$type=carousel$cols=3

Gün Gün İnşaat - Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama

PAYLAŞ:

 Gün gün inşaat yazı dizisinin 23. bölümünde alüminyum kompozit dış cephe kaplamasından, alüminyum kompozit kaplama yöntemlerinden, kompozit...

kütahya inşaat, kütahya satılık daire, kütahya satılık ofis, kütahya inşaat firmaları

 Gün gün inşaat yazı dizisinin 23. bölümünde alüminyum kompozit dış cephe kaplamasından, alüminyum kompozit kaplama yöntemlerinden, kompozit kaplama yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden, cephe aydınlatmasından ve alüminyum kompozit kaplama maliyetinden bahsedeceğim. Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

Gün gün inşaat yazı dizisinin 18. yazısı olan mantolama bölümünde dış cephede ilk olarak mantolama yaptığımdan, arka ve yan cephelerin bir kısmında mantolamanın üzerine dekoratif panel kaplama, kat silmesi ve kanallı köpük söve uygulaması yaptığımdan, mineral sıva ve boya ile işlemleri tamamladığımdan bahsetmiştim. 

Alümiyum Kompozit Kaplama Nasıl Yapılır?

Ön cephede ve yan cephelerin bir kısmında ise alüminyum kompozit cephe kaplaması yapacaktım. Bununla ilgili olarak iki ayrı firmadan teklif aldım. Bu yazı da ilginizi çekebilir: Hangi aşamada hangi malzemenin siparişi verilir?

Aldığımız fiyatların mukayesesinin ardından daha önce de çalıştığımız Alüsis firmasıyla anlaştık. 

za iş merkezi projesi ön dış cephe çalışması

Proje detayları

Üstteki fotoğrafta da görüldüğü üzere projede, 3 adet oval kesitli kulemiz, kompozit alanın etrafını çeviren kutu kesitimiz ve pencere sövelerimiz vardı. Oval kesitli kulelerimiz bakır renkli, pencere söveleri ve kompozit alanı çeviren kontur çizgisi açık gri renkli ve son olarak ana zemin rengi koyu gri rengiydi.

Uygulama esnasında projeye sadık kaldık ancak sadece pencere sövelerini bir tık daha ön plana çıkarmak için; pencere sövelerinin rengini de kulelerin rengine çevirdik. Kullandığımız renkler Saray kompozitin yeni renkleri olan beton rengi (açık gri), bazalt taşı rengi (koyu gri) ve paslı çelik rengi (bakır rengi).

Kompozit alanı çeviren kontur çizgisini binanın köşesinden aldık ve biraz daha yan cepheye doğru ilerlettik. Tam balkon hizasına kadar kontur çizgisini taşıdık. Ve led ışıklandırmayı da sadece saçak hizasında değil, kontur çizgisi boyunca sürdürdük.

alüminyum dış cephe kaplaması projesi
Projede kulelerin çapını 80 cm olarak belirledik. Esasında bu bölümü not alıyor olmam, siz değerli okuyucularımdan ziyade kendim için. Çünkü bu stildeki cepheyi ilk uyguladığımız Laleli Palas apartmanından beri kulelerin çapını bir türlü hatırlayamıyorum ve her defasında Alüsis'in ustası Seyfi Usta'yı arıyorum.

Her yeni projede pencerelerin arasındaki duvar mesafesini kuleye göre ayarlamaya çalıştığım için, her yeni projede kulenin çap ölçüsüne ihtiyacım oluyor ve hafızam da zayıf olduğu için Seyfi Usta'yı aramak zorunda kalıyorum. Artık o da usandı ben de!

Bu projede pencere sövelerinin kalınlığını 20 cm olarak belirledik. Ancak normalde daha az kalınlıkta yapıyorduk. 20 cm yaptığımızda söveler biraz daha kendini belli etti ancak tarafsız olmam gerekirse; hem oval kuleler hem de kalın pencere söveleri paslı çelik rengi olunca cepheyi biraz boğdu. Eğer projeye sadık kalıp pencere sövelerini açık gri (beton rengi) yapsaydık muhtemelen kuleler daha ön plana çıkmış olacaktı ve çok daha sade bir görüntü elde etmiş olacaktım.

Zaten bu dış cephe çalışmasında gözüme batan iki nokta var ve biri sövelerin renkleri. Bir diğeri ise silikon rengi. Gri renk silikon çektiğimizde cepheyle daha uyumlu olur sandık ancak bazalt rengi koyu gri alüminyumun arasında gri renkler adeta beyaz renk gibi açık renkli kaldı ve bu hoş olmadı. Kendime buradan bir not bırakmak istiyorum. Siyah renkli silikondan vazgeçme!

Alüminyum Kompozit Panel Nedir?

Alüminyum kompozit panel; polietilen tabakanın her iki yüzeyinin alüminyum levhalarla kaplanmasıyla elde edilen bir malzemedir. 

Peki alüminyum kompozit paneller nerelerde kullanılır?

 • Binaların dış cephelerinde
 • İş yerlerinde 
 • Reklam tabelalarında 
 • Havaalanları, tren garları, otobüs terminallerinde
 • Tünel ve metro istasyonlarında
 • Stadyumlarda
 • Ofis tasarımlarında
 • Benzin istasyonlarında
 • Fuarlarda stand uygulamalarında
 • Yürüyen merdivenlerde
 • Asansörlerde
alüminyum kompozit paneller kullanılır. Ülkemizde ve dünyada sıklıkla kullanılan, göze hitap eden bir malzemedir kompozit paneller. Hafif olması, renk seçeneklerinin olması, uzun ömürlü olması en çok tercih nedenlerinden sadece bazılarıdır.

Alüminyum kompozit dış cephe kaplaması yapım aşamaları nasıldır?

Alüminyum kompozit paneller imalat projesine göre atölyede hazırlanır ve şantiye alanına getirilerek hazırlanan çelik konstrüksiyona monte edilir. Ardından kompozit panellerin derz aralarına poliüretan sosis ve seçilen renkte cephe silikonu uygulanır. Son olarak da alüminyum kompozit panellerin üzerindekli folyo sökülür ve işlem tamamlanmış olur.

Alüminyum kompozit cephe kaplamasının tek yolu silikonlu yöntem değildir. Tırnaklı sistem veya kenetli sistem adıyla bilinen alternatif yöntemler mevcuttur. Ancak benim şantiyelerimde uyguladığım sistem silikonlu sistem olduğu için diğer uygulama yöntemine değinmeyeceğim.

Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama Maliyeti Kaç TL?

Alüminyum kompozit kaplama için maliyet hesaplaması biraz teferruatlı. Çünkü metraj çıkarırken 2 cm'lik tırnak paylarını da hesaplamak gerekiyor. Ayrıca bir kısmı üst üste binen kompozitleri de atlamamak gerekiyor. Ve son olarak da ekstra işçilik gerektiren parçaları (benim projemdeki oval sütunlar gibi) ayrıca hesaplamak gerekiyor. Çünkü oval kulelerin ekstra işçiliği olduğu için bunların birim metrekare maliyeti de farklı olacaktır.

Benim anlaşmama göre KDV hariç bazalt rengi, paslı çelik rengi ve açık beton rengi kompozitler 300 TL/m² idi. Ancak oval kesitli kulelerin ekstra işçiliği olduğu için oval kulelerde 380 TL/m² + KDV tutar üzerinden anlaştık.
alüminyum kompozit kaplama hakedişi nasıl yapılır?

Ufak tefek ekstra işlerim oldu ve iş sonu kesin hakedişi çıkardıktan sonra üstteki fotoğrafta gördüğünüz gibi taşeron firmanın hakedişini yapıp ödemesini yaptım.

Pencereler dahil karşıdan görünen alan 265 m² iken alüminyum kompozit alanı 466 m² çıktı. Tabi ki hesap hatası yok. Sağ ve sol bitiş alanlarındaki kutunun etrafı, teras bölümündeki üst kompozitler, pencere sövelerinin iç kısımları vs. derken çıkan alüminyum kompozit alanının karşıdan görünen alandan fazla çıkması gayet normal. Alüminyum kompozit metrajı çıkarırken gerçekten çok hassas olmalısınız. Bu şantiyemde gerçek metrajın iskele alanına oranı 1.75 bandında çıktı. 

Mantolama maliyetini yazdığım sayfadaki spoiler'ı aynen buraya da yapıştırıyorum:

Spoiler: Alüminyum kompozit işlerine (ışıklandırma dahil) KDV dahil yaklaşık 180.000 TL ödedim. Yani arka cephe ile beraber toplam dış cephe maliyetim 247.400 TL oldu. Kompozit işine hiç girmeseydim, az önce de belirttiğim gibi toplam dış cephe maliyetim 80.000 TL olacaktı. Aradaki fark gerçekten korkunç. Bunun temel nedeni ise ne yazık ki dolar kuru. Alüminyum kompozit işi eskiden bu kadar pahalı değildi. Dolar kuruna endekslemek için kompozit panel işlerini 40$+KDV olarak düşünebilirsiniz.

Biz şantiyede neler yaptık?

Alüminyum kompozit dış cephe kaplamasının yapım aşamalarında anlattığım gibi, ilk olarak çelik konstrüksiyonu hazırladık. Kulelerin çelik konstrüksiyonlarını projemize göre yerleştirdik. Ardından da kompozit panellerimizi çelik konstrüksiyona montajladık.

Pencere etrafındaki söveleri aşağıda hazırladık ve düz yüzey kaplamasının ardından söveleri yerlerine yerleştirdik. Pencerelerim pervazlı pencere olduğu için, alüminyum kompozit paneller pencerelerimin dış cephe duvarlarının yanaklarını da tamamen kapladı. Eğer pencerelerim pervazlı değil de ortadan merkezli olsaydı bu durumda kompozit paneller yanakların sadece yarısını kapatacaktı.

Pervazlı pencere seçimi yapmış olmam, sadece görsel olarak bana avantaj sağlamadı, aynı zamanda stor perdelerin açılmasını sağlayacak gerekli mesafeyi yakalamamı da sağladı. Ancak bu konunun detaylarını PVC pencere işlerinde anlatacağım.
alüminyum dış cephe kompozit kaplama işleri

alüminyum dış cephe kompozit kaplama işleri

alüminyum dış cephe kompozit kaplama işleri

alüminyum dış cephe kompozit kaplama işleri

alüminyum kompozit pencere söveleri

alüminyum kompozit pencere söveleri

alüminyum kompozit panellerin daire içinden görünümü
İmalat tamamlandıktan sonra sıra kompozit panellerin folyolarını sökmeye gelmişti. Her inşaatımda en heyecanlı bölüm bu oluyor. Çünkü malzemeyi ve rengini yakından görerek seçme şansımız oluyor ama uzaktan bütünü görme şansımız olmuyor. Hatta render çalışmalarını da görme şansımız oluyor. Ancak bilirsiniz, render çalışmaları zaman zaman insanı yanıltır. Birebir görseli vermez. Işık oyunları bazen çok aldatıcı olabilir. 

Alüminyum kompozit kaplama işlerinde de en büyük risk bu. Tüm cepheyi bir bütün olarak görmeniz ancak işin sonunda mümkün oluyor ve bu saatten sonra geri dönme şansınız yok. Şu rengi değiştirelim deme şansınız hiç yok. Hiç yok demeyeyim, var aslında ama epey pahalıya patlar.

Oysa normal bir mineral sıvalı cephe olsaydı, rengi beğenmeyince yeniden boyatma şansınız olurdu. Ancak alüminyum kompozit cephede bu şansınız yok. Gelen numune kompozitlerde gözünüze çok hoş gelen renk, binanın bütününde çok kötü durabilir. Ve siz kötü durduğunu anladığınızda iş işten geçmiş olacaktır.

Sanırım alüminyum kompozitin üzerindeki folyoyu sökerken yaşadığım gerilimi anlatabilmişimdir. Daha net anlatmam gerekirse, alüminyum kompozitin üzerindeki folyolar sökülürken kafamda Sinan Çetin'le Film Gibi'nin müziği çalıyor...
alüminyum kompozit dış cephe kaplama yapılması imalat aşamaları
Ve nihayet cephenin folyoları soyuldu ve cephe ortaya çıktı. Cephe ile ilgili çalışmalar, ufak tefek düzenlemeler, ufak tefek eksiklikleri gidermek 1-2 hafta daha sürecek. Cephe ile ilgili görüşlerinizi sayfanın en aşağısındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
kütahya inşaat, kütahya satılık daire, kütahya satılık ofis, kütahya inşaat firmaları

kütahya inşaat, kütahya satılık daire, kütahya satılık ofis, kütahya inşaat firmaları

kütahya inşaat, kütahya satılık daire, kütahya satılık ofis, kütahya inşaat firmaları

kütahya inşaat, kütahya satılık daire, kütahya satılık ofis, kütahya inşaat firmaları
Bu cephede diğer cephelerime ek olarak gece aydınlatması kullandım. Bunun için Alüsis firmasının aracılığıyla Airled marka aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz ledi kullandım. Güneş battığında ışığı yaktık ve malzemenin bir bölümünde ışığın yetersiz geldiğini gördük. Bu durum üretimden mi kaynaklanıyor yoksa montajdan mı bilemiyorum. Ancak giderilecek eksiklikler listesinin başında bu vardı.
air led dış cephe led ürünü

kütahya inşaat, kütahya satılık daire, kütahya satılık ofis, kütahya inşaat firmaları

kütahya inşaat, kütahya satılık daire, kütahya satılık ofis, kütahya inşaat firmaları
Yazı dizisinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: Bir binanın yapım aşamaları

YORUMLAR

BLOGGER: 8
 1. Ellerine sağlık çok güzel olmuş ve dataylı paylaşımların içinde teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Emeğinize sağlık. Bu 180 bin küsür tl sadece malzeme fiyatı mı? Malzemenin takılması ile ilgili işler size mi firmaya mı ait? Ayrıca internette asaş ın 4 m2 lik kompozit plakalarının 100 tl gibi bir fiyata satıldığını gördüm, m2 si 25 tl ye geliyor. sizin m2 si ise 300+kdv tutmuş. Bu plakaları kesmek mi fiyatı bu kadar arttırıyor ya da işçilik çalıştığınız firmaya aitti de işçilikle beraber mi bu rakama geldi. Bu işleri yeni araştırıyorum saçma bir soru sorduysam cahilliğime verin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hayır bahsettiğim fiyatlar işçilik dahil fiyatlar. Malzeme özellikleri, malzeme kalınlığı, alüminyumun altındaki karkas yapı (çelik profiller) malzeme rengi fiyatı etkileyen unsurlardan. Düz renklerde fiyat birkaç dolar daha ucuz olsa da benim seçtiğim renklerde (bazalt, beton ve paslı çelik) fiyatlar yazıda belirttiğim tutarlara geliyor. Hesaplarken malzemenin bükme kesme işçiliği, karkas, silikon, iş iskelesi, işçilik gibi giderleri de hesaba dahil etmeyi unutmamalısınız. Alüminyum kompozit dış cephe kaplama işi yapan firmalardan proje bazlı fiyatlar alırsanız fiyatların benim yazdığım fiyatlara yakın olduğunu göreceksiniz.

   Bu arada sizin yazdığınız fiyat ile benim fiyatım arasında uçurum olduğu için internette ufak bir araştırma yapıp bahsettiğiniz siteyi buldum. Eğer aynı siteden bahsediyorsak (Kobibest) sağ menüden "Ürün ebatını seçiniz" bölümünden ürün ebatını seçerseniz 88 TL+ KDV yazan fiyatın birden 352 TL + KDV'ye döndüğünü göreceksiniz :)

   Umuyorum yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar dilerim.

   Sil
 3. Cevap için teşekkürler. Haklısınız, size mesaj attıktan sonra bu kadar ucuza olmaması lazım deyip daha derin bir araştırma yaptım. Fakat yaptığım araştırma sonucunda bazı depoların sarayın m2 sinin, ki sizde o ürünü kullanmışsınız resimlerde gördüm, 18dolar/m2 den satıldığını gördüm. aşağıda iki sitede de fiyatlar birbirine yakın. sarayın a2, b1 ve b2 adında üç ürünü var, a2 nispeten pahalı bir ürün, bunların tabakaları 0,4 mm, sitede m2 si 17-18-19 dolardan satılanlar muhtemelen b1 veya b2 adlı modeller. sarayın aluboard adlı ürünü reklam tabelaları için tabakaları ince 12 dolardan satılıyor sitede, aluface in tabakaları biraz daha kalın 0,35 mm bunlar dış cephede kullanılabiliyormuş site de m2 16 dolara satılıyor. Tabi bunlar tabaka halinde sanırım 4 m2 halinde kesilmemiş ürünler. Kdv si hariç Diyelim ki sizin tabakaların m2 si tabaka halinde iken 20 dolar olsun, ama firmalar bunu 20 dolardan alıp işçiliğini yaptığı sırada fiyatı 40 dolar+kdv ye yani iki katı fiyata çıkarmaları bana büyük bir kar gibi geldi. Tabiki meşakatı silikonu yardımcı ek malzemeleri vardır, profil imalatları olsun... Fakat dolar üzerinden iki katı karla hizmet verilmesi şaşırtıcı. http://atametal.net/kompozit-panel/kompozit-panel-fiyatlari/ Bu sitede de asaşın ürünleri var dolar bazında benzeşler http://www.eskomaluminyum.com/fiyat.pdf

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz ve araştırmanız için tebrik ederim. Maliyeti 20$ bandında düşünmek yanlış olur. Maliyetin içine işçilik, profil, silikon, zaiyat, iş iskelesi gibi kalemleri de dahil etmelisiniz. Örneğin buradaki listeye bakarsanız soudal silirub dış cephe silikonların fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bir tüp yaklaşık 2 metre derz dolduruyor ve bu da toplam metrajda m² başına yaklaşık 3$ etki yapar. Taşeron firmanın atölyedeki çalışmasını, kesme bükme maliyetini bilmiyorum ancak benim şantiyemdeki montaj çalışması için üç kişi yaklaşık bir ay boyunca çalıştı. Bunun da m² başına maliyeti 5$ bandında olur. Atölye çalışmasındaki işçilikler, zaiyatlar, nakliyeler, iş iskelesi kirası, kurulumu, sökümü, iş güvenliği giderleri derken yaklaşık olarak taşeron firmanın maliyeti 30$ civarında olacaktır. Taşeron firmanın yaklaşık olarak da %33 oranında kâr marjı ile çalıştığını düşünebiliriz. Bu da makul bir oran.

   Sil
  2. Cevaplar için çok teşekkürler Emirhan Bey. Siteden çok faydalandım. Takipteyim.

   Sil
  3. Rica ederim. Değerli yorumlarınız için ben teşekkür ederim.

   Sil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Gün Gün İnşaat - Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama
Gün Gün İnşaat - Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama
https://1.bp.blogspot.com/-CDICK11vSoQ/X8lVzbuEIGI/AAAAAAAAHog/MBEqctFc00gkdTlI2dB8WjvTe-I2X11wgCLcBGAsYHQ/w480-h640/WhatsApp%2BImage%2B2020-12-04%2Bat%2B00.12.36%2B%25282%2529.webp
https://1.bp.blogspot.com/-CDICK11vSoQ/X8lVzbuEIGI/AAAAAAAAHog/MBEqctFc00gkdTlI2dB8WjvTe-I2X11wgCLcBGAsYHQ/s72-w480-c-h640/WhatsApp%2BImage%2B2020-12-04%2Bat%2B00.12.36%2B%25282%2529.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/12/aluminyum-kompozit-kaplama.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/12/aluminyum-kompozit-kaplama.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız