$type=carousel$cols=3

Yeni Binada Neden Çatlak Olur? Panik Yapmayın!

PAYLAŞ:

Bu çatlaklar; boyada, sıvada, betonda veya tuğla duvarda görülebilir. Hatta yeni yapılmış binalarda daha çok çatlak görülebilir. Peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Bu yazımda "Yeni binada neden çatlak olur?" sorusunun cevabını ele alacağım.

Yeni Binada Neden Çatlak Olur
Yeni binada daire satın aldınız ve evinize taşındınız. Ancak bir süre sonra duvarlarda çatlaklar oluşmaya başladı. Evinizin duvarlarında oluşan bu çatlaklar çok rahatsız edici görünebilir. Fakat bu çatlaklar; rahatsız edici görünmesinin yanı sıra, tehlikeli durumların sinyallerini de veriyor olabilir. Bu çatlaklar; boyada, sıvada, betonda veya tuğla duvarda görülebilir. Hatta yeni yapılmış binalarda daha çok çatlak görülebilir. Peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Bu yazımda "Yeni binada neden çatlak olur?" sorusunun cevabını ele alacağım. Ayrıca duvarlardaki dikey çatlaklar, evin duvarının çatlaması, bina oturmasından kaynaklı çatlaklar, kolon çatlağı nasıl anlaşılır soruları yine bu yazımda yanıt bulacak.

Aradığınız soruların yanıtını bu yazıda bulacaksınız. Ancak evinizdeki çatlaklarla ilgili diğer okurlarımın yaşadığı problemleri görüp, içinde bulunduğunuz durumu değerlendirmek için sık sorulan sorular sayfasını ziyaret etmelisiniz. Ayrıca sayfanın en altında yer alan yorum bölümünden de yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

Yeni Binada Çatlak Nedenleri

Sıcaklık ve nemin dalgalanmasına bağlı olarak yapı malzemelerinin genleşme, büzüşme gibi hareketleri duvarlarda çatlaklar oluşturur. Bu tarz çatlaklar yapının güvenliği için problem oluşturmaz. Beton, alçı, harç, sıva ve boya gibi malzemeler, içerdikleri nemi zaman içerisinde kaybettiklerinden bu küçük çatlakların oluşması normaldir. Yeni inşa edilmiş bir evin 1 yıl içerisinde ortalama olarak kaybettiği su miktarı 4.000 litredir. Yeni binada neden çatlak olur sorusunun cevabını yavaş yavaş anlamaya başlıyoruz sanırım.

İnşaatlarda neden derz bırakmaya ihtiyaç duyduğumuzu hiç merak ettiniz mi? Sıcaklık farkları; malzemelerin genleşmesine ve büzüşmesine neden olur. Örneğin fayanslar arasında derz bırakmamış olsaydık, fayanslar genleşme ve büzüşme yaparken beklenmeyen çatlakların oluşmasına neden olacaktık. Bu derzler, sıcaklık ve nem dalgalanmalarında oluşan gerilmelerin boşaltılması için kusursuz alanlardır.

pencere kenarında çatlaklar
Ayrıca çatlakların çoğunluğunun kapı ve pencere kenarlarından kaynaklandığına dikkat edin! Çünkü bu geniş boşluklar, duvarlarda oluşan gerilmeleri boşaltmak için mükemmel deşarj alanlarıdır. Ayrıca kapı ve pencereleri açıp kapatırken yaşanan o küçük hareketler de bu çatlaklara sebep olur.

Yeni Binada Oturma Nedeniyle Çatlak Oluşması

Her katı 300 m² olan beş katlı bir bina hayal edin. Bu binanın ağırlığı kaç ton olabilir? Ben söyleyeyim. Yaklaşık 2.500 ton! Binanın yapılacağı zemine, 2.500 tonluk bir yük getirecek şekilde bina inşa ettiniz. Sizce zeminin buna tepki vermemesi mümkün mü? Zeminde bir miktar sıkışma ve oturma görüleceği aşikar. Evimizde çatlaklar oluşmasının nedeni bu mu?

Temeldeki en ufak oturma, yapının bütününe yansıyacaktır. Aşağıdaki videoyu izleyerek, en güvenilir temel tipi olan "radye temel" hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Eğer zemin dediğimiz yapı kusursuz bir yapı olsaydı ve her bölgesi eşit derecede oturma yapsaydı, o zaman belki de bu çatlaklarla karşılaşmazdık. Ancak zeminde oluşacak en ufak bir farklı oturma, binanın bütününe yansıyacağından, dairelerin içinde çatlaklar görmek zorunda kalıyoruz. Bu konuda zeminin analizi çok önemli. Aşağıdaki video, zeminin nasıl güçlendirildiğini anlatan oldukça kısa bir video.
Ayrıca, temelin altındaki zeminin, don derinliğinin altında kalacak şekilde yapının inşa edilmesini isteriz. Bu sayede don seviyesindeki çözülme ve donmalarda yaşanacak genleşme ve büzülmelerin binaya yansımasını engellemek isteriz. Eğer burada yapılan bir proje hatası ya da imalat hatası olursa yine dairelerin içlerinde çatlaklar görebiliriz.

Özetle yeni yapılarda; yapının zemine ve koşullara alışması biraz zaman alır. Bu süreçte de yaşanacak birkaç çatlak ne yazık ki kaçınılmaz olabilir. Zaten müteahhit firmanın çatlakları onarım için bir yıl geçmesini beklemesinin başlıca sebebi de budur. Binanın hareketlerinin çoğunu tamamlamasını beklerler. Peki bu çatlakların tehlikeli olup olmadığını nasıl ayırt ederiz?
sıva çatlağı
Eğer çatlak saç kalınlığını geçmiyorsa bu çatlak yüksek ihtimalle önemsizdir. Ancak saç kalınlığını geçiyorsa, bu şiddetli çatlak sınıfına girer ve incelenmesi gerekir. Peki binanızın sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Duvarlardaki Dikey, Yatay ve Eğik Çatlaklar

Yeni binada, duvarlarda oluşan dikey çatlakları 1.5 mm'den kalın ve 1.5 mm'den ince olarak ikiye ayırmalıyız. Eğer çatlaklar 1.5 mm'den inceyse, bu çatlaklar yapısal kusurları göstermez. Genleşme ve büzüşmeden kaynaklı doğal çatlaklardır. Yalnız birbirine paralel olan bir sürü dikey çatlak varsa o zaman durum tehlikeli olabilir. Ayrıntılı bir mühendislik denetimi gerekir. Çatlakların genişliği 1.5 mm'yi geçiyorsa yine mutlaka ayrıntılı bir mühendislik denetimi gerekir.

duvarlarda eğik çatlaklar
Duvarlarda oluşan yatay ve eğik çatlaklar ise dikey çatlaklara göre daha tehlikeli olabilir. Temeldeki büyük kaymalar, drenaj problemleri, zemin kat tuğlalarının altındaki subasman perdelerinin imal edilmemiş olması gibi nedenlerden kaynaklanabilirler. 

Ancak asıl tehlike, taşıyıcı sistem çatlaklarının görülmesiyle başlar. Eğer evinizdeki kolon, kiriş, perde kolon gibi elemanlarda veya tavanlarda çatlak görüyorsanız, bu çatlaklar mutlaka incelenmelidir. Bana kolon çatlakları hakkında danışan okurlarıma genellikle, kolonun üzerindeki sıvayı kazımaları gerektiğini söylüyorum. Sıvayı kazıyıp beton elemana ulaştıklarında, yani asıl kolona ulaştıklarında çatlağın hala var olup olmadığına bakıyoruz. Eğer çatlak betonarme kolonda yoksa, bu demek oluyor ki sadece sıva çatlağı ile karşı karşıyayız. Ancak çatlak betonarme elemanda var ise, binanın acilen uzman mühendisler tarafından denetlenmesi gerektiğine kanaat getiriyoruz.
kolon çatlağı nasıl anlaşılır

kolon çatlağı nasıl anlaşılır


Zemin Katlarda Oluşan Çatlaklar

Okurlarımdan evlerinde karşılaştıkları çatlaklarla ilgili her gün mail alıyorum. İncelediğim yapılarda karşılaştığım çatlakların büyük çoğunluğu zemin katlarda, daha doğrusu, temelin üstündeki ilk katlarda gerçekleşiyor. Ve bunun nedenini tespit etmek bir inşaat mühendisi için çok kolay. Bu yazıda zemin katlarda oluşan çatlaklar ne ifade eder sorusunu özetlemeye çalışacağım ancak bu konuyu detaylı bir şekilde okumak isterseniz sizi buraya alalım: Zemin katlarda oluşan çatlaklar ne ifade eder?

Hatalar silsilesi projeyi hazırlayan inşaat mühendisi ile başlıyor. Temelin altını, don derinliği seviyesinin altına kadar indirmek zorunda kalan proje mühendisi, mecburen giriş katı seviyesini subasman perdeleriyle yükseltiyor. Buraya kadar herhangi bir sorun yok. Ancak unuttuğu durum şu ki; subasman perdeleriyle çevresini yükselttiği yapının, içi tamamen doldurulacak. Dolayısıyla, zemin kattaki duvarın kaderi, doğrudan dolgunun çöküp çökmemesine bağlı oluyor. Peki doğrusu nedir?

Doğrusu; binanın çevresi için projelendirilen subasman perdelerinin, binanın içinde de, tuğla yükü gelecek yerlerde imal edilmesi, buna göre projelendirilmesi olacaktır.

Hatalar silsilesi, bu projeyi kontrol eden denetim görevlisi ile devam ediyor. Onun gözünden kaçan durum şantiyedeki mühendisin gözünden kaçıyor. Yapı denetimin gözünden kaçıyor. E müteahhitin zaten canına minnet. Sonra satılık daire ilanını görüp, zemin kattaki bu daireyi satın alan vatandaş yıllarca sorun yaşıyor.

Bu hatalar silsilesinin bir başka ağı ise şu şekilde; projelendirilmede ve imalatta sorun çıkmıyor. Ancak daireyi satın alan kişinin isteğine göre, projede olmayan bir yere tuğla duvar örülüyor. Ama bu yeni tuğla duvarın altında subasman perdesi olmadığından bu bölge; dolguda oluşan çökmelerden, doğrudan doğruya nasibini alıyor ve ne yazık ki kat maliği bir sürü tadilat ile uğraşıyor.

YORUMLAR

BLOGGER: 110
 1. Verdiğiniz önemli bilgiler icin çok teşekkür ederim yeni bir bina ne kadar da oturur saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bu konuda net bir cevap vermek çoğu zaman pek mümkün olmuyor. Ancak yapınızın bulunduğu zemin hakkında net bilgi sahibiyseniz, sizi az çok yönlendirebilirim.

   Zeminlerde iki tip oturma türü vardır. Biri ani oturma, diğer ise konsolidasyon oturması. Ani oturma, iri taneli zeminlerde gözlemlenir. Bina yapılırken, inşaat aşamasındayken bu ani oturmanın çoğu gerçekleşir. Apartman sakinleri binaya taşındıktan sonra bu ani oturma etkileriyle çok fazla karşı karşıya gelmez.

   Diğer bir oturma tipi ise konsolidasyon oturması. Bu nispeten daha tehlikeli. Çünkü kil, silt gibi ince taneli zeminlerde görülen bu oturma tipinin yıllarca sürmesi ihtimali var. Bu, inşaat süreci tamamlanıp apartman sakinleri evlerine taşındıktan sonra da oturmanın devam edeceği anlamına gelebilir. Pisa kulesi bunun güzel örneklerinden.

   Tabi yönetmeliklerimiz oluşabilecek temel oturmalarını öngörmüş ve bu oturmaları zemin tipine göre ve temel tipine göre belli limitlerle sınırlandırmıştır. Yine de zaman zaman bu oturmalar beklenenden fazla olmaktadır.

   Sil
  2. Ben Almanya’da yaşıyorum bu duvar çatlama sorunu zeminden kaynaklıysa Almanya’da neden böyle bir sorun yok ????

   Sil
  3. Merhaba Ercan Bey,
   Yazımın tamamını okursanız duvar çatlakların sadece zeminle alakalı olmadığını göreceksiniz. Ayrıca zemindeki oturmanın Almanya'sı İngiltere'si yok. Buyrun ingilizce kaynak: Source
   Bu da rusça bir kaynak: Source 2
   Almancam yok ancak bir arkadaşımdan rica ettim, buyrun bu da almanca kaynak: Source 3
   Demek ki Almanya'da da böyle bir sorun varmış.

   Sil
  4. Altı yıllık bir bina alacağız salon kolonunda dikey bir çatlak var önemlimidir sizce

   Sil
 2. Emirhan bey inşaat sektörundeyim,bu çatlakları 1 yıl geçmesine rağmen tedaliat onarım yaptık halen geçmedi yine oluştu, her odada ve özelikle en üst katlarda daha çoğunlukta oluşuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, çatlaklar tam olarak nerede? Taşıyıcı elemanlarda mı yoksa üst katmanlarda mı? Sıvayı kazıyıp bakabilir misiniz? Benimle İletişim bölümünden de irtibat kurabilirsiniz.

   Sil
 3. Duvarlarda var, kolon ve kirislerde herhangi bir çatlama yok, duvarları ordugumuzde kama çok sık kullandık, yetmedi duvarlarda kalmaya ekstra olarak köpük kullandık kirislerin altında duvarlarda çatlama oluyor,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İletişim bölümünden yazmışsınız. Sizinle irtibata geçtim.

   Sil
 4. eve yarın taşınacağız ev yeni yapıldı ve pek çok duvarında ince ama çok uzun boya çatlağı olduğunu düşündüğüm çatlaklar var bazılarını yapan usta düzeltti ama her geçen gün başka duvarlarda aynı türden çatlaklar oluşuyor ne yapmalıyız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, üstte anlattığım sebeplerle birtakım çatlaklarla karşılaşmanız doğal. Ancak önemli olan bu çatlakların tehlikeli olup olmadığı. Aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ederim:
   Evimde Çatlaklar Var, Ne Yapmalıyım?,
   Taşıyıcı sistem çatlakları,
   Yeni binada neden çatlak olur?

   Sil
  2. Yeni ev yaptım 2 katlı tavanlarda kılcal çatlaklar oldu ve duvar kırış lerdede tehlikeli mi teşekkür

   Sil
  3. İletişim bölümünden bana ulaşınız.

   Sil
  4. Merhaba elazigda ilçesi kovancilarda 1yıllik bina yeni tokiler.. bu gece sanki üst kat duvarından çat çat kırt kırt duvar sesleri duyduk uykudan uyandık.. komşulardan bu sesi duydumu (bilmiyoruz) perde beton bina... zemin dağlı bölge kayalık

   Sil
  5. Slm bizimde 2 yıllık bı evimiz var ye ı tasındık zemın tavanda boyuna catlak olustu, bu kat ısıtmıyoruz ısı farkında. Catlak olabilir mı,

   Sil
 5. İki yıllık bir binanın son katını (14.kat) satın aldık alırken bir kaç yerde düz inen çatlaklar vardı müteahhit bunun normal olduğunu apartmanın oturduğunu söyledi ve buraları kapattılar.ancak taşındıktan sonra bu kapatılan yerler yeniden çatladı.bunlarin dışında bir çok yerde yeni çatlaklar çıktı bazıları merdiven şeklinde ilerliyor özellikle Elazığ depreminden sonra arttı. Olduğumuz şehir adana yani çok az sallanmamiza rağmen catlaklardaki bu artış beni endişelendiriyor.kolonlarin nerde olduğu da anlaşılmıyor bu durum normal mi ya da ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, emirhanaydin2011@gmail.com adresine çatlakların fotoğraflarını gönderirseniz inceleyip geri dönüş yaparım.

   Sil
  2. Bizde de ayni problem var sorun nedir acaba? Önemli birsey mi?

   Sil
  3. Merhaba, bu yazıyı okuyunuz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 6. Emirhan Bey iyi gunler.Samsunda yasiyoruz ev alacağız baktığımız bina iki yıllık. Bazı odaların tavalarinda ince çatlaklar oluşmuş ve tavan boyası kabarmış. Ayrıca aynı odada tavandan zemine kadar duvarda dik catlak var. O odanın hemen arkasindaki odada da kolon bitiş yerinden zemine kadar dik çatlak var. Sizce önemli bir durum mu . Evi almalimiyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, emirhanaydin2011@gmail.com adresine çatlakların fotoğraflarını gönderirseniz inceleyip geri dönüş yaparım.

   Sil
 7. Merhabalar, 11 katlı binanın muhtelif katlatında özellikle büyük ebatlı camlarda çatlamalar oluyor, hiç cam çatlağından bahseden olmamış acaba bu normal mi, yoksa sorun teşkil eder mi? Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Merhaba, bunun pek çok sebebi olabilir? Her katta mı kırıldı? Camların ölçüleri ve büyüklükleri nasıl? Bana fotoğraf gönderebilir misiniz? emirhanaydin2011@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

   Sil
 8. Genelde bina sakinleri tarafından boşluk verilmeksizin hatalı montaj yapılan camların, küçük zemin oturmalarına verdiği tepki yorumu yapılıyor ama, işin aslı uzman gözüyle nedir? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bunun pek çok sebebi olabilir? Her katta mı kırıldı. Camların ölçüleri ve büyüklükleri nasıl? Bana fotoğraf gönderebilir misiniz? emirhanaydin2011@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

   Sil
  2. Emirhan bey, henüz içinde bizim oturduğumuz bir ev değil bu sebeple elimde görüntü mevcut değil, ama farklı odalarda olmak üzere birkaç komşudan bu şikayeti duydum, bu evi satın almayı düşünüyoruz,ilk etapta çok problem olabileceğini düşünmediğimden çok detaylı incelemedim, sonradan kafamı kurcalamaya başladı. Birde bizim muhatap olduğumuz dairenin camından eşya çekilip yeniden montaj yapılmış

   Sil
  3. Ayrıca cam hizasında duvar ve tavanda vs çatlak görmedim evin şimdiki sahibi de duvarlarda herhangi bi sorun yok dedi

   Sil
  4. Merhaba Ahmet Bey, yapı ile ilgili bilgim yok. Fotoğraf da görmedim. Bu koşullar altında benim de ilk düşüncem temelde farklı oturmaların yaşanmış olabileceği şeklinde. Ama bunun dışında pek çok farklı sebep olabilir. Pvc ürünüyse destek sacı konmamış olabilir, kusurlu imalat olmuş olabilir. Dolayısıyla sıcaklık farklarından ötürü gerilmeler gerçekleşiyor olabilir. Lento imalatı zayıf yapılmış olabilir. Bu nedenle pvc pencereye ekstra duvar yükü biniyor olabilir. Bazı markalar destek sacı olmadan da artık dayanıklılığı sağlıyor ancak üründe hatalı bir durum olabilir. Fotoğraf çekebilirseniz daha detaylı yorumlarım ama şimdilik bunlar ilk aklıma gelenler oldu. Eğer aynı sorun farklı bloklarda da aynı şekildeyse malzemenin temin edildiği fabrika ile konuyu detaylıca ele almak gerekebilir.

   Sil
  5. Teşekkür ediyorum. Bu işten anlamayan bana, ancak bu kadar güzel ablatılabilirdi. ��

   Sil
 9. Hocam sitede 8. katta oturuyorum bina 11katlı deprem olduğunda üst katların alt katlara göre fazla sallanması normal mi hep böyle midir? Bina yaklaşık 25 yıllık.Depreme dayanıklı mı değil mi bilmiyorum.Binada hangi beton kullanıldığı kolonlarda kirişlerde ne kadar demir kullanıldığı falan bunun bilgisini belediyeden alabilir miyim ya da nereden bulabilirim.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet bu normal bir durumdur. Binanın projelerini belediye arşivinden alabilirsiniz. Depreme dayanıklılık konusunda şüpheleriniz varsa binanızı test ettirmenizi öneririm.

   Sil
 10. Emirhan Bey merhaba, Almanyada yasiyoruz ve mustakil bir ev alma asamasindayiz. Evde bir cok catlak var. Emlakci daha onceki ev sahibinin sizinde yazinizda belirttiginiz gibi projede olmayan sekilde bazi duvarlari kirdigini ve duvar ordugunu catlaklarin ondan kaynakli oldugunu soyluyor. Catlaklar oldukca buyuk. Projede olmayan tugla orme evin statik yapisina ciddi bir zarar vermis olabilir mi? Ayni zamanda evin zemininde subasman perdelerinde de problem oldugu ve kontrol edilmesi gerektigini soyluyor. Toplamda 70K € masraf olacagini evin fiyatinin bu sebeple dusuk oldugunu soyluyor. Masraf yuksek olsada evi cok begendigimiz icin eger bu problemler gercekten cozulebilecek seylerse ilerlemek istiyoruz. Sizinde degerli goruslerinizi almak isterim. Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, öncelikle eski ev sahibi duvarları vs yıkarken kolonlara zarar vermiş mi? Eğer kolonlara zarar vermemişse; eziyetli bir süreç olur ama aksaklıklar giderilebilir. Eve taşınmadan önce tüm problemler giderilmelidir. "Sonradan yaparız" derseniz pişman olursunuz. Emlakçının dediğine bakmadan bir kaç müteahhit veya taşeron götürüp işin kaça mal olacağını net bir şekilde tespit etmelisiniz. Çatlakların fotoğraflarını emirhanaydin2011@gmail.com adresine gönderirseniz çatlaklarla ilgili de yorum yapabilirim.

   Sil
 11. İyi günler evin bir odasinda zemin kısmında bir duvardan diğer duvara kadar çatlak var nedeni ne olabilir bina 23 yıllık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, aşağıdaki linkte yer alan bilgilerle birlikte iletişim bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz.
   https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 12. Merhaba evimiz neredeyse 25 30 senelik ve 1. Katta oturuyoruz yattığım oda da ki taşıyıcı kolon da büyük bir şişme meydana geldi neredeyse yerden 50 cm yukarıda diyebilirim ve içi de boş sürekli dökülme sesleri geliyor ve evimizin çogu yerinde sıva çatlakları var acaba nedir suana kadar 1 kolon da böyle bir hareketlenme oldu olurken ruhum bile duymadı çok büyük bir sorun mu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duyduğum en enteresan vakalardan biri. Kolonun genişleyen bölgelerinden jel sızıntısı oldu mu? Lütfen iletişim bölümünden bana kolonun fotoğraflarını mail yoluyla gönderin.

   Sil
 13. Merhaba Emirhan Bey,
  öncelikle herkese gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.8 ay önce bir ev satın aldım, eveev 0, taşma yok, ilk kat ve son kat aynı metrekare. Fakat salonumun zemini çok sallanıyordu, tabi ben taşındıktan sonra farkettim. hafif zıplamayla, konsoldaki tabaklardan ses geliyordu, müteahhitle kavga ettim, parkeleri söküp sıvı hızlı kuruyan çimento döktüler, sarsıntı biraz azaldı(en azından tabak sesi gelmiyor). daha sonra küçük odanın duvarında da ince yatay çatlaklar oluşmaya başladı, kapı kenarında. Gerçekten psikolojim bozuldu, o kadar para verip, borca girip, içime sinmeyen, sinemeyen bir evde oturuyorum şuan. Bu iki konuya yorumunuz olur mu, istanbul tuzlada oturuyorum, deprem olmasın diye dua ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, döşeme kalınlığı nispeten az olabilir veya döşeme açıklığı nispeten fazla olabilir. Yeni binaysa endişeleneceğiniz bir durum olacağını düşünmüyorum. Bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim: Yeni binada neden çatlak olur?

   Sil
 14. Hocam merhabalar, ben yurtdışında yaşıyorum bir ev alacağım, bina 2 yıllık olmasına rağmen zemin katında duvarlarda 5-6 noktada çatlaklar var. Bunun nedeni ne olabilir, ya da size bir fotoğrafını atabilme imkanım var mıdır yorum için?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, mail kutumda astronomik rakamda talep olduğundan maillere vakit ayıramıyorum. Ancak bu sayfaya göz atabilirsiniz: Sık sorulan sorular

   Sil
 15. Slm abi benmde ewm 4 5 yılık üçüncü katı yeni boyatim siwaydi smdi bir sene olmadı pencerenin kenarları çatlamış yatay şekilde ama cok buyuk çatlak deil ama gözle görülebilir büyüklükte sikinti acaba teskeurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, üstteki makaleyi ve bu makaleyi okuyunuz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 16. Mrh evime yeni taşındım. Evi yeni yaptık daha fakat boyadan sonra sıvada çatlaklar oluştu her odada var genelde pencere ve kapı üstünde ne yapabiliriz.

  YanıtlaSil
 17. İki katlı bahçe içi müstakil ev, 12 yıllık, 7 yıldır bende, yılın 5-6 ayı kalıyorum
  Son 3-4 yıldır binaya giriş için eklenen merdivenlerde binadan ayrılma, evin çevresindeki bahçe ile arasındaki betonda çatlaklar ve yükselti farkları ve kapı-pencerelerde kapanma problemleri çıktı
  Kime göstersem oturuyor normal dediler
  Hatta başka bir sorun için gelen iki farklı sigorta ekspertizi de öyle dedi ama tatmin olamadım
  Oturmaya ne zaman biter nereye kadar gider
  Değilse ne yapmam lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, zemin kil zemin ise oturma yıllarca da devam edebilir. Bölgenizde bulunan bir inşaat mühendisinden yerine gelip bakmasını talep etmenizi öneririm. Gerekli görürse zemin etüdü alıp zeminin yapısını da inceletebilirsiniz.

   Sil
 18. Merhaaba evim 3 yıllık evinin misafir odasının ust asma tavan altıyla yatay kucuk çatlama kabarma dökülme oldu bu çatlama uzadı gun geçtikçe odanın yanıyla tuvalet var ordan olsa alt tarafta olur ust bölgede çatlama o zaman ust komşunun yan komşusundan olabilirmi duvarı soyunca içindeki alçı ufaladkca dökülüyor alçıdayım sonra boya yaptik bakalim ne olacak sizce nedendir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tesisatı kontrol ettirmenizde fayda var. Binada başka bir yerlerde çatlak varsa bu sayfayı da incelemelisiniz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 19. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba, yeni aldığımız evin iç duvarında, yatay bir çatlak var. Bina 3 yıllık. Çatlak duvarın hem önünden hem arkasından yani her iki odadan da görünüyor. Tehlikeli bir durum mudur acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen bu yazıya göz atın: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 21. Merhaba,
  2003 yılında yapılmış 10 katlı bir binanın en üst katındayız. Dairemizin hemen her odasında dikey duvar çatlağı var. Bunların kalınlığı 1mm den fazla değil. Bu çatlaklar sıva çatlağı değil diye düşünüyorum çünkü duvarın her iki yüzünde de aynı yerde çatlak var. Çatlaklar genelde kolon ile duvarın birleşiminde bulunuyor (duvar kolondan ayrılıyor gibi). Kolonların kendisinde çatlama göremedim ancak tavanlarımızda da çatlamalar var. Ayrıca geceleri tavan ve duvarlardan "çıt" "çat" gibi sesler geliyor. En kısa zamanda apartman sakinlerini ikna edebilirsem denetim yaptıracağım ancak sizin de bir fikrinizi almak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ekleme: Bir odada merdiven şeklinde kalınlığı 1mm kadar çatlak bulunmakta.

   Sil
 22. Merhabalar,
  Adanadan oturuyorum babamdan kalma 4 katlı bir evin 3.katı ço eski bir yapıya sahip. odalarımızda zeminde duvarlarda çok kalın olmasada her oda da çatlaklar mevcut..3. kat yani benim evimin kapından çıktıktan sonraki merdiven boşluğu çökecekmiş gibi dırıyor. alt tarafı 2-3 sene önce 2 demir blokla desteklenmiş ama şimdiki hali bolğu tutan yerlerin yanından koca çatlaklar var..bununla lakalı yıkım kararı mı almak gerekli..yada sadece bir usta bulup merdivenin o çatlak kısmı onarılabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Usta ile olacak iş değil lütfen Çevre ve Şehircilik ile irtibat kurun.

   Sil
 23. Emirhan bey merhabalar,üç ay önce Kocaeli Başiskele de bir dublex daire satın aldık.Geçen hafta evin üst katındaki odalarda ve girişte uzunca yatay çatlaklar meydana geldi.Çatlak ilk önce bir odanın duvarındaydı. Sonra üst katın tüm odaların duvarlarında kılcal şekilde uzunca çatlaklar oluştu. Daireyi satın almadan önce binanın dış cephesinin bir duvarında da yatay şeklinde bir çatlak vardı.Müttahit izolasyon da bir poşet malzemenin bozuk çktığını çatlağın o yüzden oluştuğunu söylemişti.O zaman çok önemsememiştik .Ama şimdi tüm odalarda çatlak oluşunca çok endişelendik.Müttahit kara sıva yapmadıklarını alçı sıva yaptığını ve çatlakların alçı sıvanın kurumasından kaynaklandığı ve tadilat yapacağını söyledi.Ama çok endişeliyiz.Yazınızda yatay çatlakların daha ciddiye alınması gerektiğini yazmışsınız.Ne yapmalıız ?Açıkçası Mütahit in söylemlerine güvenmiyoruz.Lütfen! yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen Çevre ve Şehircilik ile irtibat kurun.

   Sil
  2. Emirhan bey cevabınız için çok teşekkür ederim."Lütfen Çevre ve şehircilikle irtibat kurun" diye yazmışsınız.Peki nasıl irtibata geçececiz .Evin bulunduğu belediye'ye gidip haber vermemiz gerekir.Rica etsem daha açıklayıcı cevap yazar mısınız?

   Sil
  3. Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü'ne gidebilirsiniz. Telefonla il müdürlüğü'nü arayabilirsiniz. Veya alo 181 hattını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Sil

 24. Bu arada bina 2017 yapımı henüz üç yasında

  YanıtlaSil
 25. Emirhan Bey merhaba.1991 yılında yapılan 6 katlı bir binanın en üst katında oturuyoruz.Evimizin içinde,apartmanimizin içinde en ufak bir çatlak yok.Fakat Bodrum'a indigimizde bazı çatlaklar gördük.Bunlar ne anlama geliyor,bilgilendirirseniz çok seviniriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıyı okuyun lütfen: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 26. Fotograflar mevcut nasıl gönderrbilirim size

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karşılaştığınız çatlak tipini bu yazıda bulabilirsiniz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 27. Merhaba Emirhan bey. İstanbulda Kağıthane ilçesinde yeni bir binaya tasinacagim. Bina 2 yıllık bina fakat İskani yeni çıkmış iki ay kadar önce. Evin kolonunda 45 derecelik açıyla yukarı doğru bir çatlak gördüm. Sordum sıva çatlağı dediler. Yeni bina olunca çok onemsemedim söylenene güvendim fakat şimdi aklıma takılıyor. Henüz taşınmadik. Sizce durum ne olabilir İskanin bu kadar geç alınmış olması da
  normall mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, lütfen bu yazıyı inceleyiniz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 28. Merhaba giriş katta oturuyorum 1 tane kolonun alt ve üst kısmına vurduğum zaman boş tık tık diye ses gelmektedir orta kısımda o şekilde birşey yok. Kolonun bir kısmı fayans ve fayans kırıkları oluştu neyi işaret Bilgi verir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acaba kolon sandığınız şey tesisat bacası olabilir mi? Bana kalırsa doğrudan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yerinde tespit yapılması için başvuruda bulunun.

   Sil
 29. Merhaba Emirhan bey biz yeni ev aldık ev sıfır 3 yıllık bina ama balkon duvarında gözle görülür bir şekilde çatlaklar var karşı dairenin balkonyyla duvar bağlantılı olduğu için onlarınki de çatlak evin her odasında hemen hemen çatlaklar mevcut bunun nedeni nedir neden çatlak olusur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, lütfen bu yazıları okuyunuz: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html ve
   https://www.emirhanaydin.com.tr/2019/08/evimde-catlaklar-var-ne-yapmaliyim.html

   Sil
 30. Emirhan Bey merhaba bizim Bina Hem açık Garaj Hemde Kapali Garaj Var Acik Garaj L şeklide Yani Binanin Girişi açık Garajin Oldugu Yerdir beton atılmış lakin Betonlar Oturduğu için binanin köşelerinden Ayrilma Yapiyor Suan Bina 4 senelik Sizce bunlar normal mi Yoksa konsolidasyon çökmesimi acaba Dairede ve binada çatlak gözükmüyor suan Süpürgelik tarzi Birsey yapıp kapattı Suan Su Girmiyor Sizce 4 betonun binadan ayrilmasi normal mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, konuyu tam anlayamadım. Tretuvar betonunun bina ile olan birleşim yerinde ayrılma mı var? Lütfen noktalama işaretleri kullanarak tane tane anlatınız.

   Sil
 31. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 32. Kolay gelsin Emirhan bey köye 2 katlı ev yaptırdık geçen aralıkta kaba inşaatı bitti bu günlerde de sıva işini tamamladık ama tabana şap atarken üst katta tabana yakın yerde karşılıklı 2 duvardan 2 şer metre uzunluğunda yere paralel çatlaklar vardı 2mm kadar orayı sıva ile kapattık ama şimdi de bi arka duvarda bu sefer tavana yakınyerde aynı çatlaklar var kolon ve kirişlerde bi sıkıntı yok bu durum beni çok düşundürüyo ne yapabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ruhsatlı ve projeli bir iş mi? Projesine uygun bir şekilde inşa ettiniz mi? Isı yalıtımı iyi olsun diye proje dışı bir imalat olarak iki sıra tuğla örüp arasına köpük koydunuz mu? Detay verebilir misiniz?

   Sil
  2. Hayır ruhsat almadık fazla bilgim yok bu konularda 250m2 alt oturumun 180m2si garaj üstünde 250m2 ev var altta mütemadi garaja gelen kısımda 4.5 m arası Bi kolon olacak şekilde zaten ne olduysa şap atıldıktan sonra oldu garaja gelen kısımlarında bu sorun oluştu ama garaj tabanında herhangi Bi sarkma yok kolon ve kırılırken çatlakalarda yok

   Sil
  3. Görmeden ve incelemeden net yorum yapılması mümkün değil ancak; kirişlerde yetersiz donatıdan ötürü sehim oluşmuş ve üzerindeki duvarda 2mm'lik çatlak oluşmuş gibi görünüyor. Projesiz, ruhsatsız işlerde ne yazık ki hep oluyor. Lütfen bir inşaat mühendisinden teknik destek alınız. Geçmiş olsun.

   Sil
 33. Merhaba...iki katlı taban oturumu 90m2 bir villada 50 cm radye temel kullanıldı...projede c25 beton yeterliliğine rağmen, C30/37 beton kullanildim...fakat ampat yapılmadan yapıldi...projedede ampat yoktu ...yapı denetimdendede geçti ve binamız yapıldı...projeyi çizen mühendise sordum ampat neden yapılmadı Diye...genelde gördüğüm çoğu projede ampat var diye ,,,o bölgeden alınan toprak numunesine göre gerek görülmedi o yüzden yapılmadı dedi...korkmami gerektiren bı durum varmidir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, korkmanızı gerektiren bir durum yok. Proje müellifi gerekli bulmadığı için ampatmansız bir şekilde projenizi hazırlamıştır. Hesap sonucu gerekli görseydi daha farklı bir temel projelendirirdi. Rahat olun, az katlı ve radye temelli bir yapınız var.

   Sil
  2. Emirhan bey merhabalar emirhan bey ben müstakil bahçeli evim var üstüne bir ev yaptım 1 yıl önce eve taşındık fakat evin hemen hemen tüm odalarında mutfak ta dahil olmak üzere duvarlarında dikey saç teli kadar uzun çatlaklıklar oluşmaya başladı aceba neyden kaynaklı oluştu bu çatlaklar dahada genişler mi bilginiz i alabilirmiyim saygılar

   Sil
  3. Lütfen bu yazıyı okuyun: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 34. Selamın aleyküm bende size birşey danışmak istiyorum bizimde yeni aldığımız dairede tavanda ve kolunlarda şişme oluyor ve alçı dökülüyor bu neden oluyo acaba ve çözümü nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıyı okuyun lütfen: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   İlave olarak, yalıtımla veya tesisatla ilgili problemlerinizin olup olmadığını kontrol edin.

   Sil
 35. Merhabalar benim oturduğum site gökdelen kule 30 katlı bir bina 6 yıllık bina ve duvarlarında büyük çatlaklar oluştu..Tehlikeli bir durum mudur acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen yetkili kurumlarla iletişime geçip binanızı test ettirin.

   Sil
 36. Emirhan bey merhaba, 3-4 yıllık bir sitede ev aldık, bahçe katı.duvarlarımızda çatlaklar var, projenin mühendisiyle görüştük önemli bişey değil dedi perdemeyle sıva yaptılar boyadılar, ama geçen gün salondaki kolonda bir gümbürtü koptu ve dikey 1mm yi geçen uzun uzun çatlaklar oluştu, ben çok korktum, sizden de fikir almak istiyorum teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen bu yazıyı okuyun: https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/06/zemin-katlarda-yatay-catlaklar-ne-ifade.html

   Eğer yaşadığınız sorunun farklı olduğunu düşünüyorsanız lütfen yetkili kurumlarla iletişime geçiniz.

   Sil
 37. Merhabalar 3 yıllık binada oturuyorum tavanlar üstümüze düştü duvarda parmağımın içine gireceği alçı sıva çatlagı oluştu bu konuda yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen bu iki yazıyı okuyun: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html ve https://www.emirhanaydin.com.tr/2019/08/evimde-catlaklar-var-ne-yapmaliyim.html

   Sil
 38. Benim evin çoğu yerde duvar çatlakları görüyorum ilk zamnlar yoktu 8 ay oldu yeni yeni görmeye basladim binada 2017 yapılmış neden olabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen bu yazıyı okuyun: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 39. Emirhan bey merhaba,
  Evimiz yeni sıfır daire bitimi 1sene önce oldu. biz 1 aydır oturuyoruz.Daire içlerinde henelde kapı üstü ve uzun duvarların tam ortasında çatlaklar oluştu. çatlaklar 1-2mm genişliğinde duvarlar ytong ve üzeri alçı kaplı ancak file uygukaması yok. her geçen gün yeni bir kılcal çatlak gözüme çarpıyor. 3+1 evde 5 yerde var. binamız fore kazık üstüne yapıldı. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bina olması, zeminde zemin iyileştirme yapılmış olması güven verici sebepler. Belki, çimentolu kaba sıva yapılmamış olması bu kılcal çatlakları görmenize neden oluyordur. Aklıma ilk gelen sebep bu oldu.

   Yine de çatlakları izlemeye devam edin. Sevgiler...

   Sil
 40. Merhaba kiracı olarak bir ev tuttuk .tutarken boyalar kabarmış sorulmuştu..Iyi bir boyacı çağırdık çatlak sayılmaları kazıdı sıvadı boyadı. 45 gün oldu tekrar kılcal boya çatlakları başladı sanırım yine kabaricak, ev sahibi sallamiyor. Bütün apartmanda aynı sorun varmış, bu silikonu mu denesem acil çözüm lütfen çok üzülüyorum. Yazık dünya badana parası verdim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kabarma dediğinizde aklıma ilk olarak tesisat kaçakları veya binanın dış cepheden su alması geldi. Ama şu anda kabarma olmadan da çatlamalar görüyorsunuz anladığım kadarıyla. Kaç yıllık bina? Şu yazıya da göz atar mısınız?: https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/05/yapilarda-olusan-catlaklarla-ilgili-sss.html

   Sil
 41. Temelin toprak zeminle iki santim kadar bir boşluk oluşmuş ne yapabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğrafları iletişim bölümünden gönderin inceleyeyim.

   Sil
 42. Mrb 6 yıllık bina da oturuyorum yani yeni bina ama geçen gün bi anda bina yıkılacak oldu evden kaçtık daha sonra geri girdik binada çatalak oluşmuş oturma yapıyor dediler ama çatlağı biraz kazıdım tuğla eğri duruyor sebebi kötü mü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bina nasıl yıkılacak oldu anlamadım. Yani nasıl bir durum yaşadığınızı anlamadım. Binanızın yapı denetim firması ile veya inşaat mühendisi ile görüşmenizi tavsiye ediyorum. Bence farklı bir durum var ve incelenmesi iyi olur.

   Sil
 43. Merhaba yazlığıma geldiğimde zeminde biraz çökme olduğunu ve tavana sıfır olan mutfak dolabında da aşağı iniş farkettim . Evi ben geçen yıl aldım, ancak ev on beş yıllık. Sebep ne olabilir ve ne yapmalıyım... şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 44. Merhaba,

  Sakarya'da bilinen bir müteahhitten bir daire aldık. Sıfır daire. Bir kaç aydır oturuyoruz. Biz en üst kat olan üçüncü kattayız. İki üç günde bir, çatıdan (bize göre çatıdan) güm diye bir ses geliyor. Bir kere geliyor ses, şiddetli geliyor. Genelde gece 1-4 arası oluyor. Saç teli gibi ince birkaç çatlak var. Açıkçası korkmaya başladım. Malum deprem bölgesi de. Sizin yorumunuzu almayı çok isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sıfır daire ise 2018 yönetmeliğine göre inşa edilmiştir. Öncelikle müteahhit firmanın inşaat mühendisiyle konuşmanızı, akabinde resmi kurumlarla iletişime geçmenizi öneriyorum.

   Sil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etkinlik,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,4,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,146,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,3,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,9,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,7,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Yeni Binada Neden Çatlak Olur? Panik Yapmayın!
Yeni Binada Neden Çatlak Olur? Panik Yapmayın!
Bu çatlaklar; boyada, sıvada, betonda veya tuğla duvarda görülebilir. Hatta yeni yapılmış binalarda daha çok çatlak görülebilir. Peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Bu yazımda "Yeni binada neden çatlak olur?" sorusunun cevabını ele alacağım.
https://1.bp.blogspot.com/-K_zArrELk1Q/XkZ1lQ1lpuI/AAAAAAAAD18/3ey365bCwwYrFBLLYb26fD2gj8v6lpbUQCLcBGAsYHQ/w480-h640/1.2.webp
https://1.bp.blogspot.com/-K_zArrELk1Q/XkZ1lQ1lpuI/AAAAAAAAD18/3ey365bCwwYrFBLLYb26fD2gj8v6lpbUQCLcBGAsYHQ/s72-w480-c-h640/1.2.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/02/yeni-binada-neden-catlak-olur.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/02/yeni-binada-neden-catlak-olur.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız