$type=carousel$cols=3

Kütahya Satılık Daireler

PAYLAŞ:

Ülkemizin en çok değer kazanan ve en çok yatırım yapılan sektörü olan gayrimenkul sektörü, Kütahya'da, diğer şehirlerden daha istikrarlı bir hızla büyümektedir. Yatırımcısına sunduğu cazip çözümler sayesinde Kütahya Satılık Daireler cenneti haline gelmiştir. Çünkü yatırımcının...

Kütahya Satılık Daireler
Ülkemizin en çok değer kazanan ve en çok yatırım yapılan sektörü olan gayrimenkul sektörü, Kütahya'da istikrarlı bir hızla büyümektedir. Yatırımcısına sunduğu cazip çözümler sayesinde Kütahya satılık daireler cenneti haline gelmiştir. Çünkü yatırımcının daire veya dükkan alırken dikkat ettiği iki unsur vardır.
  • Yatırımım ne kadar sürede bana geri dönecek?
  • Yatırımım değerlenecek mi?
Yatırımcının beklentisi dairelerin 25-30 yılda yatırımı geri ödemesidir. Oysa daha önce de dediğim gibi Kütahya satılık daireler hususunda yerli ve yabancı yatırımcının gözdesi haline gelmiştir. Çünkü Kütahya'da doğru yerden doğru fiyata daire alındığında, yatırımın geri ödeme süresi 14 yıla kadar düşmektedir. Ayrıca bu yazımda sahibinden satılık müstakil ev, sahibinden satılık daire bahçelievler, sahibinden satılık daire meydan mahallesi gibi ilanları da yazımın en altında yayımlayacağım.

Kütahya'da Daire Satın Almak Mantıklı mı?

Gelişen Şehir Kütahya'da yatırım yapmak oldukça mantıklı. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi, daire alırken şu iki soruyu sormak gerekiyor. 
  • Yatırımım ne kadar sürede bana geri dönecek?
  • Yatırımım değerlenecek mi?
Kütahya'da 170.000 TL'ye satın aldığınız bir daireden aylık 1.000 TL gelir elde edebilirsiniz. Bu da yatırımınızı yaklaşık 14 yılda geri almanız demek. Tabi bu 14 yıl içerisinde elinizdeki gayrimenkulun ne kadar değer kazanacağını daha hesaplamadık bile. Çok değil, sadece iki sene önce fiyatı 300.000 TL olan daireler şu an 450.000 TL bedellerle satılıyor.
Kütahya Satılık Daireler
Peki diğer şehirlerde durum nasıl? Diğer şehirlerde yatırımı amorti etmek 30 seneyi bulabiliyor. Üstelik de doymuş kentlerde (İstanbul, Bursa, Ankara gibi) daire fiyatları zaten çok yüksek olduğu için, artış oranı o denli yüksek olmuyor. Tabi rant bölgesi olan istisnai yerler hariç.
Kütahya Satılık Daireler

Kütahya'da Satılık Daire Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

1 - Sağlamlık ve depreme dayanıklılık:
Satın aldığınız gayrimenkul sağlam değilse, hem paranız hem de emekleriniz çöpe gidecektir. Bu nedenle satın aldığınız dairenin sağlamlığı her şeyden önemlidir. Peki daire satın aldığınız binanın sağlam olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunu sadece gözlem yoluyla anlamanız mümkün değil. Projelerle detaylı hesaplar ve analizler yapılmalı. Ancak bunları yapmadan da belli birtakım parametreler, binanın sağlamlığıyla ilgili fikir yürütmenizde yardımcı olacaktır.
  • Binanın yaşına bakın
Türkiye'de Deprem Yönetmelikleri sürekli geliştirilerek yayımlanmıştır. Bu nedenle yeni bir deprem yönetmeliği çıktığında, bu yönetmeliğe tabi binalar daha ağır koşullu hesaplarla tasarlanmaktadırlar. Bu da bu binaların daha güvenli olduğu anlamına gelir. Örneğin 1985 yılında yapılmış bir bina 1975 Deprem Yönetmeliği'ne tabi iken, 2020 yılında yapılmış bir bina, 2018 Deprem Yönetmeliği'ne tabidir.

Dediğim gibi; yönetmelikler geliştirilerek ve ağırlaştırılarak ilerletilmektedirler. Eski yönetmeliklerde elle hesap yapmak bile mümkünken, şu anda elle hesaplamaya kalkan bir mühendis gece gündüz çalışarak 6 aydan önce 4 katlı bir betonarme yapının projesini hazırlayamaz. Hesapların artık ne kadar teferruatlı ve hassas yapıldığının anlaşıldığını düşünüyorum. Eskiden çoğu güvenlik kontrolü baştan savma yapılırken, şu anda tüm hesaplar yazılımlar sayesinde hassas bir şekilde yapılmaktadırlar. Bu nedenle en son deprem yönetmeliğine uygun binalardan daire satın almak daha mantıklıdır.
  • Zemine bakın
Unutmayın ki "Temelde tasarruf olmaz". Bir binanın kapısı, boyasını ya da mutfak olaplarını 5 yıl sonra değiştirebilirsiniz. Ancak zemini sonradan iyileştiremezsiniz. Bu nedenle bu işlem inşaat aşamsındayken yapılmalıdır.

Tabi zemini çok sert olan bölgelerde zemin iyileştirmeye ihtiyaç duyulmaz. Ancak ülkemizde pek çok yer zemin iyileştirmesine ihtiyaç duymaktadır. Peki zemin iyileştirmesinin faydaları nelerdir? Çok kısa bir şekilde özetlemek gerekirse; deprem anında zeminde oluşacak sıvılaşmanın, temelde oluşacak farklı oturmaların çaresi zemin iyileştirmedir. Ancak zemin iyileştirme metotları da önemlidir. Örneğin pek çok belediye tarafından yasaklanan taş kolon zemin iyileştirmesi iyi bir iyileştirme yöntemi değildir. Çünkü bu yöntem uygulamada düzgün uygulanamamaktadır.

Zeminin Jet Grout veya Fore kazık gibi yöntemlerle iyileştirilmiş olması; yeni binada oluşan çatlakların en aza indirilmesini, hatta hiç gerçekleşmemesini sağlar.
  • Yığma çatı katlarından uzak durun
Kütahya'da çok yaygın olarak uygulanan, yığma tuğlanın üzerine inşa edilen çatı katlar dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Deprem anında en çok deplasman yapan (hareket eden) katlar en üst katlardır. Ancak bu yaygın uygulamada en üst katlar, en zayıf elemanlarla yani tuğlalarla inşa edilmektedir. Üstelik bu hatayı, müşteriye sevimli göstermek için; "üstü beton ama" denilmektedir. Oysa herkes bilmektedir ki; önemli olan yapının bütünlüğüdür. Yani çatı katlarının yığma tuğla üzerine inşa edilmiş olmasındansa; aynı diğer katlar gibi, kolonuyla kirişiyle betonarme olarak inşa edilmesi tercih edilmelidir.

2 - Konum:
Gelişmeye müsait bölgelerde yapılacak bir gayrimenkul yatırımı, yatırımcıya daha büyük kazançlar sağlayabilir. Gelişmesini tamamlamış ve doymuş bölgelerde değer artışı nispeten az olacaktır. Ama gelişecek bölge ararken merkezden de çok uzaklaşmamak gerekir. Ayrıca satın aldığınız dairenin ulaşım yollarına yakınlığı dairenize değer katacaktır. Ana caddelere olan yakınlık, otobüs gibi ulaşım araçlarına yakınlık göz önünde bulundurmanız gereken unsurlardandır.

3 - Kalite:
Aldığınız dairede kullanılan malzemelerin ve işçiliklerin kalitesi çok önemlidir. Çok sevdiğim bir iskoç atasözü; "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" der. Yani dairenizde ucuz ve kalitesiz mallar kullanıldıysa, bu ürünler sürekli arıza çıkartacakları için çok daha pahalıya mal olacaklardır. Ama hem işçilik düzgün olduğunda hem de malzemeler kaliteli olduğunda, yıllarca hiçbir tadilatla uğraşmadan o evde oturabilirsiniz. Üstelik eğer kira geliri elde edecekseniz, dairenizin kalitesiyle kiranızın geliri de orantılı olarak artacaktır.

Kütahya Satılık Daireler

Sizin için; sağlam, estetik ve kaliteli konutlar inşa ediyoruz. Üstelik %100 müşteri memnuniyeti prensibiyle çalışıyoruz. ZA YAPI olarak bu yıl hayata geçireceğimiz projelerden bazıları şunlar;
  • Laleli Cami Mevki, Ofis / Apart Projesi
Bekir Avlupınar Caddesinde, daha önce inşa ettiğimiz Kütahya Laleli Palas Apartmanı projesinin hemen yanında 14 ofis / apart ve 1 adet ticari işyeri projesini bu yıl hayata geçiriyoruz. Konum olarak ticaretin göbeğinde yer alan projemizde zemin iyileştirme yöntemi olarak Jet Grout Zemin İyileştirmesi Yöntemi tercih edilmiştir. Bu projenin gün gün inşaat yapım aşamalarını okuyabilirsiniz.
Kütahya Satılık Daireler

Kütahya Satılık 1+1 Daireler
Projenin konumu haritada işaretlenmiştir. Proje; çarşı merkezine, Atatürk Bulvarına, semt pazarına, marketlere, sağlık ocağına, belediyeye çok yakın bir konumdadır.
kütahya satılık daireler

Proje hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak benimle irtibata geçin.

YORUMLAR

Ad

0.99 kredi faiz oranı ziraat,1,12 ada,1,12 ada hakkında bilinmeyenler,1,17 Ağustos,2,2019,1,24 evler,1,24 evler projesi özel konut inşaatı,1,3B,1,6306,3,abd,1,afad,1,afet,1,ahmet kaya,1,aizanoi,2,akademik ingilizce nasil ogrenilir,1,akın,1,alan eleman,1,alci neden catlar,1,alçı,1,alipaşa mahallesi,1,altın,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,aragonit çelik sıva fiyatları,1,aragonit yapıştırıcı fiyatları,1,arsa,4,arsa payı,1,asansör,1,aşama,2,ateletico madrid,1,atiye,1,autocad,2,avrupa,1,b99,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,2,belirti,1,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,3,betonarme kutu menfez,1,betonarme kutu menfez analizi,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bina,5,birinci dünya savaşı,1,biyoplastik ürünler,1,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,bozoklu,1,building,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,coronavirus,1,culvert box,5,culvert box anaysis,1,çabuk dolan piller,1,çağlar,1,çanta,1,çatı,2,çatlak,5,çavdarhisar örencik sulaması,1,çelik,1,çelik sıva fiyatları,1,çelik sıva nasıl uygulanır,1,çelik sıva nedir,1,çeyiz,1,çini,1,çiroz,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,çöp girdabının büyüklüğü,1,çöp girdabının oluşma nedeni,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,3,denetim,2,deniz,1,deprem,7,deprem çantası,1,Devam Eden Projeler,1,devlet,1,devlet su işleri,2,diego simeone,1,dil,1,dilekçe,1,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,doğada çözünebilir plastik,1,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar catlak tamiri,1,duvarlar nasil tamir edilir,1,duvarlar neden catlar,1,dükkan,1,düzce,1,earthquake,1,ege,1,egitim,10,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elazığ,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,2,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,espn fc,1,etüt,1,evde ingilizce ogrenmek mumkun mu,1,evimde catlaklar var,1,evrak,3,eyvan nedir,1,fatih,1,fatih mahallesi satılık daireler,1,felaket,1,fenerbahce,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,1,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,1,fransa,1,frederic auguste bartholdi,1,fsm buvarı,1,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanoglu beyligi tarihi,1,germiyanogullari,2,germiyanogullari beyligi tarihi,1,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,güney,1,güvenlik,1,haber,1,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,1,hekimoğlu,1,hızlı,1,hızlı dolan piller,1,hidrolik,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,huddersfield town,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,ihale,1,ikinci dünya savaşı,1,ilkyardım,1,imdb,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,2,ingilizce konusma konulari,1,ingilizce konusmak icin tavsiyeler,1,İnşaat,50,inşaat firması,1,inşaat firması seçerken dikkat edilmesi gereken 5 madde,1,ion,1,iskan,1,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,1,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix asistleri,1,joao felix golleri,1,joao felix kimdir,2,joao felix sequeira,1,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,1,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,5,kentsel dönüşümde,1,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kırdığımız oyuncaklar,1,kısa,1,kısa kiriş,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiris catlak tamiri,1,kiriş,5,kişisel,1,kitap,1,kolarov golleri,1,kolarov kimdir,1,kolon,6,kolon catlak tamiri,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,2,korint,1,koronavirüs,2,korozyon çatlağı,1,kot,1,köprü,1,kredi faiz oranı,1,kredi hesaplama,1,kultur,25,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutahya insaat,1,kutlamak,1,kutu menfez,5,kutu menfez analizi,1,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,3,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,7,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,5,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,manager,1,mansart,1,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mathias zanka jorgensen kimdir,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,metraj,3,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,4,mimari,3,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,3,müteahhit firma seçerken dikkat edilmesi gereken 5 madde,1,Müteahhit Yüzde Kaç Teminat Verecek,1,müze,1,müzik,1,nakliye,1,nasil ingilizce konusabilirim,1,naşa,1,ncov,1,nedir,1,netflix,3,noter,2,noter sözleşmesi,1,ocean cleanup,1,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,osmanogullari,1,otopark,1,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,2,oyuncak,1,oyuncu,1,ozgurluk anitinin hikayesi,1,ödül,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,özgrlük anıtının özellikleri,1,özgürlük anıtının hikayesi,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,pasif ev,1,pasifik,1,pasifik okyanusu,1,pasifik okyanusunda plastik çöp girdabı,1,pay,2,pencere,1,perde,2,plague,1,polyurea teras su yalıtımı,1,pratik,1,proje,2,protokol,1,puan,1,pvc,1,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,1,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,riskli yapı tespiti,1,roma,1,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,salgın,1,sanat,4,sap2000,5,sarkilar,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,3,sıva çatlağı,1,sıva neden catlar,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,6,sondaj,1,sosyal,8,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,4,stadyum,1,staj,1,staj defteri,1,statik,5,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,2,sultan,1,sultan abdülaziz,1,sunay,1,sünek,1,sütun,1,şair,1,şanlıurfa,1,şantiye,7,şantiye şefi,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,8,tapınak,1,tapu,2,tapu kaydı,1,tarih,3,tas vakfiye,1,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tedavi,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,2,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,4,teknolojik ürünler,1,temel,2,teminat,1,teneke,1,teras,1,teras kapama,1,teras su yalıtım kimyasalı,1,teras su yalıtımı,1,teras su yalıtımı tavsiye,1,teras yalıtım şapı,1,terasta su yalıtımı,1,tesisat,1,test,1,tır,1,tiyatro,2,toplantı,1,trafik,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,1,ukome,1,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vergi,1,vinç,1,virüs,1,vuhan,1,wonderkids,1,wuhan,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yakup bey,1,yalıtımı,1,yapı,3,yapım,1,yasak,1,yaşamı rahatlatacak teknolojik ürünler,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,1,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yoğuşma,1,yol,1,yorum,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zanka golleri,1,zanka kimdir,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,6,zemin iyileştirme,3,zeus,1,ziraat bankası 0.99 faiz oranıyşa ne kadar faiz ödeyeceğim,1,ziraat bankasi,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Kütahya Satılık Daireler
Kütahya Satılık Daireler
Ülkemizin en çok değer kazanan ve en çok yatırım yapılan sektörü olan gayrimenkul sektörü, Kütahya'da, diğer şehirlerden daha istikrarlı bir hızla büyümektedir. Yatırımcısına sunduğu cazip çözümler sayesinde Kütahya Satılık Daireler cenneti haline gelmiştir. Çünkü yatırımcının...
https://1.bp.blogspot.com/-Xi_AKQNOJwk/XotNuAAdNPI/AAAAAAAAGTs/kmY_Xki9AVk5g2t1fMUG-IqxE8aHjPCkgCLcBGAsYHQ/s640/Sat%25C4%25B1l%25C4%25B1k-Daire.webp
https://1.bp.blogspot.com/-Xi_AKQNOJwk/XotNuAAdNPI/AAAAAAAAGTs/kmY_Xki9AVk5g2t1fMUG-IqxE8aHjPCkgCLcBGAsYHQ/s72-c/Sat%25C4%25B1l%25C4%25B1k-Daire.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/02/kutahya-satilik-daireler.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2020/02/kutahya-satilik-daireler.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız