$type=carousel$cols=3

Gün Gün İnşaat - Derzli Laminant Parke Maliyeti - Laminat Seçimi

PAYLAŞ:

Gün gün inşaat yazı dizisinin 26. bölümünde laminant parke nedir, derzli laminant park nedir, laminat parke döşetme maliyeti nedir, lamine parke i...

Gün Gün İnşaat - Derzli Laminant Parke Maliyeti - Laminat Seçimi

 Gün gün inşaat yazı dizisinin 26. bölümünde laminant parke nedir, derzli laminant parke nedir, laminat parke döşeme maliyeti nedir, lamine parke ile laminant parke arasında ne fark vardır gibi soruları cevaplamaya çalışacağım. Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

Laminant Parke Nedir?

Öncelikle kelimenin doğru yazılışından başlayalım. Doğru yazılışı laminat mı yoksa laminant mı? Türk Dil Kurumu'na göre laminat sözcüğünün herhangi bir anlamı yok. Yani doğru yazılışı "laminant"!

Peki laminant parke nedir? Laminant parke, ısıl işlemlerle preslenmiş talaşın dekor tabakası ve koruma tabakası kaplanmış halidir.

Laminant Parke Sınıfları ve Laminant Kalınlıkları - AC4 32 Laminant Parke Nedir?

Laminant parke sınıfları kalitesine göre numaralandırılır. 21, 22, 23 olarak adlandırılan yirmili sınıflar mesken olarak kullanılan alanlar için uygunken (yani az aşınma, az kullanım) 31, 32, 33 olarak adlandırılan otuzlu sınıflar ticari alanlar için kullanılır. Günümüzde artık mesken veya ticari alan ayırt edilmeksizin otuzlu sınıflar daha çok kullanılmaktadır.

Kamu ihalelerinde sıklıkla karşılaşılan AC4 32 sınıf laminant parke, orta yoğunluktaki ticari alanlarda kullanılmaya uygun, aşınmaya karşı iyi dirençli laminant parke sınıfındadır.

Laminant parkelerin kalınlıkları ise 6 mm'den başlamaktadır. Ancak en çok kullanılan laminant parke kalınlığı 8 mm'dir. Tercihe göre 10 mm'lik laminant parkeler de kullanılmaktadır ancak yerden ısıtmalı dairelerde 10 mm'lik laminant parke tercih etmek pek mantıklı değildir.

Derzli Laminant Parke Nedir?

Laminant parkelerin arasındaki 1 mm'lik V şeklindeki boşluk ile oluşan laminant parke modeline derzli laminant parke denir. Derzli laminant parkeler göze daha estetik geldiği için derzsiz laminant parkelere göre daha çok tercih edilmektedir.

Laminant Parke ile Lamine Parke arasındaki fark nedir?

Laminant, yukarıda da bahsettiğim gibi, ısıl işlemlerle birleştirilmiş talaşların dekor kağıdı ile kaplanması ile elde edilir. Bunun üzerine de koruyucu tabaka kaplanır. Ancak lamine parkede durum daha farklıdır. Lamine parkede ısıl işlemlerle preslenmiş talaş yerine tamamen doğal ağaç kullanılır. Bu nedenle tamamen doğal bir malzemedir ancak bununla orantılı olarak da laminant parkeye göre oldukça pahalı bir malzemedir.

Laminant Parkenin Avantajları

 • Laminant parke ekonomik bir kaplama malzemesidir.
 • Laminant parke, lamine parke gibi kaplamalara göre ağaç katliamını azaltır.
 • Laminant parkenin bakımı daha kolaydır.
 • Üzerinde ayakkabı ile yürünebilir.
 • Dayanıklı bir malzemedir.
 • Leke tutmaz.
 • Montajı oldukça basittir ve çok kısa sürede montaj edilir.
 • Cila gerektirmez.
 • Yerden ısıtmalı alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Yerden ısıtmalı dairelerde laminant parke mi yoksa seramik kaplama mı tercih edilmeli?

Bana en çok sorulan sorulardan biri de bu. Alttan ısıtmalı dairede seramik kaplama mı mantıklı yoksa laminant parke mi? Bu soruyu cevaplamak için birkaç farklı açıdan konuyu ele almak gerekiyor. Bu açıların ilki tabi ki ısı iletkenliği açısı. Bu açıdan konuyu ele aldığımızda seramiğin laminant parkeden birkaç adım önde olduğunu söylemeye gerek bile yok. Seramik yapısı gereği ısıyı, ahşap malzemeden çok daha iyi iletir. Bunun anlamı; yaz aylarında ayaklarınızın serin bir yüzeye temas etmesi ve kış aylarında da ayaklarınızın sıcak bir yüzeye temas etmesi. Laminant parke kaplı bir dairede ise ısı iletkenliği konusunda verim seramiğe göre düşük olacaktır.

Ancak konuya mimari açıdan bakacak olursak; seramik kaplama, laminant kaplamanın verdiği o samimi havayı yakalayamıyor. Seramiklerde de artık, laminant parke görüntüsünü taklit etmeye başladılar, bu doğru. Ancak yine de; tam anlamıyla laminant kaplama havasını yakalayamıyorlar. Ben evimde otururken ahşap malzemenin görsel sıcaklığını hissetmeyi tercih ediyorum. Hastane koridorunun soğukluğunu değil!

Maliyet açısından bakacak olursak da; ortalama seramik kaplama maliyeti 63 TL/m² iken, ortalama laminant parke kaplama maliyeti 49,50 TL/m² civarında.

Benim fikrimi soracak olursanız; ben oyumu direkt olarak laminant parkeden yana kullanırım.

Hangi laminant parke evime yakışır?

Hangi laminant parkenin evinizde daha şık duracağına karar veremiyorsanız, telefonunuza mobil olarak indirebileceğiniz "Yıldız Entegre" programı ile odanızın fotoğrafını çekip yükleyerek, farklı modelleri fotoğrafa entegre edip deneyerek, evinize hangi parkenin uyacağını bulabilirsiniz.

Laminant parke kaplama maliyeti kaç TL?

Ben sıkı bir pazarlıktan sonra KDV dahil 32 TL/m² bedel ile laminant parkemi satın aldım. Buna 60 kuruşluk şilte bedeli de dahildi. Süpürgelikleri ise 3,5 TL/metre bedelle satın aldım. Ayrıca 15 metre alüminyum gümüş rengi kapı eşik profili aldım ve bunun bedeli de 150 TL oldu. Projemdeki 445 m² laminant parke ve 630 metretül süpürgelik için 500 m²'lik parke sipariş ettim (nedenini aşağıda açıkladım). 

Ancak süpürgelikleri beyaz renkli seçmiştim ve çiviler beyaz rengin üzerinde tam anlamıyla sırıtınca iade ettim ve farklı bir süpürgelik beğendim. Bu süpürgeliğin bedeli 4,75 TL/mtül oldu. Böylece toplam maliyetim 19.142 TL oldu. Süpürgelik bedeli ve şilte dahil bu tutarı 445 m²'lik laminant parke alanıma böldüğümde ise yaklaşık 43 TL / m²'yi buldum. Tabi ki bu sadece malzeme bedeli. Buna 6,5 TL/m² işçilik ilave ettiğimde ise 49,50 TL/m² olarak derzli laminant parke kaplama maliyetini buldum.

Hesapladığım laminant parke alanından daha fazla metrekarede sipariş vermemin sebebi ise uygulamada laminant parkenin derzlerinin birbirini takip etmesini istememden kaynaklandı. Bu da malzeme zaiyatı anlamına geliyordu. Bu nedenle miktarı bir miktar artırarak malzeme siparişi verdim.

Şantiyede neler yaptık?

Laminant parke döşenmesi işlemlerine başlamak için PVC pencere işlerinin bitmesini bekledik. Malum; kış aylarına geldik ve pencerelerim takılmadan laminant parkeyi yapmak benim için risk oluşturacaktı. Laminant parkelerin zarar görmesi sert bir yağmura bakardı. Bu nedenle camlarım takıldıktan sonra işe koyulduk.
laminant parkenin kesilmesi

laminant parkenin döşenmesi, laminant parke nasıl döşenir

derzli laminant parke maliyeti, laminant parke sınıfları, ac4 32 sınıf laminant parke nedir?
Laminant köşe profili (halk arasında balık sırtı) gelecek bölgede birleşim detayı aşağıdaki şekilde olmalı.
laminant parke birleşim detayları
Laminant ile seramiğin birleşim detayı aşağıdaki şekilde olmalı.
laminant parke birleşim detayları, laminant parke ve seramiğin birleşim detayı

Süpürgeliklerin montajı

Yukarıda da belirttiğim gibi esasında beyaz süpürgelik satın almıştım. Ancak çivi izleri beyaz süpürgelikte çok sırıtınca o malzemeyi iade ettim ve onun yerine aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz laminantı satın aldım. 
derzli laminant parke süpürgeliklerinin montajı

derzli laminant parke süpürgeliklerinin kesilmesi

derzli laminant parke işçiliği kaç tl

Esasında ankastre süpürgelikler bu sıralar çok moda. Bu yöntemle hiç çivi izi görmeden süpürgelikleri montaj etmeniz mümkün. Ancak bana önerilen; verevsiz odalarda bu malzemenin kullanımının uygun olduğu. Ne yazık ki benim projemde odalarda yer yer verevler var. Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

YORUMLAR

BLOGGER: 4
 1. İçerikleriniz mükemmel. Takip ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, çok mutlu oldum.

   Sil
 2. Elinize sağlık. Parke rengi çok hoşuma gitti. laminatın marka ve modelini öğrenebilir miyiz, sanırım yıldız etegre vario nun bir modeli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Bu projede Dimamond markasının kar tanesi modelini kullandım.

   Sil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Gün Gün İnşaat - Derzli Laminant Parke Maliyeti - Laminat Seçimi
Gün Gün İnşaat - Derzli Laminant Parke Maliyeti - Laminat Seçimi
Gün gün inşaat yazı dizisinin 26. bölümünde laminant parke nedir, derzli laminant park nedir, laminat parke döşetme maliyeti nedir, lamine parke i...
https://1.bp.blogspot.com/-fu6qxwvwXEs/YAbviTvhQcI/AAAAAAAAHyI/-5hbK7YK-wsqMmAdCfuVdubQwXV7mC9HgCLcBGAsYHQ/w640-h480/WhatsApp%2BImage%2B2021-01-19%2Bat%2B16.58.45.webp
https://1.bp.blogspot.com/-fu6qxwvwXEs/YAbviTvhQcI/AAAAAAAAHyI/-5hbK7YK-wsqMmAdCfuVdubQwXV7mC9HgCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h480/WhatsApp%2BImage%2B2021-01-19%2Bat%2B16.58.45.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/12/derzli-laminant-parke-maliyeti.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/12/derzli-laminant-parke-maliyeti.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız