Ocak Ayında Hazır Beton Fiyatları Kaç TL Oldu?

İnşaat sektörünün en önemli kalemi olan hazır beton fiyatları son bir yılda korkunç oranlarda yükseldi. Bu da 2023 yılı inşaat maliyetlerine yansıd...

İnşaat sektörünün en önemli kalemi olan hazır beton fiyatları son bir yılda korkunç oranlarda yükseldi. Bu da 2023 yılı inşaat maliyetlerine yansıdı. Gelin hep birlikte ortalama hazır beton fiyatlarına bir göz atalım.

Ocak Ayında Hazır Beton Fiyatları Kaç TL Oldu?

Hazır beton fiyatları pek çok faktöre bağlıdır. Şehir, hazır beton santraline olan uzaklık, alınacak hazır betonun sınıfı, hazır beton konusunda o bölgedeki rekabet durumu, ödeme koşulları, işin büyüklüğü bu faktörlerin başında gelir. 
Son güncelleme 07 Ocak 2023
Hazır Beton Fiyatları - Ocak 2023 Yılı Güncel Fiyatlar
Ancak kafanızda fikir oluşması açısından yaklaşık değerler yazmak gerekirse hazır beton fiyatlarının ortalaması ülke genelinde şu şekildedir;
 • Grobeton fiyatı: 1270TL / m³
 • C25 beton fiyatı: 1400 TL / m³
 • C30 beton fiyatı: 1460 TL / m³
 • C35 beton fiyatı: 1575 TL / m³
 • C40 beton fiyatı: 1700 TL / m³
 • Brüt beton için fiyat farkı: 160 TL / m³
Üstte yazılı fiyatlar hazır beton santraline maksimum 10 kilometre uzaklıktaki bir şantiye için KDV, nakliye ve pompa dahil fiyatlardır. Mesafe değiştikçe hazır beton fiyatları da değişecektir. Ancak 20 m³'ün altındaki siparişler için ilave pompa ücreti yansıtılır.

Siz de bulunduğunuz şehirdeki güncel beton fiyatlarını yorum olarak yazıp bu içeriğe katkı sağlayabilirsiniz.

Hazır beton dökerken nelere dikkat edilmeli?

Hazır betonun avantajları nelerdir?

Hazır betonun, elle hazırlanan betona göre birtakım avantajları vardır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:
Hazır betonun avantajları nelerdir?
 • Kaliteli beton üretimine olanak tanır.
 • Standartlara uygun beton üretimine olanak tanır.
 • İşçilikten tasarruf sağlar.
 • Hızlı çalışma imkanı sağlar.
 • Pratiktir.
 • Pompa ile erişilmesi güç yerlere beton eriştirme imkanı olur.
 • Kontrol altında üretilir.
 • Taşınması ve yerleştirilmesi kolaydır.
 • Çevre kirliliği azalır.
 • Homojen yapı elde edilir.
Hazır betonla ilgili tüm detaylar için sizi böyle alalım: Hazır beton nedir? Avantajları nelerdir?

Hazır beton siparişi için metreküp hesabı nasıl yapılır?

Pratik beton metrajı nasıl çıkarılır adlı yazıyı okumak için hemen tıklayın: Beton metrajı pratik yöntem

Hazır beton siparişi verirken doğru metrajı çıkarmak oldukça önemlidir. Metreküp hesabını eksik yapmanız, daha sonrasında ilave beton söylemenizi gerektirecektir ve bu durum da hazır beton firmasının iş programında aksamaya neden olacaktır.

Hazır beton siparişi verirken metreküp hesabını olması gerekenden fazla bulursanız bu durum da betonun çöpe gitmesine neden olabilir. Bu da ağır bir maddi yük oluşturacaktır.

Hazır beton siparişi verirken metreküp hesabı şu şekilde yapılır: EN x BOY x YÜKSEKLİK

Örneğin dökeceğiniz bir radye temel için; radye temelin enini, boyunu ve yüksekliğini (radye temelin derinliğini) çarparsanız ihtiyacınız olan hazır beton miktarını tespit etmiş olursunuz.

Örneğin dökeceğiniz bir grobeton için eniniz 15 metre, boyunuz 25 metre ve yüksekliğiniz de 10 cm ise;
15 metre x 25 metre x 0,10 metre = 37,50 metreküp hazır betona ihtiyacınız olacaktır.
Hazır beton siparişi için metreküp hesabı nasıl yapılır?
İpucu: Hazır beton siparişi verirken yarım metreküp veya bir metreküp fazla sipariş verin. Çünkü pompanın kazanında kalan betondan dolayı evdeki hesap şantiyeye uymayacaktır.

Trajik bir anı

Yakın arkadaşım Özkan Bey, ilk meslek yıllarında büyük bir şantiyede şantiye şefiydi. Hem sorumluluk alıyordu hem de kendini geliştiriyordu. Gece geç saatlere kadar da beton döküyordu.

Yine bir gece beton siparişi verirken, autocad üzerinden ölçüyü alıp siparişi vermiş. Ancak ne yazık ki proje ölçeksizmiş. Hazır beton santrali de tüm mikserleri doldurup, art arda şantiyeye gönderince iade etmesi veya santrali durdurması da söz konusu olmamış. E o saatte betonu yönlendirebileceği başka bir şantiye de yok. Sözün kısası, gerekenden tam iki kat fazla gelmiş ve betonun fazlası çöp olmuş.
Merhaba, ben Emirhan Aydın, inşaat mühendisiyim ve aile şirketimiz 27 yıldır Kütahya inşaat sektörünün en önde gelen firması. Blogumdaki içerikler sizlere fayda sağlanması açısından hazırlanmış özenli yazılardır. Ancak unutmayın ki inşaat işlerinde bir profesyonele danışmak en iyisidir. Lütfen kafanıza takılanları bana sormaktan çekinmeyin. Bana sosyal medya hesaplarımdan veya buradan ulaşabilirsiniz.

Görüşmeye katılın