Hedef Listesi Oluşturmak - 2024

2024 yılı herkes için yeni umutlar, yeni hedefler ve yeni başlangıçlar taşıyor. Her yıl oluşturduğum hedef listeme bir yenisini ekleyerek 2024 yılı...

Hedef Listesi Oluşturmak - 2024 - Örnek Hedef Listesi

Örnek Hedef Listesi - 2024

2024 yılı herkes için yeni umutlar, yeni hedefler ve yeni başlangıçlar taşıyor. Her yıl oluşturduğum hedef listeme bir yenisini ekleyerek 2024 yılına girmek istiyorum. Hedef listesi oluşturmayı sevdiğimi biliyorsunuz. Listeye yıl içerisinde bakmak, tablonun ne kadar gerisinde olduğumu fark etmek, benim için oldukça motive edici oluyor. Karşınızda benim 2024 yılı için hedef listem:

Fiziksel Gelişim Hedefleri
 • 95 kg ağırlığa düşeceğim. Daha düzenli bir spor hayatına sahip olacağım.
 • Ara verdiğim tenise tekrar başlayıp en az bir adet turnuvaya katılacağım.
Kültürel Gelişim Hedefleri
 • En az bir yurt dışı tatili yapacağım. 2023 yılında Yunanistan'a gitmiştim. Yunanistan gezimi buradan okuyabilirsiniz: Yunanistan Gezisi
 • Blogum için en az 50 adet makale kaleme alacağım.
 • Henüz sizlere bahsetmediğim start-up projemizde (Sosyal medya uygulamasında) 20.000 aktif kullanıcıya ulaşacağım.
 • Kişisel blogumda 500.000 ziyaretçiyi ağırlayacağım.
 • Youtube kanalımda en az 24 video yayımlayacağım.
 • Youtube kanalımda en az 30.000 aboneye ulaşacağım.
 • Instagram hesabımda en az 15.000 takipçiye ulaşacağım.
 • Klarnet çalmaya yeniden başlayacağım ve kendimi geliştireceğim.

Kariyer Hedefleri

 • Yüksek lisans tezime başlayacağım.
 • E-ticaret kapsamında üçüncü yıl kâr hedefi: 36.000$
Kamu Hizmeti Hedefleri
 • Birtakım hayır işleri yapılacak.
 • Bağlı bulunduğum meslek odasında, ticaret ve sanayi odasında ve iş insanları derneğinde onlarca eğitim/etkinlik düzenleyerek meslektaşlarımın ve meslek profesyonellerinin gelişimine katkıda bulunacağım.

Peki Geçen Yıl Belirlediğim Hedeflerin Ne Kadarı Gerçekleşti?

Fiziksel Gelişim Hedefleri
 • 95 kg ağırlığa düşeceğim. Daha düzenli bir spor hayatına sahip olacağım. 
(Resmen bir hedef bu kadar başarısızlıkla sonuçlanamaz. 110 kiloyu geçtim...)
 • Ara verdiğim tenise tekrar başlayıp en az bir adet turnuvaya katılacağım.
(Yine fiyasko... Başarısız olduğum bir hedef daha.)

Kültürel Gelişim Hedefleri
 • En az iki yurt dışı tatili yapacağım.
(Ehh, kısmen başarılı diyebilirim. En azından bir yurt dışı seyahati yaptım.)
 • En az 50 adet makale kaleme alacağım.
Bu makale benim 52. makalem. Tam anlamıyla başarılı bir hedef!
 • Sosyal medya uygulamasında 20.000 aktif kullanıcıya ulaşacağım.
Ne yazık ki bırakın 20.000 kullanıcıyı, henüz uygulamayı yayımlayamadık bile.
 • Kişisel blogumda 500.000 ziyaretçiyi ağırlayacağım.
Bu hedefimin de çok rahat bir şekilde üstüne çıktığımı söyleyebilirim.
 • Youtube kanalımda en az 24 video yayımlayacağım.
Bu hedefi de başarıyla tamamladım. Üyelere özel videolarla beraber 53 adet uzun video yayımladım.
 • Youtube kanalımda en az 20.000 aboneye ulaşacağım.
13.6 bin abonem oldu. 5bin olan abone sayım %100'den daha fazla arttığı için bu hedefi kısmen başarılı kabul ediyorum.
 • Instagram hesabımı çok daha aktif bir hale getireceğim.
Instagram hesabımı epey aktif bir hale getirdim. Bunu da başarılı kabul ediyorum.
 • Instagram hesabımda en az 10.000 takipçiye ulaşacağım.
Henüz 7.500'deyim ama iyi ilerleme kat'ettim bu nedenle bunu da başarılı kabul ediyorum. 2023 yılının benim için nasıl geçtiğini bütün detaylarıyla kaleme alacağım ve linkini buraya koyacağım. Daha detaylı bir şekilde okumak isteyenleri beklerim :)

Kariyer Hedefleri
 • Yüksek lisansa başlayacağım.
(Başladım ve oldukça da iyi gidiyor!)
 • E-ticaret kapsamında ikinci yıl kâr hedefi: 1.000.000 TL
(Çok güzel gidiyorduk ancak birtakım gümrüksel sorunlar yaşadık ve bu hedefe ulaşamadık.)

Kamu Hizmeti Hedefleri
 • Birtakım hayır işleri yapılacak.
(Yapıldı)
 • Bağlı bulunduğum meslek odasında ve ticaret ve sanayi odasında onlarca eğitim/etkinlik düzenleyerek meslektaşlarımın ve meslek profesyonellerinin gelişimine katkıda bulunacağım.
(Tamamlandı!)

