$type=carousel$cols=3

Ytong (Gazbeton) Metrajı Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntem

PAYLAŞ:

Birimi metrekareydi, metreküptü, paletti derken hesabı en çok karıştırılan konu olan; "Ytong metrajı nasıl çıkarılır, pratik yöntemi nedir?" konusunun detaylı açıklamasını bu yazıda bulacaksınız...

Ytong (Gazbeton) Metrajı Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntemi Nedir?
Birimi metrekareydi, metreküptü, paletti derken hesabı en çok karıştırılan konu olan; "Ytong metrajı nasıl çıkarılır, pratik yöntemi nedir?" konusunun detaylı açıklamasını bu yazıda bulacaksınız.

Metraj nedir?

Metraj, en kısa tabirle; iş kaleminin miktarıdır. İnşaatta karşılaşılan her bir iş kalemi için, metraj hesabı yapılır. Metraj hesabı, iş kaleminin veya malzemenin fiyatından bağımsız bir olaydır. Örneğin, kaç m³ ytonga ihtiyacınızın olduğu ytong metrajı (gazbeton) hesabı ile ortaya çıkar. "Bu inşaatta kaç ton demir kullanılacak?" sorusunun cevabı, yine metraj çıkartarak bulunabilir.

Metraj hesabında kullanılan birimler, her bir iş kalemi için farklılık gösterebilir. Tuğla, kalıp, laminant döşeme, seramik döşeme gibi iş kalemleri için "m²" kullanılırken, beton metrajında m³ birimi kullanılır. Ytong (gazbeton) için hem "m³" hem "m²" hem de "palet" birim olarak kullanılabilir.

Örnek vermeye devam etmek gerekirse; inşaat demiri için "ton", süpürgelikler için "m" kullanılır. Tabi kullanım şekline göre, birimler de değişebilir. Örneğin bazı projelerde, kalıp taşeron firmasıyla kalıp işçiliğini "m³" cinsinden pazarlık ederken, bazı projelerde "m²" üzerinden pazarlık edebilirsiniz.

Ytong (Gazbeton) Nedir?

Ytong dediğimiz ürün esasında bir gazbeton markasıdır. Ancak Türkiye'de iyi bir pazarlama stratejisiyle isim olarak bilinirliği gazbetonun önüne geçmiştir. Bunu selpak markası gibi düşünebilirsiniz. Kimse "kağıt mendil" kelimesini kullanmıyor. Herkes "Selpak alacağım" diyor. Veya aynı örneği JCB için de kurabiliriz.

Ytong (gazbeton) malzemesi; hacminin %84'ü hava ile dolu bir malzemedir. Tuğla gibi malzemelere göre hem ısı yalıtımı özelliği daha iyidir. Hem de tuğla gibi malzemelere göre daha hafiftir. Hafif olmasının avantajı statik açıdan yüksektir. Çünkü biliyorsunuz ki yapı ne kadar ağır olursa; o kadar yüksek deprem kuvvetleriyle karşı karşıya kalır.

Ytong (Gazbeton) Metrajı Nasıl Çıkarılır?

Ytong metrajı çıkarmak aslında oldukça basittir. İlk olarak proje üzerinden ytong metrajı nasıl çıkarılır, ona bir bakalım. İlk olarak aynı tuğla metrajı çıkarır gibi ytong metrajını da metrekare olarak hesaplayacağız.

Duvarın uzunluğu ile duvarın yüksekliğini çarptığımızda; o duvarın metrekare olarak metrajını çıkarmış oluruz. Binadaki tüm ytong metrajını bu şekilde, tek tek hesaplamamız gerek. 

Örneğin 3 metre uzunluğunda ve 2,5 metre yüksekliğinde bir duvar örülmesi gerekiyorsa; 7,5 metrekare duvar inşa etmeniz gerekecektir. Peki ytong metrajı çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hadi gelin buna bir göz atalım.

Ytong (Gazbeton) Metrajı Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntem
Ytong metrajı çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler

Biz inşaat mühendisleri biraz aceleciyiz. Bunu bu meslekteki herkes bilir. Cinsiyetçilik yapma amacında değilim ama; erkek inşaat mühendisleri, kadın inşaat mühendislerine göre daha da aceleci. Özellikle de yapılacak iş metraj olduğunda.

Bu nedenle de zaman zaman gözden kaçırdıklarımız olabiliyor. Bu nedenle gazbeton metrajı çıkarırken dikkat edilmesi gerekenleri tek tek sıralacağım;

Sadece mimari proje ile ytong metrajı çıkarılmaz!

Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Ama en çok yapılan hata; gazbeton metrajı çıkarırken sadece mimari proje ile hesaplamaları yapmaktır. Peki neden dersiniz? Tabi ki duvarın yüksekliğini tespit edebilmek için.

Mimari projelerdeki duvarların üstünde her zaman kiriş olacak diye bir kural yok. Bazen duvarların üzerinde kiriş bulunsa da, bulunmadığı zamanlar bizi yanıltmaya yetecektir. Kat yükseliği 3,00 metre olan konut projesinde 0,15 metre döşeme kalınlığı ve 0,50 metre kiriş yüksekliği olduğunu varsayalım. 

Siz duvar yüksekliklerini düz hesap 2,50 metreden veya 2,85 metreden hesaplarsanız; hesaplarınız yanlış çıkar. İşin doğrusu, kirişlerin yerlerini tek tek tespit etmek ve duvar yüksekliklerini ona göre hesaplamak olacaktır. Yani bazı duvarlar 2,85m yüksekliğinde, bazı duvarlar 2,50 metre yüksekliğinde olabilir. Projenin durumuna göre çok daha farklı duvar yükseklikleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Pencere ve kapı boşluklarını minha etmeyi unutmayın.

Bunlar hep acelecilikten. Bir an önce bitirmek için bir bakıyoruz ki pencere boşlukları ve kapı boşlukları (varsa diğer boşluklar) hesapta minha edilmemiş. Tüm duvar boşlukları dikkatli bir şekilde tek tek minha edilmeli. (Minha etmek, eksiltmek demektir.)

Duvar kalınlıklarına göre gruplandırma yapın

Duvar kalınlıklarının bazıları 10 cm, bazıları 15 cm bazıları 20 cm (veya daha farklı değerler) olabilir. Bu nedenle ytong metrajı çıkarırken mutlaka bu kalınlıklara dikkat edin. Özellikle büyük projelerde şantiyeye yanlış sipariş vermeniz sizi epey zor duruma düşürebilir.

Ben gruplandırma işini şöyle yapıyorum. En kesin yol bana kalırsa bu. Autocad üzerinde açtığım mimari projeyi öncelikle yedekliyorum. Ardından tüm farklı duvar kalınlıklarını (yüksekliklerine dikkat ederek) projenin yanına taşıyıp duvarları uç uca ekliyorum. X yönündeki ve Y yönündeki duvarlar artı işareti oluşturmuş oluyor. Böylece uzunluklarını tek seferde, kafam karışmadan ölçebiliyorum. Tüm duvar yükseklikleri ve tüm duvar kalınlıkları için ayrı ayrı gruplarım olmuş oluyor. Gayet basit!

Zaiyatları göz ardı etmeyin

Şantiyede yanlış örülen duvarlar, projede yapılan değişiklikler, zayi olan malzemeler... Bunlar sizin ytong metrajınızı bir miktar şaşırtabilir. Bu nedenle ufak da olsa zaiyat payını göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Kaç m³, kaç palet ytong sipariş etmelisiniz? 

Diyelim ki 10.000 metrekare ytonga ihtiyacınız var. Bunun 5.000 metrekaresi 15 cm'lik ve diğer 5.000 metrekaresi 10 cm'lik ytong olsun.
  • 5.000 metrekare x 0,15 m = 750 m³ (15 cm'lik)
  • 5.000 metrekare x 0,10 m = 500 m³ (10 cm'lik)
Toplamda 1.250 metreküp ytonga (gazbetona) ihtiyacınız var demektir. Peki bunlar kaç palet malzemeye tekabül eder? Bir palet; 1,08 m³ ytong alır. Bunu unutmamalısınız.
  • 750 metreküp / 1,08 metreküp = 695 palet 15 cm'lik ytonga ihtiyacınız var demektir.
  • 500 metreküp / 1,08 metreküp = 463 palet 10 cm'lik ytonga ihtiyacınız var demektir.

Ytong Metrajı Çıkarmanın Pratik Yöntemi Nedir?

Ytong metrajı çıkarmanın pratik yöntemini yazmadan önce unutmamalısınız ki bu pratik yöntem sadece fikir vermesi açısından kullanılır ve yaklaşık sonuç verir. Kesin sonuç almak için proje üzerinden tek tek metrekarelerin hesaplanması gerekir.

  • Bodrum kat, dükkan katı gibi istisnalar haricindeki katların alanını toplayın ve 1,50 katsayısı ile çarpın. Katsayımız 1,40 ile 1,60 arası değişir. Bu size o katlarda öreceğiniz toplam duvar alanını verecektir. Eğer projenizde tek kalınlık tipinde ytong varsa işiniz daha da kolay. 
  • Örneğin katların alanı 1.000 metrekare olsun. Yaklaşık 1.500 metrekare duvar örmeniz (1400 m² ile 1600 m² arası) gerekecek. Eğer projenizin tamamı 15 cm'lik ytonglardan oluşuyorsa; 225 m³ 15 cm kalınlığında ytonga ihtiyacınız olacak demektir.
Ancak tekrar belirtmem gerekirse, bu pratik yöntem yaklaşık sonuç veren bir yöntemdir. Kat yüksekliği standardın üzerinde olan kamu binalarında, villa projelerinde veya gökdelenlerde bu hesap şaşabilir.

Örnek Ytong Metrajı

Aşağıdaki ekte mimari projesi ve statik projesi verilen, döşeme üstünden döşeme üstüne 2,95 metre yüksekliği bulunan katın ytong metrajını çıkarınız. Metrekare, metreküp ve palet cinsinden sipariş metrajlarını yorum olarak sayfanın el altındaki yorum bölümünden gönderiniz. 

Doğru cevabı öğrenmek için, sayfanın sağında bulunan mail aboneliği bölümünden sayfaya abone olun ve doğru cevabı içeren detaylı metrajı yayımladığımda sonuçlardan anında haberdar olun.
Ek: mimari ve statik projeler
ytong metrajı örneğinin cevabı için abone ol

YORUMLAR

BLOGGER: 2

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Ytong (Gazbeton) Metrajı Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntem
Ytong (Gazbeton) Metrajı Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntem
Birimi metrekareydi, metreküptü, paletti derken hesabı en çok karıştırılan konu olan; "Ytong metrajı nasıl çıkarılır, pratik yöntemi nedir?" konusunun detaylı açıklamasını bu yazıda bulacaksınız...
https://1.bp.blogspot.com/-c-uXN2suI8o/XoVDfc8qpnI/AAAAAAAAGRI/vD-kx9uvTxUvX6cNmEA84NfOyd4n7LsJgCLcBGAsYHQ/s320/ytong.webp
https://1.bp.blogspot.com/-c-uXN2suI8o/XoVDfc8qpnI/AAAAAAAAGRI/vD-kx9uvTxUvX6cNmEA84NfOyd4n7LsJgCLcBGAsYHQ/s72-c/ytong.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/04/ytong-gazbeton-metraji-nasil-cikarilir.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/04/ytong-gazbeton-metraji-nasil-cikarilir.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız