$type=carousel$cols=3

Statik Proje Bedeli Hesaplama Programı - 2022 | Excel

PAYLAŞ:

Hazırlanan statik projeler için 2022 yılı asgari ücret tarifesi resmi gazetede yayımlandı. Bu tarifeye göre statik proje bedeli hesaplamak için bir...

Statik Proje Bedeli Hesaplama Programı - 2022 | Excel

Hazırlanan statik projeler için 2022 yılı asgari ücret tarifesi resmi gazetede yayımlandı. Bu tarifeye göre statik proje bedeli hesaplamak için birkaç tablo ve formül kullanılacak. Bu formülleri excele tanımladım ve excel tablosu halinde statik proje bedeli hesaplama programını hazırladım. 

Son güncelleme: 10 Nisan 2022

Güncelleme sebebi: 

 • Değişen bölge katsayıları excel tablosuna işlendi.

İndirme linki: https://disk.yandex.com.tr/i/hWBkHJxqPWXqoQ

İnşaat mühendisleri odası tarafından bu şekilde hazırlanan bir program veya excel tablosu yok. Statik proje müellifleri, her işlemde bu değerleri tekrar tekrar hazırlayıp tablolardan enterpolasyon yapmak zorunda. Gördüğüm kadarıyla bir adet mobil uygulama var. Onda da enterpolasyon hatalı yapılıyor.

2023 yılı asgari ücret tarifesi yayımlandığında da yine buradaki linki güncelleyerek sizlerle paylaşacağım. Programı kullanma konusunda herhangi bir aksaklık yaşarsanız lütfen benimle iletişime geçin. Eski excel versiyonlarında zaman zaman hatalar oluşabilmektedir. Akıllı telefonlardaki uygulamalar programı sağlıklı bir şekilde çalıştırmamaktadır.

Ücretsiz statik proje bedeli hesaplama programı nasıl kullanılır? 

Linki kullanarak programı indirdikten sonra;
 • Yapı alanı bölümüne; mühendislik hesabı gerektiren açık ve kapalı alanların toplamını,
 • Yapı sınıfı bölümüne; yapınızın özelliklerine göre yapı sınıfınızı,
 • Taşıyıcı sistem yapısı bölümüne; yapınızın taşıyıcı sistemini veya analiz yöntemini,
 • Temel tipi bölümüne; yapınızın temel tipini sadece yüzeysel veya derin temel olarak,
 • Hizmetler bölümüne; hizmetlerinizi,
 • Proje tekrarı bölümüne; proje tekrarı sayısını,
 • Temsilcilik bölümüne de; temsilciliğinizi veya şubenizi giriniz.
Ardından yapınızın statik proje bedelini, iş iskelesi projesi bedelini ve kalıp iskelesi bedelini tek tek KDV hariç olarak ve KDV dahil olarak ayrı ayrı göreceksiniz.

ücretsiz statik proje bedeli (en az bedel) hesaplama programı excel
Statik proje bedeli hesaplama formülü

Statik proje ücreti hesaplamada kullanılacak olan formül şu şekilde olacak;
Statik Proje Ücreti = Yapı Alanı x Birim Maliyet x Yapı Sınıfı Katsayısı x Proje Ücreti Oranı x İnşaat Mühendisliği Hizmet Oranı x Proje Yineleme Katsayısı x Hizmet Bölümleri x Bölge Katsayısı

Yapı alanı nedir?

Yapı alanı, mühendislik hesabı gerektiren kapalı ve açık alanların toplamıdır. Yani diyelim ki temel, bodrum kat, zemin kat ve betonarme çatı katından oluşan bir yapı için statik proje hazırladıysanız;

Mimariye göre yapı alanı

Temel (100 m²) + bodrum kat (100 m²) + zemin kat (100 m²) = 300 m² mimari projeye göre yapı alanı olacaktır. Ancak statik proje müellifi olarak siz, betonarme çatı katı için de emek harcadınız.

Statik projeye göre yapı alanı

Dolayısıyla mimari yapı alanına ek olarak çatı katının betonarme alanını da hesaba dahil etmelisiniz. Dolayısıyla o alanın da 100 m² olduğunu varsayarsak toplam yapı alanı statik projeye göre 400 m² olacaktır.

Birim maliyet nedir?

Birim maliyet, söz konusu inşaatın metrekare birim maliyetini ifade eder. Resmi gazetede yayımlanan bu değerlerden uygun olanı formülde kullanmanız gerekecek. Örneğin yapınız 4A grubundaysa 4A grubundaki değeri, 3B grubundaysa 3B grubundaki değeri formülde yerine koymalısınız. İlgili değerler için sizi buraya alalım: 2022 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri

Yapı sınıfı katsayısı nedir?

Yapı sınıfı katsayısını bulmak için taşıyıcı sistemden gelen ve temelden gelen yapı sınıfı puanlarını toplamanız gerekecek.

Taşıyıcı sisteme göre yapı sınıfı puanı;

 • Yığma bina: 1 puan
 • Betonarme yapılar: 2 puan
 • Prefabrik yapılar: 2 puan
 • Ahşap veya çelik yapılar: 3 puan
 • Deprem yalıtımlı binalar: 5 puan
 • BYS=1 olan betonarme yüksek yapılar: 5 puan
 • BYS=1 olan çelik yüksek yapılar: 6 puan
 • Şekil değiştirmeye göre tasarımı yapılan binalar: 4 puan
 • Performans analizi ve güçlendirme: 4 puan

Temel sistemine göre yapı sınıfı puanı;

 • Yüzeysel temel: 1 
 • Derin temel: 2
Yapı sınıfı katsayısını bulurken taşıyıcı sisteme göre yapı sınıfı puanı ile temel sistemine göre yapı sınıfı puanını toplamanız gerekiyor. Ardından elde ettiğiniz rakam;
 • 1, 2 veya 3 ise; Yapı Sınıfı Katsayınız: 1
 • 4 ise; Yapı Sınıfı Katsayınız: 1,10
 • 5 ise; Yapı Sınıfı Katsayınız: 1,20
 • 6 veya 7 ise; Yapı Sınıfı Katsayınız: 1,30
 • 8 ise; Yapı Sınıfı Katsayınız: 1,40 
olur. Örneğin yüzeysel bir temel çeşidi olan radye temelli betonarme bir bina tasarlıyorsanız;
 • Taşıyıcı sistemden 2 puan
 • Temel sisteminden 1 puan alırsınız.
Elde ettiğiniz toplam 3 puan ise sizin Yapı Sınıfı Katsayınızı 1 olarak belirler.

Proje ücret oranı nedir?

Proje ücret oranı, yapının alanına ve yapı grubuna göre hesaplanan bir orandır. Bu değerler resmi gazetede verilmiştir. Ancak verilen bu değerlerin arasında kalan bir değere sahipseniz, oran orantı kurarak nokta atışı oran tespiti yapabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak yakından bakabilirsiniz.
proje ücret oranları, statik proje bedeli hesaplama

İnşaat mühendisi hizmet oranı nedir?

Bu değer 0,75 olarak sabitlenmiştir. Formülde bu değerin yerine 0,75 yazarak ilerleyebilirsiniz.

Proje yineleme katsayısı nedir? 

Bir projenin aynı parselde birden fazla kez uygulanması durumunda proje yineleme katsayısı kullanılır.
 • Birinci uygulama için değer: 1
 • İkinci uygulama için değer: 0,50
 • Üçüncü uygulama için değer: 0,25
 • Dördüncü ve daha fazla kez uygulama için değer: 0,15
Örneğin proje iki kez uygulandı ise; 1+0,50=1,50 olarak formülde yerine yazılır.

Fenni mesuliyet yineleme katsayısı

Fenni mesuliyet yineleme katsayısı 1 olarak sabitlenmiştir. Formülde bu değerin yerine 1,00 yazarak ilerleyebilirsiniz.

Hizmet bölümleri nedir?

Hizmet bölümleri, inşaat mühendisi tarafından verilen hizmetlerin neler olduğunu ifade eder.
 • Öneri raporu: 0,10
 • Ön proje: 0,15
 • Uygulama projesi: 0,60
 • Metraj (kalıp, demir, beton, duvar): 0,15
 • Fenni mesuliyet: 0,60
Örneğin verdiğiniz hizmet; ön proje, uygulama projesi ve metraj hizmeti ise bu değeri formülde 0,90 alarak ilerlemelisiniz.

Bölge katsayısı nedir?

Bölge katsayısı, İMO'nun şube ve temsilciliklerine göre belirlediği değerdir. Aşağıdaki fotoğraflara tıklayarak fotoğrafları büyütebilir ve değerleri daha yakından görebilirsiniz.
Statik Proje Bedeli Hesaplama - 2021
Statik Proje Bedeli Hesaplama - 2021

Statik proje bedeli hesaplama formülü

Statik Proje Ücreti = Yapı Alanı x Birim Maliyet x Yapı Sınıfı Katsayısı x Proje Ücreti Oranı x İnşaat Mühendisliği Hizmet Oranı x Proje Yineleme Katsayısı x Hizmet Bölümleri x Bölge Katsayısı

Üstte açıkladığım kalemleri tek tek formüle yazdığınızda statik proje bedelini hesaplamış olacaksınız.

İstanbul'da 1.000 m² inşaatın statik proje bedeli kaç TL?

Statik Proje Ücreti = 119.793,60 TL KDV dahil statik proje bedeli çıkar. Buna ilave olarak 559 TL iş iskelesi projesi bedeli ve 798 TL kalıp iskelesi projesi bedeli çıkar.

Ankara'da 1.000 m² inşaatın statik proje bedeli kaç TL?

Statik Proje Ücreti = 119.793,60 TL KDV dahil statik proje bedeli çıkar. Buna ilave olarak 559 TL iş iskelesi projesi bedeli ve 798 TL kalıp iskelesi projesi bedeli çıkar.

Kütahya'da 1.000 m² inşaatın statik proje bedeli kaç TL?

Statik Proje Ücreti = 95.834,88 TL KDV dahil statik proje bedeli çıkar. Buna ilave olarak 447 TL iş iskelesi projesi bedeli ve 639 TL kalıp iskelesi projesi bedeli çıkar.

İş iskelesi projesi bedeli kaç TL?

İş iskelesi için formülde hizmet bölümlerine 0,60 katsayısı kullanılır ve çıkan proje ücretinin binde 7'si iş iskelesi bedeli olur.

Kalıp iskelesi projesi bedeli kaç TL?

Kalıp iskelesi için formülde hizmet bölümlerine 0,60 katsayısı kullanılır ve çıkan proje ücretinin yüzde 1'i kalıp iskelesi bedeli olur.

Mevcut yapının incelenmesi ne kadar mal olur?

Mevcut yapıların deprem yükleri altında dayanımının incelenmesi için önce rölövesinin çıkartılması, akabinde mühendislik hesaplarının yapılması gerekir. Bu nedenle rölöve bedeline ek olarak; hizmet bölümleri 0,50 alınarak proje ücreti hesaplanır.

YORUMLAR

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etkinlik,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,4,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,146,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,3,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,9,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,7,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Statik Proje Bedeli Hesaplama Programı - 2022 | Excel
Statik Proje Bedeli Hesaplama Programı - 2022 | Excel
Hazırlanan statik projeler için 2022 yılı asgari ücret tarifesi resmi gazetede yayımlandı. Bu tarifeye göre statik proje bedeli hesaplamak için bir...
https://1.bp.blogspot.com/-MVNm4EX4TBA/YJv5SWfPFlI/AAAAAAAAIEg/wQFs7SKI0yEqKFwy98M3TwOgZCuRfHNBwCLcBGAsYHQ/w640-h498/Statik%2BProje%2BBedeli%2BHesaplama.webp
https://1.bp.blogspot.com/-MVNm4EX4TBA/YJv5SWfPFlI/AAAAAAAAIEg/wQFs7SKI0yEqKFwy98M3TwOgZCuRfHNBwCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h498/Statik%2BProje%2BBedeli%2BHesaplama.webp
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/05/statik-proje-bedeli-hesaplama.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/05/statik-proje-bedeli-hesaplama.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız