$type=carousel$cols=3

Nasıl İngilizce Konuşabilirim?

PAYLAŞ:

Son zamanlarda adından oldukça sık söz ettiren İngilizce Öğretmeni Öznur Arslan'a; Nasıl ingilizce konuşabilirim? İngilizce konuşma konu...

Son zamanlarda adından oldukça sık söz ettiren İngilizce Öğretmeni Öznur Arslan'a; Nasıl ingilizce konuşabilirim? İngilizce konuşma konuları nelerdir? Evde ingilizce öğrenmek mümkün müdür? gibi Google'da Türk insanının en çok sorduğu soruları yönlendirdik.

Nasıl İngilizce Konuşabilirim?

günlük ingilizcede en fazla kullanılan kelimeler
Nasıl İngilizce Konuşabilirim?
Tabi ki İngilizce dil bilgisi kurallarına ağırlık verilmeli ilk olarak. İlber Ortaylı da "Bir Ömür Nasıl Yaşanır" adlı kitabında bu konuya epey değiniyor. Tabi okullarda yıllarca grammar ağırlıklı eğitim aldık. Ancak "Nasıl İngilizce Konuşabilirim?" sorusu hala soruluyorsa demek ki grammar tek başına yeterli diyemeyiz. Speaking dediğimiz olay çok önemli. Hem kişinin bu konuda öz güven kazanması için, hem de akıcı bir şekilde cümle kurabilmesi için speaking çok çok önemli. Bu konuyla ilgili olarak online uygulamalar var, onlar değerlendirilebilir. Yani etrafınızda akıcı bir şekilde speaking çalışabileceğiniz kimse yoksa bu uygulamalar çok cüzi ücretler karşılığında size bu konuda yardımcı olabilirler. Bunun dışında kelime ezberleme çalışmaları çok çok önemli. İngilizcede en çok kullanılan kelimeleri ezberlemek de yetmez bunun için. Her gün daha fazlasını öğrenmek zorundasınız. Bunun için de yine Google Play'de Memrise diye bir uygulama var. Ben öğrencilerime bu uygulamayı tavsiye ediyorum. Ve son olarak nasıl ingilizce konuşabilirim sorusunun en esaslı cevabı tabiki disiplinden geçiyor! Disiplinli bir şekilde, yılmadan çalışmaya devam etmelisiniz. 

İngilizce konuşma konuları

İngilizce konuşma konularını belli başlı konularla kısıtlayamayız. İki kişi arasında iletişimin iyi sağlanması için iki tarafında aynı şeye ilgili olması gerektiğini düşünüyorum. Ben burada felsefe konuşurken sen sanat konuşmak isteyebilirsin. Sen sanat konuşmak istesen de ben sanata ilgili olmayabilirim. Bu nedenle karşılıklı konuşmak için öncelikle her iki tarafın birbirinin ilgi alanlarını bilmesi daha iyi olacaktır. Görüyorum bazı web sitelerinde, "hobiler", "fobiler", "aile üyeleri" gibi başlıklar yazmışlar ingilizce konuşma konuları olarak. Bunlar çok komik öneriler. Eğer aranızda ortak ilgi alanları yakalayabilirseniz bunlar zaten arada çıtır çerez olacaktır. 

Evde İngilizce öğrenmek mümkün mü?

Nasıl İngilizce konuşabilirim?
Nasıl İngilizce Konuşabilirim?
Mümkün. Günümüz interneti ve günümüz teknolojisi sayesinde Youtube'dan veya bazı video paylaşım kanallarından ücretsiz ders veren İngilizce öğretmenleri var. Bunları takip edebilirsiniz. Kitaplar alabilirsiniz. Artık kitap almak da çok kolay, eskisi gibi değil. Örneğin ben 3 tane kitaba 2009 senesinde 400 küsür lira verdiğimi biliyorum. 
İnsan bir konuda kendini geliştirmek istiyorsa bunu gerçekten istemesi gerekir. İnternetten kelime ezberleyebilir, oradan konu çalışabilir. Kaliteli bir öğretmenden özel ders alabilir evde, illa evde ingilizce öğrenmesi gerekiyorsa (Gülüyor). Kendi kendine kelime öğrenme teknikleri geliştirebilir. Duvarlarını kelimelerle doldurabilir. Kitaplar okuyabilir. Kendi kendine sesli İngilizce metin okuyabilir. Bu sayede beynini İngilizce duymaya alıştırıp speaking seviyesini bile geliştirebilir.

Akademik İngilizce nasıl öğrenilir?

Akademik İngilizce için öncelikle akademik seviyede kelimeler bilinmelidir. Bu akademik seviyedeki kelimeleri kullanmak için de akademik seviyede dil bilgisi kurallarına hakim olunmalı. Sonrasında "How to write an essay?" devreye giriyor burada. "Karşılaştırmalı essay nasıl yazabilirim?" gibi seviyeler düşünülebilir. Essay yazmak için bağlaç bilgisinin çok kuvvetli olması gerekir. Akademik seviyede ingilizce nasıl öğrenilir dediğimiz olay da sadece bu başlık altında sınırlandırılamaz. Hangi alanda akademik ingilizceye sahip olunmak isteniyor? Bu da çok önemlidir. Örneğin ben şu anda akademik ingilizceye sahibim ama kendi alanımda sahibim. İnşaat alanında değil. En azından sözlük kullanmadan değil.

En hızlı bir şekilde İngilizce nasıl öğrenilir?

Kişi en hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmek istiyorsa bunun için özel ders en mantıklı tercihtir. Veya instagram'da OznurArslanELT hesabımı takip edebilir (Gülüyor). Burada sık sık işe yarar içerikler paylaşıyorum. Ayrıca takip eden herkesin sorularını da yanıtlıyorum. 

İngilizce konuşabilmek için tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle disiplin. Kalkıp da bugün çalıştım yarın çalışmadım tarzında bir çalışma tarzı ile öğrenmek mümkün değildir. Bugün öğrendiğin bir kelimeyi yarın unutabilirsin ki bu çok normal. Bu nedenle de kişi sürekli olarak öğrendiklerini tekrar etmek zorundadır. Eğer tekrar etmezsen ve öğrendiğin şeyleri kullanıma dökmezsen aklında kalıcı olmaz. Mesela bu gün 30 kelime mi öğrendin? Yaz bunları bir kağıda. Bunları kullanarak bir hikaye oluşturmaya çalış. Hem writing seviyeni geliştirirsin hem de grammar'ini test edersin. Hem de öğrendiğin kelimeleri kağıda döktüğün için bunlar aklında kalıcı olur. Mesela Lucifer diye bir dizi var. Desire desire diye diye herkese bu kelimenin anlamını öğretti.

Türk İnsanı İngilizce konuşmakta neden zorlanıyor?

Eğitim sisteminden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Millet olarak misafirperver bir milletiz. Ben 14 ülke 27 şehir gezdim ama bu ülkeler arasında hiçbir ülkenin vatandaşı, bizim yabancılara davrandığımız kadar misafirperver davranmadı. Ve onların dilini konuşmadan onları nasıl bu kadar iyi ağırlayıp nasıl bu kadar iyi anlaşabiliyoruz bilmiyorum (Gülüyor).
Sadece yazılı sınav yaptığımız için, sadece grammar'e ağırlık verdiğimiz için öğrencinin konuşmasını teşvik etmediğimiz için İngilizce yabancı dil öğreniminde zorlanıyoruz. Çünkü öğretmenlerimiz de konuşamıyor çoğu zaman. Örneğin şu diyaloğu herkes yaşamıştır:
Öğretmen: Good morning class!
Öğrenciler: Good morning teacher!
Öğretmen: How are you today?
Öğrenciler: Fine thanks and you?
Öğretmen: Thank you sit down. Ali tahtayı bi' sil oğlum. (Gülüyor)

Bu nedenle sorunun öğrenci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Sorun tamamen sistem kaynaklı.

Kitap çıkardınız hocam bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

akıcı ingilizce, yksdil, ydt
Nasıl İngilizce konuşabilirim?
Evet uzun bir süre emek harcadıktan sonra göz bebeğim olan kitabım raflarda yerini aldı. Çok keyifli bir süreç geçirdim hem yazarken hem de satarken (Gülüyor). Benim Hocam Yayınları'ndan çıktı. Hakkı Hoca'yla birlikte yazdığımız bir kitap. Gerçek sınav tadında tamamı çözümlü 8 deneme var  kitapta. Öğrencinin kendini tartması için güzel bir kaynak oldu. Dönüşler de hep olumlu. Bu nedenle epey mutluyum.

İngilizce öğrenmek için hangi akıllı telefon uygulamasını önerirsiniz?

Ben bu soruları saçma buluyorum. Nasıl ders çalışabilirim? Nasıl ezberleyebilirim? Mesela matematikte bu formülü nasıl ezberleyebilirim diye soruyor musun? Hayır. Ama İngilizce söz konusunu olduğunda İngilizce öğretmenine soruyorsun. Mantıklı değil. Bunların hepsinin aynı bu ses tonuyla kayda geçmesini istiyorum (Gülüyor).

Araştır kardeşim bu kadar mı hazırcısın yani? Hocam bana "irregular verb" listesi atar mısınız diyor. Atarım atmasına da araştırmayı bilmeyen bir milletiz. Google'a gir. Milyon tane kaynak var bununla ilgili. Google play'e gir, indir tüm uygulamaları. Hepsini dene. Birinden biri muhakkak hoşuna gidecektir. Birinin sevdiği bir uygulamayı başka biri sevmeyebilir. Hep hazırcıyız. Kendimiz keşfetmeliyiz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
  1. Cambly ve Memrise uygulamalarını kullanıyorum. İkisi de oldukça iyi uygulamalar. Memrise uygulaması sayesinde kelime haznemi epey genişlettim. Cambly sayesinde de az bir miktar speaking yapabiliyorum. Ancak sınav konusuna geldiğimizde iş biraz daha farklı bir hâl alıyor. Ülkemizde Ydt / Yds gibi sınavlar Cambly'de konuşmaya benzemiyor ne yazık ki Umarım eğitim sistemimiz değişir ve daha çok uygulamaya yönelik bir sisteme geçebiliriz. Hocamı takip ediyorum. Önümüzdeki sene sınav yaklaştığında mutlaka kitabı edineceğim.

    YanıtlaSil

Ad

12 ada,1,17 Ağustos,2,1santiye1sef,1,2021,1,6306,3,ahmet çelikkollu,1,ahmet kaya,1,ahmet topçu,1,aizanoi,2,alçı,2,alçıpan,1,altın,1,alüminyum,1,amorti,1,analiz,3,android,1,antik,2,apart,1,arsa,4,arsa payı,2,asansör,1,atiye,1,autocad,2,b99,1,bahçe,1,bal,1,başarı,1,bel,1,belcim,1,belediye,2,belgesel,35,benzer,1,beren saat,1,besin,1,beton,9,betonarme,2,betonarme kutu menfez,1,beyan,1,bilgin,1,bilim,3,bims,1,bina,6,bio,3,bizans,1,body,1,bojack,1,borsa,1,boya,3,bozoklu,1,building,1,bursa,1,burulma çatlağı,1,büyüklük,1,cambly,1,cep,1,cephe,1,coronavirüs,1,covid,1,culvert box,5,çağlar,1,çatı,4,çatlak,9,çavdarhisar örencik sulaması,1,çekiliş,1,çelik,1,çelik sıva,2,çini,1,çitgöl,1,çorumlu,1,çöp,1,daire,1,daireler,1,deep soil mix,3,değer,1,demir,2,denetim,2,deprem,11,derz,1,Devam Eden Projeler,2,devlet,1,devlet su işleri,2,dil,1,dilatasyon,1,dilekçe,1,diploma,2,disenchantment,1,diyet,1,dizi,3,dolar,1,donatı,1,dor,1,doviz,1,dozer,1,döşeme,2,dua,1,duman,1,duvar,2,dükkan,1,earthquake,1,egitim,18,eğik,1,eğilme çatlağı,1,elektrik,2,elektronik,1,emlak,4,emlakçı,1,en iyi,2,enerji yalıtımı,1,english,1,english central,1,erteleme,1,etüt,1,evrak,3,eyvan nedir,1,faiz,1,fatih,1,felix,1,fenerbahçe,1,film,1,firma,1,fitness,1,fiyat,2,fm 2020,1,fm 2020 mobil,1,fm2020,1,football,1,forklift,1,fotoğraflı staj defteri,2,futbol,1,galicya cephesi,1,galicya cephesi haritada nerede,1,galicya cephesi nedenleri ve sonuclari,1,gaybiefendi,1,gayrimenkul,1,gazbeton,2,gazete,1,geceleri uyuyamıyorum sıkıntı basıyor,1,gediz,1,gelişim,1,genç,1,germiyan mimarisi,1,germiyanogullari,2,gevrekseydi taşkın koruma inşaatı,1,gezi,1,gıda,1,gloria jean's coffees,1,good place,1,goodreads,1,google,1,göbek,1,göbeklitepe,1,gövde,1,grenli boya,1,grobeton,1,güncel fiyat,2,güney,1,güvenlik,1,haber,9,haçlı,1,hafriyat,1,hakan altun,1,hakan muhafız,1,haluk levent,1,hani bekleycektin,1,harç,1,hayal,1,hazır ofis stajı,1,hedef,3,hekimoğlu,1,hızlı,1,hikayesi,1,hilton oteli,1,himym,1,ısı yalıtımı,1,İbrahim Çavuş,1,iç mimar,1,iç mimarlık,1,iglo,1,igloo,1,ihale,2,ilan,4,imdb,3,imo,3,imza,1,inceleme,1,ingilizce,3,insaat,1,İnşaat,145,inşaat firması,1,inşaat mühendisi,2,inşaat mühendisleri odası,1,inşaat mühendisliği,1,ion,1,iskan,2,istanbul depremi,1,iş,1,iş bitirme,1,iş güvenliği,2,işler,1,işleri,1,italya,1,iyileştirme,2,izin,1,jcb,1,jeoloji,1,jet grout,3,joao felix,1,joao felix kimdir,1,kaba inşaat,2,kademe,1,kafe,1,kahve,1,kalıp,2,kalıp planı,1,kamyon,2,kanal hisarcık,1,kandilli,1,kanun,1,kapatma,1,kapı,2,karakür,1,karar,1,karayolları satıl daireler,1,kariyer,1,kat,1,kat irtifakı,1,kavsara nedir,1,kazı,1,kenan doğulu,1,kent,2,kentsel,2,kentsel dönüşüm,6,kepçe,2,kesme çatlağı,1,kısa,1,kısa kiriş,2,kısa kolon,1,kıyamam sana hikayesi,1,kilo,1,kimlik,1,kiremit,1,kiremit aktarma,1,kiriş,6,kişisel,1,kitap,4,kolon,7,kombi,1,kompozit,1,konsol,1,konuşarak öğren,1,konut,3,korint,1,koronavirüs,4,korozyon çatlağı,2,köprü,1,kredi,1,ktun,1,kultur,39,kumari koyu,1,kupon arsa,1,kutlamak,1,kutu menfez,4,kutu menfez donatı projesi,2,kutu menfez excel,2,kutu menfez hesabı excel,2,kutu menfez programı,1,kutu menfez projesi,1,kütahya,8,kütahya inşaat,10,kütahya inşaat malzemeleri satıcıları,4,kütahya kentpark,1,kütahya mecidiye,1,kütahya satılık daireler,6,laleli palas apartmanı,1,laminant,1,leman sam,1,liste,2,maaş,3,magnitud,1,makine,1,makine mühendisliği,1,maliyet,6,malzeme,1,manager,1,mansart,1,mantolama,2,marmara depremi,1,marmara depreminde hasar görmüş yapının kalıp planı,1,marmara earthquake,1,mehmet,1,mehmet günsur,1,mekan,1,mekanik,1,membran,1,menfez hesaplama programı,1,mercalli,1,merdiven,1,mermer,1,meslek,1,meslek seçimi,2,metraj,4,meydan mahallesi,1,meydan mahallesi satılık daire,1,milattan önce bilim,1,Milattan Önce Bilim Nasıldı?,1,mimar,6,mimari,5,mimari proje,1,minare,1,mobil,1,mobile,1,modern odunpazarı evleri,1,motivasyon,1,mr. toms coffee,1,mukarnas,1,mukarnas nasıl yapılır,1,mukarnas nedir,1,mukarnas pdf,1,mukarnas viki,1,muqarnas,1,muqarnas journal,1,murat,1,murat dağı,1,muzik,1,mühendis,4,müteahhit,2,müze,1,müzik,1,nakliye,1,naşa,1,nedir,1,netflix,3,noter,3,ofis,1,olan,1,ortak,1,osmanlı,4,osmanlı devleti galicya cephesine neden girdi,1,osmanlı mimarisi,1,otopark,3,ottoman,1,ottoman rising,1,oyun,1,oyuncak,1,oyuncu,1,öğretmen,1,örnek,1,örnek büro stajı defteri,1,örnek ofis staj defteri,1,özdemir apartmanı özel konut projesi,1,özel,1,özel sektör,1,p3000,1,pandantif nedir,1,para,1,park palas apartmanı,1,parke,1,pasif ev,1,pay,2,pencere,2,perde,3,pratik,1,proje,4,protokol,1,puan,1,pvc,2,pvc membran,1,radye,2,render,1,resimli staj defteri,2,resmi,1,restoran,1,richter,1,rise,1,rising,1,riskli yapı,2,roms coffee,1,röleve,1,rötre çatlağı,1,ruhsat,2,rusça,1,sağlık,1,sakarya,1,sanat,3,sap2000,5,sarkilar,1,saten alçı,1,satılık,1,satılık apart,1,satılık daire,2,satılık daireler,2,satılık dükkan,1,satış,1,satilik daire,1,seçim,1,segregasyon,1,sepev,1,seramik,1,servi mahallesi,1,sevgi yolu,1,sıtkı olçar,1,sıva,4,sıva çatlağı,1,simav,1,simulatör,1,simülasyon,1,sinema,1,sinerji cam,1,sistem,1,slider,7,sondaj,1,sosyal,6,sözleşme,3,spor,4,Sta4cad,6,stadyum,1,staj,2,staj defteri,2,stajyer,1,statik,10,statik analiz,6,su,1,su yalıtımı,3,sultan,1,sunum,1,sünek,1,sütun,1,şanlıurfa,1,şantiye,8,şantiye şefi,1,şap,1,şarkı,1,şebnem,1,şebnem ferah,1,şef,1,şiddet,1,takvimlerin bulunması,1,Tamamlanan Kamu Projeleri,2,Tamamlanan Projeler,9,tapınak,1,tapu,3,tapu kaydı,1,tarih,2,tasarruflu evler,1,taş kolon,1,taşıyıcı,1,taşıyıcı sistem çatlakları,2,taşkın koruma,1,taşyünü,1,tavsiye,1,tbdy2018,3,tdy2007,1,tebliğ,1,tek hücreli kutu menfez hesabı,1,tekerlekli arabalar,1,teknik,1,tekniker,1,Teknoloji,5,temel,1,teminat,1,teneke,1,teras,2,terim,1,tesisat,2,test,1,tır,1,tiyatro,2,tmmob,1,toplantı,1,trafik,1,tretuvar,1,ts498,1,ts500,2,tuğla,5,ulucami,1,uyku getiren şarkılar,1,uyku getiren yiyecekler,1,uykusuzluğa iyi gelen bitkiler,1,uyumak için ne yapmalı,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,vekalet,1,vekaletname,1,vibratör,1,vinç,1,wonderkids,1,yabancı,2,yabancı dil,2,yağmur oluğu,1,yalıtımı,1,yapı,3,yasak,1,yatırım,2,yatırımcı,1,yay atamasi ve mesnet kosullari,1,yazar,1,yazının icatı,1,yemek,1,yerden ısıtma,2,yetenek,1,yıkım,3,yıkım ruhsatı,2,yol,1,yorum,1,youtube,1,yönetmelik,3,yönetmen,1,yöntem,1,ytong,2,yunanistan,1,yunus emre mahallesi özel konut inşaatı,1,yük kombinasyonları,1,yüklenici,1,yükleri n tanımlanması,1,yüksek kiriş,1,zayıflama,1,zekai celep,1,zemin,5,zemin iyileştirme,3,zeus,1,zirve,1,
ltr
item
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın: Nasıl İngilizce Konuşabilirim?
Nasıl İngilizce Konuşabilirim?
https://1.bp.blogspot.com/-hiveARgwmBc/XT60f-QL77I/AAAAAAAADAU/o3vehmfKaPwTdEM2dsZRivLOg7NwXmYJgCLcBGAs/s400/WJflzml.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-hiveARgwmBc/XT60f-QL77I/AAAAAAAADAU/o3vehmfKaPwTdEM2dsZRivLOg7NwXmYJgCLcBGAs/s72-c/WJflzml.jpeg
İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın
https://www.emirhanaydin.com.tr/2019/07/nasil-ingilizce-konusabilirim.html
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/
https://www.emirhanaydin.com.tr/2019/07/nasil-ingilizce-konusabilirim.html
true
5222154280906417409
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Hiçbir Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevapla Cevaplamayı İptal Et Sil Yazan Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aradığınıza Uygun Yayın Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yeni Yayınladı 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Fazla Bir Süre Önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal medyada paylaş ADIM 2: Sosyal medya hesabında linki paylaş Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar kopyalandı Kod veya yazı kopyalanamadı, lütfen [CTRL]+[C] (ya da CMD+C Mac ise) kopyalamak için basınız