Hedef Belirleme ve Motivasyon

Hedef kelimesi TDK'da "Yapılması tasarlanan iş, amaç" olarak tanımlanıyor. Yüksek lisansı bitirmek, sınavları geçmek, işe girmek vb. en gündelik hedeflerimizden olabilir. Sıradan hedeflere sahip olabileceğimiz gibi, daha özel veya daha uzun vadeli hedef listesi ile hayatımızı hedeflerimize göre şekillendirebiliriz ve bu hedefler uğruna çabalayabiliriz. Benim bugüne kadar duyduğum en özel hedef içinse Atatürk'e kulak vermemiz gerekecek: "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!"

Bu yazımda daha çok kişisel gelişim konusu olarak çokça lafı edilen "hedef listesi oluşturma", "hedef belirleme", "hedef belirleme ve motivasyon", "örnek hedef listesi" konularına değineceğim.

Hedef Nasıl Belirlenir? - Hedef Belirleme

Hedeflerinizi belirlemeniz için yapmanız gereken ilk şey hedeflerinizi yazmak. Neyi hedefliyorsunuz? Kilo verme hedefi? Yabancı dil öğrenme hedefi? Ya da bir sanat dalında kendinizi geliştirme hedefi? Belki de dünyayı daha güzel bir yer haline getirecek hedefler... Aklınıza ne geliyorsa yazmalısınız. Ancak yazdığınız hedeflerin belli başlı birtakım özellikleri olmalı.

Uygulanabilirlik

Hayaller ile hedefleri ayıran en önemli fark, akla yatkınlık. Yani belirlediğiniz hedef her şeyden önce akla yatkın, erişilebilir ve uygulanabilir olmalı. Bu sizi hayal kurmaktan alıkoymamalı tabi ama; hayal konusu, başka bir makalenin konusu.

Ölçülebilirlik

Hedefleriniz ölçülebilir olmalı. Örneğin bu sene 1500 İngilizce kelime ezberleme hedefiniz varsa ve 1300 kelime ezberlediyseniz, hangi seviyede hedeflerinize ulaştığınızı ve geriye ne kadar yolunuzun kaldığını tespit edebilmelisiniz.

Parçala - Ulaş - Kutla

Ülkeler üzerinde uygulanan "Parçala - Böl - Yönet" yönteminin hedef belirleme ve motivasyon konusuna uyarlanmış hali olan "Hedefleri Parçala, Hedefe Ulaş ve Zaferi Kutla" yöntemi, motivasyonunuzu koruyacak en iyi sistemdir.
Bundan 4-5 yıl önce, "10 Kasım Atatürk'ü Anma" için düzenlenen, Ege Bölgesi'nin en yüksek ikinci dağı olan Murat Dağı'nın zirvesine yürüyüş organizasyonuna katıldığımda saatler süren yürüyüşün ardından iyice yorulmuştum.

Organizasyona beni davet eden Koray Bey'e zirveye kaç kilometre kaldığını sorduğumda Koray Bey kafasını kaldırdı, eliyle tam karşımızda duran tepeyi işaret etti ve "Zirveye vardık sayılır şu karşıdaki tepe, dağın zirvesi" dedi. Aradan geçen yarım saatin ardından o tepeye ulaştık ve daha ileride daha yüksek bir tepenin olduğunu gördüm. Koray Bey, yanıldığını söyledi ve aslında karşıdaki tepenin zirve olduğunu söyledi. Oraya vardığımızda da daha arkada daha yüksek bir tepe gördük ve Koray Bey'in benimle dalga geçtiğini anladım. Yaşadığım bu durum dağcıların "Gizli Zirve" dedikleri olaydı. Görünen tepenin arkasında daha büyük bir tepe vardı ancak, ilk hedefe ulaşmadan arkasındakileri görmek ve onlara ulaşmak mümkün değildi.

Daha da önemlisi, Koray Bey ilk sorduğumda bana "Daha çok fazla yolumuz var" deseydi, motivasyonum kırılacaktı ve belki zirve yürüyüşünü tamamlamadan aşağı inecektim. Ancak "Hedefe az kaldı" düşüncesi, benim motivasyonumu canlı tuttu ve hedefe ulaşmamı sağladı.

Hedefleri Parçala, Zirveye Ulaş ve Zaferi Kutla yöntemi tam olarak budur. Doğrudan doğruya çok büyük bir hedef koymak, kişinin motivasyonunu kırar. Bunun yerine hedefi parçalara bölmek, motivasyonu dinç tutan bir yöntemdir.

Zamana Dayalı Hedefler

Hedefleriniz zaman konusunda kısıtlı olmalı. Yani "İngilizceyi öğreneceğim" hedefi, "ne zaman?" sorusunu beraberinde getirir. Doğru hedef zamana dayalı olmalıdır. Örneğin: "İngilizceyi bu yıl öğreneceğim!"
Merhaba, ben Emirhan Aydın, inşaat mühendisiyim ve aile şirketimiz 27 yıldır Kütahya inşaat sektörünün en önde gelen firması. Blogumdaki içerikler sizlere fayda sağlanması açısından hazırlanmış özenli yazılardır. Ancak unutmayın ki inşaat işlerinde bir profesyonele danışmak en iyisidir. Lütfen kafanıza takılanları bana sormaktan çekinmeyin. Bana sosyal medya hesaplarımdan veya buradan ulaşabilirsiniz.

Görüşmeye katılın