$type=carousel$cols=3

Sta4cad'de Perde Tanımlamak; Poligon Perde, Panel Perde

PAYLAŞ:

Sta4cad programında perde kolon tanımlamanın 3 ayrı yolu bulunmaktadır. Bunlar; normal perde, poligon perde ve panel perdedir. Bu yazımda bu üç ayrı yöntemi tek tek inceleyeceğiz. Yazıyı okumak istemeyenler aşağıdaki videoyu da izleyebilirler....

Sta4cad'de Perde Tanımlamak; Poligon Perde, Panel Perde
Sta4cad programında perde kolon tanımlamanın 3 ayrı yolu bulunmaktadır. Bunlar; normal perde, poligon perde ve panel perdedir. Bu yazımda bu üç ayrı yöntemi tek tek inceleyeceğiz. Yazıyı okumak istemeyenler aşağıdaki videoyu da izleyebilirler. (Not: Video 11. dakika 25. saniyeden başlamaktadır.)

Sta4cad'de Perde Tanımlamak: Perde, Poligon Perde ve Panel Perde

Sta4cad programında perde kolon tanımlamanın üç ayrı yolu vardır. Bunlar normal perde, poligon perde ve panel perde olarak adlandırılırlar. Projeleri hazırlarken pek çok ayrı yerde bu üçünü kullanmak zorunda kalabiliriz. Bu nedenle üçüne de hakim olmamız oldukça önem arz eder. Hazırsanız başlayalım...

Normal Perde Tanımlamak

Sta4Cad programında perde tanımlamak oldukça basittir. Sıradan bir kolon tanımlar gibi "Kolon bilgisi" butonuna basılır, kolonun özellikleri ve boyutları seçilir. Ardından da aks seçimi yapılır ve kaçıklık ile yön ayarlanarak perde tanımı yapılmış olur. 
Sta4cad'de Perde Tanımlamak; Poligon Perde, Panel Perde
Videoda da anlatıldığı gibi;
 • Kolon no: Kolonun numarasını belirtir.
 • Bx: Kolonun x yönündeki genişliğini belirtir.
 • By: Kolonun y yönündeki uzunluğunu belirtir.
 • Kolon tipi: Kolonun yuvarlak mı yoksa dörtgen olup olmadığını belirtir.
 • Kolon x aksı: Kolonun x yönündeki aksını belirtir.
 • Kolon y aksı: Kolonun y yönündeki aksını belirtir.
 • Dx: Kolonun x yönündeki kaçıklığını belirtir.
 • Dy: Kolonun y yönündeki kaçıklığını belirtir.
 • Kolon açısı: Kolonun yatay düzlemde açısını belirtir.
 • Kolon alt kotu: Kolonun kat seviyesinden farklı bir kotta alt kotu varsa onun tanımlanmasında yardımcı olur.
 • Eğik kolon alt Zx ve Zy: Kolonun düşey yönde eğimi varsa alt noktasının konumunu belirtir.
 • Kolon uç koşulu: Kolonun uç mafsal tipini belirtir.
 • Malzeme: Malzeme tipini belirtir.
 • Kolon eğriliği: Kolonun eğrilik tipini belirtir.
Perde tanımı yaparken yeni deprem yönetmeliğine göre perdenin eni ve boyu arasındaki oranın 6 kat olduğu unutulmamalıdır.. Bu durumda 30 cm x 180 cm boyutlarındaki bir eleman perde sınıfına girer.

Tablodaki tüm değerler seçildikten sonra "aks düzenleme" tuşuna basılarak perdenin aksı seçilir. Perdenin aksı seçilirken Bx ve By değerlerinin ters girildiği fark edilirse; space tuşuna basılarak yön seçimi düzeltilir. Aynı şekilde Dx ve Dy değerleri hatalı seçildiyse klavyenin yön tuşlarıyla perdenin konumu netleştirilir. Yukarıdaki videoyu izleyerek konuyu daha rahat öğrenebilirsiniz.

Poligon Perde Tanımlamak

Poligon perde; yapılaşma alanının verevli olduğu alanlarda, eğik akslarda, saplama yapmamak için kullandığımız L perdelerde, asansör perdelerinde vb. pek çok yerde karşımıza çıkan bir perde türü. Poligon perdeleri Sta4cad programında kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli durum ise tanımlayacağınız perdenin kol boylarından biri 3-4 metreyi geçiyorsa poligon perdeyi kullanmamanız gerektiğidir. 
sta4cad programında Poligon Perde Tanımlamak

Aynı şekilde tanımlayacağınız poligon perde çok büyükse veya çok karmaşık bir yapıdaysa yine poligon perdeyi kullanmanız önerilmez. Böyle elemanları tanımlarken daha doğru sonuçlar almak için panel perde tercih edilir.

Poligon perde tanımlamak için poligon perde bilgisine girilir, aks seçilir ve ardından tıpkı lego oynar gibi elemanın köşelerinden tutarak çokgen perde oluşturulur. Bunu yaparken kalibrasyon ayarının önceden belirlenmesi önemlidir yoksa Sta4cad; istemediğiniz noktaları yakalayabilir.

Panel Perde Tanımlamak

Panel perde Sta4Cad programının joker elemanıdır desek yeridir. Bodrum perdelerinde, tünel kalıplarda, kat perdelerinde, poligon perdelerin yetersiz kaldığı yerlerde kısaca her yerde panel perde tercih edilebilir. İki adet perde başlığı tanımladıktan sonra kiriş tanımlama menüsünden panelinizin gövde bölgesini tanımlayabilir ve modelinizi oluşturabilirsiniz.
sta4cad programında panel Perde Tanımlamak
Sta4cad programıyla ilgili, projenizle ilgili takıldığınız her noktada bana danışabilirsiniz. Bunun için yorum bölümünü veya iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Okurlarımdan gelen sorular

Perde üst kotu nasıl değiştirilir?

sta4cad programında Perde üst kotu nasıl değiştirilir?
Sta4cad programında perde üst kotunu değiştirmek için otopark örneğini verebilirim. Araçların rampadan çıkabilmesi için; her iki kolon arasında sürekli olarak değişen ve sol kotuyla sağ kotu arasında fark olan bir modellemeye ihtiyacımız vardır otoparklar için. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere; elemanı seçip panel bilgisine girdikten sonra; Sol kot ve sağ kot değerlerini oynayarak panelinizin üst kotunu ayarlayabilirsiniz. Eğer sol kotunuz ve sağ kotunuz aynıysa; Kiriş [sol kot=sağ kot] seçeneğini tikleyerek perde üst kotunu aynı hizaya getirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde; bina girişlerinde bodrum perdesinin üst kotunu alçaltmamız gerektiğinde; bina girişinin her iki yanına perde başlığı koyup, ortada kalan panelin kotlarıyla rahatça oynayabiliriz.
sta4cad programında Perde üst kotu nasıl değiştirilir?

Sta4cad'de Perde Tanımlamak; Poligon Perde, Panel Perde üst kot nasıl değiştirilir? Perde üst kotu düşürme, yükseltme, değiştirme.


YORUMLAR

BLOGGER: 5
 1. Merhabalar kolay gelsin.Statik proje çizmeyi videolar izleyerek yeni öğrendim. Şu an önümde bir proje var ve bodrum perdesi mevcut.lakin bir cephede perde üst kotu (bitişi) kat yüksekliğinden farklı.orada merdiven sahnlığı olduğundan perdenin de kat yüksekliğindemin 90 cm önce bitmesi gerekmekte.Ne yaptıysam olmadı.panelin boyunu 90 cm eksilttiğimde üst kottan değil alt kottan eksiltiyor sebebini anlıyamadım.yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hasan Ali,
   Sen sorduktan sonra yazıda; "Okurlarımdan gelen sorular" adlı bir alt başlık açtım ve sorduğun soruyu dilim döndüğünce yanıtlamaya çalıştım.

   Eklediğim görsellerde de göreceğin üzere, panel bilgi girişine girip; sağ kot ve sol kot değerlerini değiştirerek üst kotta oynama yapabilirsin. Eğer anlamadığın veya zorlandığın bir yer olursa yine buradan yazabilirsin. Ben de böylece kullanıcıların en çok nerelerde zorlandıklarını tespit ederek ona göre video çekebilirim :)

   İyi günler...

   Sil
 2. Merhabalar.Yazınız ve beraberinde paylaştığınız video bilgilendirici ve titiz bir şekilde sunulmuş.Emeğiniz için teşekkürler. Yeni yönetmelikte perde başlıkları oluşturularak panel perde modellemeye izin vermiyor. Ancak örneğin U şeklindeki bir perdeyi Sta4cad'de tamamen panel olarak modellemek istediğimde de panel uçları boş uyarısı alıyorum. Sta4cad'in kendi sitesinde "Genel kontur boyutu 5m altında kalan çok kollu perdeler poligon kolon olarak tanımlanması tüm ataletlerin dikkate alınması nedeniyle daha uygundur. Perde kollarından biri 5m den daha uzunsa, panel eleman tanımlanması yapılarak, daha fazla düğüm noktası ile deformasyon davranışları dikkate alınmalıdır." bu tarz bir uyarı var. Bu durumda kolları 5m.den uzun olan bir perdeyi modellemek için hangi yöntemi tercih etmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim ve yönetmeliğe gösterdiğiniz özen için tebrik ederim. 2018 deprem yönetmeliği yayımlandığında aynı soru benim de kafamı kurcalamıştı.

   2018 deprem yönetmeliğiyle alakalı bahsettiğiniz madde bu;

   "4.5.3.4 – Bölüm 7’de perde kesitinin betonarme tasarımı için tanımlanan perde uç bölgeleri’nin birer kolon gibi, aralarındaki gövde bölgesinin ise çok rijit bir kiriş gibi modellendiği kayma çerçevesi modelleri perdeler için kullanılmayacaktır."

   Ancak dikkat ederseniz yasaklanan durum, çok rijit bir kiriş gibi gövde modellemesinin yapılması durumu. Ancak sta4cad programında bizim yaptığımız, onun panel olduğunu işaretlemek. Siz gövde bölgesini panel olarak işaretledikten sonra paneliniz 6 noktalı düğüm noktası ile çözülüyor. Artık o bir kiriş değil.

   Sta4Cad programının yardımcı dökümanlarında şu ibare mevcut;

   "Panel perdeler, sonlu elemanlarla oluşturulan gerilme elemanları ile boşluklu veya boşluksuz olarak modellenir. Üst diyaframa bağlantı düzleminde, dönme birim rijitliğinin bulunması için I-J arasına rijit link elemanı bağlantısı her mesh aralığında yapılır. 6 noktalı sonlu eleman elde edilmesi için, genel rijitlik matrisi, alt indirgeme ile, I, J, K, L, Io, Jo noktalarına indirgenerek, panelin birim rijitlik matrisi elde edilir. Elde edilen 36x36 lık panel rijitlik matrisi dönüşüm matrisleri kullanılarak, yapı genel matrisinde kullanılır. Burada yapılan büyük matristen alt indirgeme ile daha küçük matrise indirilme işleminin sebebi; global matrisdeki denklem sayısını azaltmak ve çözümü hızlandırmaktır.

   Deprem Bodrum perdelerinin tanımlanmasında kesinlikle sadece bu tip perdeler kullanılmalıdır. Panel perdelerde başlık bölgeleri kolon elemanlarıyla kullanıcı tarafından oluşturulmalıdır ve diğer perdelerde hasır donatı kullanılamazken panel perdelerde hasır donatı kullanılarak dizayn yapılabilir. Tünel kalıp ve güçlendirme projeleri için, hasır opsiyonları ve başlıklarına farklı özelliklerde malzeme ve donatı atanabilmesi nedeniyle panel perdeler daha çok kullanılabilmektedir."

   Kaldı ki kafanıza takılan duruma bir de şu açıdan bakmak gerekir. Eğer panelli perde tanımlaması yapamayacaksak;
   1- Bodrum perdelerini nasıl tanımlayacağız?
   2- Tünel kalıp projelerinde nasıl projelendirme yapacağız?

   Bu nedenle sorduğunuz sorunun cevabı panelli perdedir. Yine bu konuyla ilgili kafanıza takılan bir soru olursa benim cevabımla birlikte destek@sta.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Gelen cevabı da burada paylaşırsanız çok sevinirim.

   Sil
 3. Ayrıca, panel perde kullanılamaz diye ısrar eden olursa, yönetmeliğin 7.6.9 perdelerde boşluk bırakılması maddesini gösterin. Normal perde tasarımında boşluk tanımlanamazken ancak panel perde tasarımında boşluk bırakılabilir.

  YanıtlaSil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Sta4cad'de Perde Tanımlamak; Poligon Perde, Panel Perde
Sta4cad'de Perde Tanımlamak; Poligon Perde, Panel Perde
Sta4cad programında perde kolon tanımlamanın 3 ayrı yolu bulunmaktadır. Bunlar; normal perde, poligon perde ve panel perdedir. Bu yazımda bu üç ayrı yöntemi tek tek inceleyeceğiz. Yazıyı okumak istemeyenler aşağıdaki videoyu da izleyebilirler....
https://1.bp.blogspot.com/-IvTkL0-jVgc/XvkVg5Ug6oI/AAAAAAAAG_U/fFdWUP1W0zUUDSmLhr27Yhp38_uKC24tQCLcBGAsYHQ/s640/staperde.webp
https://1.bp.blogspot.com/-IvTkL0-jVgc/XvkVg5Ug6oI/AAAAAAAAG_U/fFdWUP1W0zUUDSmLhr27Yhp38_uKC24tQCLcBGAsYHQ/s72-c/staperde.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/06/sta4cadde-perde-tanimlamak-poligon-perde.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/06/sta4cadde-perde-tanimlamak-poligon-perde.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız