$type=carousel$cols=3

İMO Kütahya - Neler Yaptık? Temmuz 2022

PAYLAŞ:

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği Yönetim Kurulu olarak Haziran 2022 oldukça yoğun geçmişti. Temmuz ayı ise Kurban Bayramı nedeniyle Haz

 İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği Yönetim Kurulu olarak Haziran 2022 oldukça yoğun geçmişti. Temmuz ayı ise Kurban Bayramı nedeniyle Haziran ayına göre bir tık daha sakin geçse de yine de oldukça yoğun bir tempo içinde çalışmalarımızı sürdürdük.

Resmi Kurum Ziyaretleri

Temsilcilik Yönetim Kurulumuz ile Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık'ı makamında ziyaret ettik. Mevcut projeler üzerinde fikir alışverişi yaptık ve Alim Hoca'dan net bir şekilde işbirliği mesajı aldık. Bu mesaj oldukça değerliydi, çünkü bir şehrin belediye başkanının, meslek odasının arkasında durması mesajı çok değerli.

Kütahya Temsilciliği'nin en büyük sıkıntılarından biri olan şantiye şefliği meselesini dile getirdik. Konuyu sizlere de kısaca hatırlatmak isterim. Şantiye şefliği yönetmeliğine göre şantiye şefi, projedeki imalatların oranı dikkate alınarak ilgili idare tarafından onaylanır. Yani örneğin bir özel konut projesinde imalatların %80'i inşaat kalemi olduğundan, inşaat mühendisi veya mimarın şantiye şefi olması gerekir.

Ancak örneğin bir trafo inşaatında da inşaat mühendisinin şantiye şefi olarak kabul edilmemesi gerekir. Pek çok belediye ve kurum bu konuda hassas davranırken, Kütahya Belediyesi bu konuyu görmezden geliyordu ve biz de bu durumu Alim Hoca'ya karşı dile getirdik. O da bizleri odamızda ziyaret etmek üzere ve bu konuyu gündeme getirmek üzere söz verdi.

Kütahya Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği

Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık'tan Odamıza iade-i ziyaret

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Murat Artık ve Yapı İşleri Kontrol Müdürü Memiş Özüş odamıza iade-i ziyarette bulundu.

Alim Hoca, şantiye şefliği meselesinin teknik adamlarca çözülmesi gerektiğine inandığını ve bu nedenle ekibiyle geldiğini söyledi. Oldukça haklıydı da...

Şantiye Şefliği yönetmeliğinin 7. maddesinin 8. fıkrası gereği, zemin iyileştirme işi olan bütün projelerde sadece inşaat mühendislerinin şantiye şefi olabileceği hususunda anlaşma sağladık. Ancak diğer konuda, şantiye şefinin ilgili idarenin insiyatifine bırakıldığı, net bir husus belirtilmediği tarafımıza iletildi ve bu konuda sonuç alamadık. Ek olarak Uşak'ta benzer bir ruhsat iptali davasının açıldığı ve olumsuz sonuç alındığı gündeme getirildi.
Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık'tan (inşaat mühendisleri odası) Odamıza iade-i ziyaret

Dijitalleşme süreci

Projelerin dijital ortamda kontrol edilmesi, onaylanması ve ruhsattan iskana kadar tüm sürecin dijital ortamda gerçekleştirilmesi hususunda adımlarımızı attık. Buna göre, birçok kağıt israfının önüne geçmenin de ötesinde hem proje müellifleri hem de yapı denetim firmaları çok önemli bir şeyi de kazancaklardı: zaman.

Yapı denetim firmaları en az bir elemanları süreci takip etmek için bu işe ayırmak zorunda. Oysa onu çok farklı bir iş için kullanabilir, örneğin proje kontrolü. Proje müellifleri için de durum aynı. Bir statik proje müellifi projesinin çıktısını ozalite göndermek, oradan almak, yapı denetim firmasına bırakmak ve onay sürecini bekledikten sonra oradan alıp belediyeye bırakmak için neden vakit kaybetsin ki?

Bu süreç ayrıca rekabet ortamını yok edip aralarında anlaşma sağlayarak fahiş fiyatlarla ozalit işi yapan firmalara da bir cevap niteliğinde olacaktı.

Bunun için de araştırmalarımızı yaptık ve Konya'da üç farklı yazılım firmasının ürünlerinin kullanıldığını öğrendik. Ve oradaki mimar proje müellifleriyle konuşup hangi yazılımı önerdiklerini öğrendik. Ve bunun akabinde de İş Yazılım firmasından Ali Bey ile irtibat kurduk. Alim Hoca'dan da randevu aldık.
Kütahya'da projelerin dijital ortamda kontrol edilmesi sürecini inşaat mühendisleri odası Kütahya Temsilciliği başlattı

Toplantıya Başkan Yardımcısı Murat Arık, Yapı İşleri Müdürü Memiş Özüş ve ekibi de katıldı. Tabi biz Ali Bey ile görüşmesi için Belediye'den randevu aldığımızda İl Özel İdaresi bizimle irtibata geçti ve onlar da bir görüşme talep ettiklerini iletti. Böylece il özel idaresinde de dijitalleşme sürecini başlatmış olduk.

Kütahya İl Özel İdaresi projelerin dijital ortamda kontrol edilmesi sürecini başlattı

Bu durum İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği için oldukça değerli. Çünkü uzun zaman sonra ilk defa Kütahya'daki bir meslek odası, şehrin gelişimine de katkı sağlamış oldu. Ve bu, atacağımız adımların ilkiydi.

Bu süreç ulusal medyaya da pek çok sayfada yer buldu. 

Örnekler: 

https://www.iha.com.tr/kutahya-haberleri/projeler-dijital-ortamda-takip-edilecek-3828655/

https://www.dokuz8haber.net/kutahyada-projelere-dijital-takip

https://kiostv.net/kutahyada-projelere-dijital-takip/

https://www.sondakika.com/yerel/haber-projeler-dijital-ortamda-takip-edilecek-15110796/

https://www.haberturk.com/kutahya-haberleri/98561431-projeler-dijital-ortamda-takip-edilecek

https://www.pusulahaber.com.tr/projeler-dijital-ortamda-takip-edilecek-1678629h.htm

https://www.yeniufuk.com.tr/kutahya-da-projelere-dijital-takip-49283-haber/

https://www.haberyildizi.com/yerel/kutahya-da-projelere-dijital-takip-h68815.html

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği kahvaltı etkinliği ve tanışma toplantısı

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği kahvaltı etkinliği ve tanışma toplantısı

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği kahvaltı etkinliği ve tanışma toplantısı

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği kahvaltı etkinliği ve tanışma toplantısı

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği olarak hem üyelerimizle tanışmak, kendimizi tanıtmak ve projelerimizden, etkinlik takvimimizden haberdar etmek adına üyelerimizde toplantı tertip ettik. Kahvaltıya Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Kazım Uysal da katıldı. Bu etkinliğimiz yerel basında ve yazılı basında yer buldu.

https://dumlupinargazetesi.com/kutahya-icin-yemin-ettiler

http://gazeteyenikutahya.com/2022/07/04/insaat-muhendisleri-basinla-bir-araya-geldi/

Diksiyon Kursu

Şehrimizin büyük kıymetlerinden biri Türk Haber kanalının spikeri Eray Özden Akça ile inşaat mühendislerine özel diksiyon kursu tertip etmek istedim. Ancak Eray Bey'in 22 yılın ardından Kütahya'dan ayrılmak üzere olduğunu öğrenince bu büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. Yine de online olarak bana yardımcı olabileceğini söyledi. Biz de kendisiyle %10'luk bir indirim üzerinden anlaşma sağladık. Ve üyelerimize bu durumu bildirerek temsilciliğimize isim yazdırmalarını talep ettik.

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsicliliği'nden inşaat mühendislerine özel diksiyon kursu

Meslektaş Ziyaretleri

Meslektaş ziyaretlerine bu ay Çam Yapı Denetim firmasının sahipleri Mete Çetinkaya ve Burak Kayış ziyaretleri ile devam ettik.

Ziyaretimizde yapı denetim firmalarının sorunları hakkında istişare ettik.
  • Şehrimizde uygulaması hatalı yapılan "taş kolon zemin iyileştirme yöntemi"ne karşı neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yaptık.
  • Statik projelerin dijital verilerinin yapı denetim firmalarıyla paylaşılmasının incelemeleri daha hassas bir hale getireceği konusunda taleplerini dinledik.
  • Şantiyelerde imalatların ustalardan değil, şantiye şefinden teslim alınması gerektiği konusunda daha kararlı adımlar atılması gerektiği konusunda talepleri dinledik.
  • Projelerin dijitalleştirilmesi hakkındaki süreç hakkında bilgi verdik.
Çam Yapı Denetim sahibi Mete Çetinkaya ve Burak Kayış'ı makamında ziyaret ettik.

Komisyon toplantıları

Kurduğumuz komisyonlardan olan proje komisyonu ilk toplantısını yaptı. Toplantıya hakim olan konu proje fiyatlarıydı. Proje fiyatlarının dip yapması, imo tarafından açıklanan proje fiyatlarının piyasada karşılık bulmaması gündeme getirilen temel sorundu.

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciği Proje Komisyonu ilk toplantısını yaptı
Üyelerimiz bu konu hakkında çözüm önerilerini gündeme getirdiler. Beş kişilik bir yönetim kurulu oluşturuldu. Yönetim kurulunda eski temsilci Kemal Somun, Osman Gönen, Alparslan Benzer, Emin Vançin ve Yunus Şahin yer almayı kabul etti.

Aynı hafta içinde proje komisyonu yönetim kurulu toplandı. Neler yapılabileceği ve nasıl adımlar atılabileceği gündeme getirildi. Sürecin gizli kalması gerektiğine inandığım için bu konudaki detayları daha sonraki yazılarımda ele alacağım.

Mimarlar Odası Kütahya Temsilciliği odamıza "hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu

Mimarlar Odası Kütahya Temsilciği yönetim kurulu odamıza hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Taraflar arasında işbirliği mesajı verildi.

Gündeme getirilen konulardan biri yıkılan cumartesi pazarı pazaryerinin yeniden inşa edilip edilmemesi konusuydu. Tarafların ortak görüşü, yeniden yapılmamasının daha iyi olacağı, şehrin silueti ve tarihi yapıların görünür hale getirilmesi konusunda önemli bir adım olacağı yönündeydi.
Mimarlar Odası Kütahya Temsilciliği odamıza "hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu

Oda kartına özel indirimler

İnşaat mühendisleri odası üye kartına sahip olmak bir ayrıcalık ve üyelerimizin bunu hissetmesi için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu hususta bu ay üç ayrı firma ile indirim protokolü imzaladık. Bunlar;
  • İngiliz Kültür Dil Okulları
  • Suit Güzellik Merkezi
  • Botanica Coffee Co.
oldu.

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği ile İngiliz Kültür Dil Okulları arasında indirim protokolü imzalandı.

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği ile Suit Güzellik Merkezi arasında indirim protokolü imzalandı.

İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği ile Botanica Coffee Co. arasında indirim protokolü imzalandı.
Merak edenler için, Haziran 2022 döneminde neler yapmıştık? Detaylar: https://www.emirhanaydin.com.tr/2022/07/imo-kutahya-neler-yaptk-temmuz-2022.html

YORUMLAR

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,biodalink,4,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,3,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etkinlik,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hesap,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,6,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,148,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,3,inşaat mühendisleri odası,3,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,4,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kutu profil,1,kütahya,10,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,4,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,8,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,7,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,2,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: İMO Kütahya - Neler Yaptık? Temmuz 2022
İMO Kütahya - Neler Yaptık? Temmuz 2022
İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya Temsilciliği Yönetim Kurulu olarak Haziran 2022 oldukça yoğun geçmişti. Temmuz ayı ise Kurban Bayramı nedeniyle Haz
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhnXbITb8NYBBafb7SW-ez9GsHu7fxY-tY-UKBMw-3fjXQTMz27jdqVlhWLW45qEbi3u08Vyn6B4VUCfoFClk8nEg5bOjxLbUIMXbnZxLJ9rzuP1e3yQA6zzMVCqsLlqMkGZupXWpu5be1BcBM6e4PvdLk4B-kPYBN8dXGunJ-s6CkOeJOFfAxiz1wG=w640-h640
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhnXbITb8NYBBafb7SW-ez9GsHu7fxY-tY-UKBMw-3fjXQTMz27jdqVlhWLW45qEbi3u08Vyn6B4VUCfoFClk8nEg5bOjxLbUIMXbnZxLJ9rzuP1e3yQA6zzMVCqsLlqMkGZupXWpu5be1BcBM6e4PvdLk4B-kPYBN8dXGunJ-s6CkOeJOFfAxiz1wG=s72-w640-c-h640
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2022/07/imo-kutahya-neler-yaptk-temmuz-2022.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2022/07/imo-kutahya-neler-yaptk-temmuz-2022.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız