorundadır.

6 - Fenni mesul ve denetçilerin talimatlarına, projelere uygun şekilde imalatın yapılması, şantiye ile alakalı defterlerin tutulması, belgelerin saklanması, düzenlenmesi, imzalanması gibi sorumlulukları yerine getirir.

7 - Görev alınan inşaatta meydana gelen iş kazalarını, maddi hasarları ilgili mercilere bildirmek zorundadır.

8 - İmalata başlamadan bir gün önce ilgili denetim mekanizmasına imalatın haberini vermek zorundadır.

2019 şantiye şefi yönetmeliği ne diyor? 

Resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre yönetmeliğin amacı; plan, fen, sanat, sağlık, çevre şartlarına ve standartlara uygun yapı imal edilmesine yönelik yapım işlerinin takibini sağlamak üzere şantiye şefi çalıştırılması mecbur yapılarda (yapım ruhsatına tâbi her yapıda) görev alan şantiye şeflerine ilişkin usul ve esaslar düzenlemektir, deniyor.

İnşaat teknikerleri şantiye şefi olabilir mi?

2019 yönetmeliğine göre aşağıdaki meslekler şantiye şefi olabilecek;
 • Mimarlar
 • İnşaat mühendisleri
 • Makine mühendisleri
 • Elektrik mühendisleri
 • Elektrik-Elektronik mühendisleri
 • İnşaat teknikerleri
 • Makine teknikerleri
 • Elektrik teknikerleri
 • Yapı denetim teknikerleri
 • Teknik öğretmenler

Şantiye şefinin yetkileri nelerdir ve çalışma usulü nasıldır?

şantiye şefinin yetkileri nelerdir
 1. Sadece görev aldığı ilde resmi yetkili olabilir. Diğer illerde görev üstlenemez.
 2. Aynı anda 5 ayrı işten fazla şantiye şefliği üstlenemez.
 3. Mimar veya mühendis ünvanlı şeflerin aynı anda farklı işlerde üstleneceği toplam metrekare 30.000 metrekareyi geçemez. Ancak tek ruhsata bağlı toplu konut işi ise bu koşul uygulanmaz. Böyle bir yapım işinin şefi olan kişi farklı bir işin şefi olamaz.
 4. Şefin iş sınırları olan 5 iş ve 30.000 metrekare sınırı hesaplanırken, iskanı alınmamış işler dahil edilir. Yani iskan alındığında, iş ve metrekare kontenjanınız açılmış olur.
 5. Yapım işinin yan kolları olan istinat duvarı havuz gibi işler, 5 iş sınırında yer kaplamaz, aynı işin devamı niteliğindedir.
 6. Yapı önem katsayısı birin üzerinde olan yapılarda (spor tesisleri, sinema, tiyatro, hastane, cezaevi vb.) mimarlar, inşaat mühendisler, makine mühendisleri, elektrik mühendisleri, elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir.
 7. Palplanş, kazık, deprem yalıtımı, izolatör vb. temel sistemleri ile dayanma yapılarında, zemin iyileştirme işlerinde, yıkım işlerinde, prefabrik işlerinde sadece inşaat mühendisleri şantiye şefi olabilir.
 8. Yedinci ve sekizinci maddedeki yapıların haricindeki yapılarda olmak üzere; birinci, ikinci, üçüncü sınıf yapılarda, bodrum dahil 5 katı geçmeyen yapılarda, bodrum dahil toplam 2.000 metrekareyi geçmeyen yapılarda teknik öğretmenler, 1.500 metrekareyi geçmeyen yapılarda ise teknikerler şantiye şefi olabilir.

Şantiye şefinin maaşı ne kadardır?

TMMOB yönetim kurulu; mühendis ve mimarların 2019 yılı için asgari ücretlerini brüt 4.500 TL olarak belirledi. 2022 yılı güncel maaş verileri için tıklayın! Bu da aylık 3.217,10 TL net maaş demek. Kariyer.net verilerine göre ise ülkemizde en düşük net şantiye şefi maaşı 2.120 TL iken, en yüksek şantiye şefi maaşı 8.350 TL bandında. 168 kişi ile yapılan bu butik çalışmaya göre şantiye şeflerinin ortalama maaşı 5.230 TL bandında seyrediyor.

Yine kariyer.net verilerine göre elektrik şantiye şefi maaşı ortalaması 6.150 TL iken, mekanik tesisat şantiye şefinin maaş ortalaması 7.650 TL bandında seyrediyor. Ancak bu iki rakam sadece 34 kişinin katıldığı çok küçük bir anket çalışması olduğu için yanıltıcı olabilir.

Genel olarak baktığımızda ise, yurt içindeki krizden ötürü inşaat sektörünün büyük yara alması, işsizliği artırmış, dolayısıyla özel sektördeki maaş ortalamalarını aşağı çekmiştir.

Kamuda ise yeni başlayan inşaat mühendisi maaşının 5.288 TL, yeni başlayan inşaat teknikeri maaşının 3.841 TL olduğunu belirtelim. Yabancı dil tazminatı ile maaşını artırmanın püf noktaları için tıkla!

Örnek şantiye şefliği sözleşmesi

örnek şantiye şefi sözleşmesi

Merhaba, ben Emirhan Aydın, inşaat mühendisiyim ve aile şirketimiz 27 yıldır Kütahya inşaat sektörünün en önde gelen firması. Blogumdaki içerikler sizlere fayda sağlanması açısından hazırlanmış özenli yazılardır. Ancak unutmayın ki inşaat işlerinde bir profesyonele danışmak en iyisidir. Lütfen kafanıza takılanları bana sormaktan çekinmeyin. Bana sosyal medya hesaplarımdan veya buradan ulaşabilirsiniz.

Görüşmeye katılın